"Arogantní" Azarenková mě chtěla rozhodit, řekla Siniaková. V Paříži se otevírá dálnice k úspěchu

Aleš Vávra Aleš Vávra
28. 5. 2018 16:17
Kateřina Siniaková vstoupila do grandslamového Roland Garros vítězstvím nad bývalou světovou jedničkou Viktorií Azarenkovou.
Kateřina Siniaková si připsala cenný skalp Viktorie Azarenkové.
Kateřina Siniaková si připsala cenný skalp Viktorie Azarenkové. | Foto: Reuters

Paříž (od našeho zpravodaje) - Počtvrté v kariéře hrála první kolo French Open. A vůbec poprvé vstup do antukového grandslamu zvládla vítězně.

Dvaadvacetiletá Kateřina Siniaková po setech 7:5, 7:5 přetlačila dvojnásobnou vítězku Australian Open a připsala si letos už druhý podobně cenný skalp. Po Marii Šarapovové přehrála další velké jméno světového tenisu. 

V Paříži se jí nyní otevírá cesta k úspěchu. V její čtvrtině pavouka už není ani jedna z favoritek, v prvním kole padly Američanka Venus Williamsová, Lotyška Jelena Ostapenková i Britka Johanna Kontaová. 

Co bylo dnes klíčem k výhře?

Zůstat v zápase. Věděla jsem, po těch nahraných zápasech v Německu, že na to mám. Ona se vrací, určitě není v takové formě, jako když byla první na světě. Bylo důležité bojovat o každý míč a nakonec se to vyplatilo.

Je to o to sladší, že je to vaše vůbec první kariérní výhra na French Open?

Určitě. Jsem ráda, že jsem to konečně prolomila. Ale doufám, že to ještě není konec.

Sama to naznačujete. Ve vaší čtvrtině pavouka už je jen jedna nasazená hráčka a tou je Bára Strýcová. Co tomu říkáte, jak se to otevírá?

Vidíte, to jsem ani nevěděla. Ale nepřikládám tomu váhu. Hráčky jsou dnes výkonnostně strašně blízko u sebe, ten žebříček nehraje takovou roli jako v minulosti. Tenistky jsou hrozně vyrovnané, zápasy dlouhé. Já se budu snažit vyhrávat zápas od zápasu a uvidíme, kdo se proti mně bude stavět na druhou stranu.

Ve druhém kole to mohla být další slavná soupeřka, obhájkyně titulu Jelena Ostapenková. Ta ale padla s Ukrajinkou Kozlovovou. Cítíte větší šanci jít dál?

Určitě tam šance je. Ale když Káťa porazila Ostapenkovou, tak určitě hrála dobře a zasloužila si to. Takže čekám další těžký zápas. Pro mě bude důležité soustředit se na vlastní hru, a ne na to, že je tam šance udělat další kolo.

Překvapilo vás, že jste dnes měla v publiku větší podporu než hvězdná Azarenková?

Překvapilo. Mile. Bylo tam dost Čechů, podpora byla slyšet a znát. Skvělá atmosféra.

Azarenkové se během utkání něco nelíbilo, i při závěrečném podání ruky k vám pár slov prohodila. O co šlo?

Asi o tu situaci, kdy jsem se hádala s rozhodčím kvůli pozdě zahlášenému autu. Přišla tam k nám a něco prohodila ve smyslu, že zdržuji zápas. Podle mě je trochu arogantní a snaží se takhle rozhodit hráčky. V tomhle případě se jí to ale nepovedlo. Spíš mě víc nabudila. Nevím, co tam pak měla za problém.

V minulých dnech se hodně řešila ta chyba umpirové rozhodčí v Římě proti Karolíně Plíškové. Vybavíte si nějaký svůj výstup, kdy jste se hodně rozčílila?

Určitě by se tam nějaký našel. (smích) Ale teď mě nic konkrétního nenapadá. Také jsem to samozřejmě viděla, byl to velký zářez a na takovém turnaji by se to asi nemělo stávat.

Karolína Plíšková dala polskou rozhodčí Mrozinskou takzvaně na černou listinu. Jak to máte vy? Máte oblíbené a neoblíbené rozhodčí?

Ani ne, protože když nastane ta situace, tak musím říct, že já se hádám s každým. (smích) Nemám oblíbené a neoblíbené. Někdy to tak prostě vyjde.

Někoho ten konflikt s rozhodčím může rozhodit, někoho naopak třeba nabudí. Jak to máte vy?

Často se o mně říká, že bych si neměla tolik povídat s rozhodčími. Ale zase si říkám: Když mu ukážu, že mi to vadí, tak bude dávat větší pozor. Někdy mi přijde, že rozhodčí hodně dává na ostatní a tolik to nesleduje.

Obvázané stehno byla prevence, nebo máte nějaký zdravotní problém?

Nic vážného, spíš to byla prevence. Čekala jsem dlouhý zápas a chtěla jsem to mít v pořádku už od začátku. Nebylo by dobré, kdyby se to pak v průběhu zápasu zhoršovalo a já to musela řešit.

Hrála jste proti bývalé světové jedničce. Je v podobných případech důležité nepodlehnout velikosti toho jména, jehož nositelka stojí na druhé straně kurtu?

Já jsem se snažila soustředit hlavně na sebe, na svůj vlastní výkon. Věděla jsem, že to bude těžké. Ale na druhou stranu jsem nepochybovala o tom, že na to herně mám.

Azarenkovou jste přetlačila v rozhodujících momentech, v závěrech obou setů. Co to pro vás znamená, když teoreticky by v takových vypjatých chvílích měla mít navrch právě zkušenější tenistka?

Hrozně si toho cením. První set byl skvělý, obě jsme si držely servis a nakonec jsem to prolomila já. Myslím si, že na jejích servisech se bojovalo o hodně víc. Začátek mi vyšel a v průběhu jsem to udržela. Ve druhém setu jsme si naopak skoro pořád ztrácely servisy, ale zase jsem to zvládla lépe. To je velmi cenné.

Jsou takovéhle slavné výhry důležité i proto, že zajišťují hráčce respekt?

Asi ano, ale pro mě je spíš důležité, jak se na kurtu cítím, jakou ve mně vlastní výkon vzbudí sebedůvěru. Když věřím své hře, vítězství přijdou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Exploze plynu v čínské provincii zabila dvanáct lidí, více než sto osob utrpělo zranění

Výbuch plynu zabil časně zrána ve městě Š'-jen v provincii Chu-pej v centrální Číně 12 lidí, 138 jich zranil a desítky dalších se musely evakuovat. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Exploze vedení plynu způsobila kolaps dvoupodlažní budovy, v jejíž dolní části se nacházel trh s potravinami a v patře několik lidí bydlelo, uvedl list China Daily.

Podle sdělení místních úřadů na sociální síti muselo více než 150 lidí do nemocnice, na 39 z nich je zraněno těžce. Úřady uvádějí, že záchranné práce pokračují, o příčině neštěstí ale zatím mlčí. Podle čínské státní televize CCTV žádají nemocnice občany, aby na záchranu zraněných darovali krev.

Na televizních záběrech jsou vidět záchranáři, jak šplhají přes rozbité betonové desky, aby se dostali k lidem uvězněným uvnitř. Lidé v ulici procházejí sutinami poškozených budov. Podle zpráv státních médií jsou mezi oběťmi především provozovatelé stánků a zákazníci, kteří přišli na snídani a obstarat si čerstvou zeleninu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy