1
1
7
1

Dobrý den, vítejte při sledování on-line přenosu z utkání druhého kola tenisového Australian Open mezi Markétou Vondroušovou a Uns Džábirovou z Tuniska. Zápas začíná ve středu 19. ledna ve 13:25.

Australian Open pokračuje čtvrtým dnem a po dvou českých postupech bude ve hře ještě Markéta Vondroušová. Ta včera zvládla dohrávané utkání prvního kola a dnes zabojuje ve druhém proti světové dvojce Uns Džábirové. Zápas začne v aréně Roda Lavera po skončení duelu Novaka Djokoviče s Enzem Couacaudem.

Linda Fruhvirtová a Karolína Plíšková prolétly do třetího kola.

Markéta Vondroušová si ve 23 letech už popáté zahraje druhé kolo Australian Open. V prvním zápase na turnaji se přetahovala o postup s Američankou Alison Riskeovou-Amritrajovou a utkání bylo za stavu 1:4 z pohledu Češky v prvním setu přerušeno. Vondroušová pak duel otočila a postoupila po výsledku 5:7, 6:1, 6:4.

V minulém roce rodačka ze Sokolova půl roku nehrála kvůli zraněnému zápěstí, ale na startu nové sezony se vrátila v dobré formě. Na přípravném turnaji v Adelaide vyřadila Rusku Jekatěrinu Alexandrovovou a Estonku Kaiu Kanepiovou a skončila až na raketě favorizované Bělorusky Aryny Sabalenkové.

Výška: 172 cm

Uns Džábirová je osmadvacetiletou tenistkou z Tuniska, která se v minulé sezoně vyšvihla až k druhém místu světového žebříčku, na kterém setrvává dodnes. Džábirová vloni vyhrála turnaj v Madridu, hrála finále také v Římě a hlavně na Wimbledonu a US Open.

Na startu nového ročníku však není v ideální pohodě a Vondroušová by ji rozhodně mohla potrápit. Tunisanka prohrála v semifinále turnaje v Adelaide s osmnáctiletou Lindou Noskovou a i na postup z prvního kola Australian Open se pořádně nadřela. Proti Slovince Tamaře Zidanšekové uspěla ve třech setech 7:6, 4:6, 6:1.

Výška: 167 cm

Řecká favoritka Maria Sakkariová zažila emotivní utkání proti Rusce.

Vondroušová s Džábirovou sehrají v Melbourne už své čtvrté vzájemné utkání. Poprvé se utkaly v kvalifikaci v Praze už v roce 2015, kdy po skreči soupeřky vyhrála Češka. V roce 2021 na trávě v Eastbourne vyhrála Džábirová 6:3, 7:6 a Vondroušovou udolala i vloni na antuce ve Stuttgartu. Tam poměrem 4:6, 6:2, 6:3.

Djokovič sice ztratil set, ale Francouze Couacauda nakonec vyřadil výsledkem 3:1. Nyní už jsou na dvorci Roda Lavera obě protagonistky ženského souboje druhého kola, zápas za tři minuty odstartuje.

0:0

Utkání právě začalo, podává Markéta Vondroušová.

15:0

Džábirová si šla aktivní hrou za prvním fiftýnem, ale útok se jí nepovedl a následně pokazila volej na síti.

30:0

Výborná ruka Vondroušové. Přitáhla si soupeřku k síti, Džábirová reagovala také kraťasem, ale proti následnému lobu Češky zahrála jen do autu.

40:0

Forhend Tunisanky od základní čáry zastavila síť.

1:0 Markéta Vondroušová získává gem.

Na závěr gemu returnovala Džábirová do autu, takže si Vondroušová připisuje čistou hru v úvodu utkání.

15:0

Přímý bod z podání pro Džábirovou.

15:15

Po returnu Vondroušová hrála světová dvojka jen do autu.

30:15

Vondroušová se skvěle bránila, ale Džábirová pak vystřihla brilantní kraťas. Češka doběhla míč jen taktak a Tunisance zbývalo zakončit do volného prostoru.

30:30

Vzápětí však Džábirová pokazila bekhendový úder a Vondroušová může pomýšlet na brejkbol.

30:40

Češka se šikovně nacpala soupeře znovu do bekhendu a Džábirová opět chybovala. Vondroušová má první brejkbol.

2:0 Markéta Vondroušová získává gem.

Skvěle! Vítězný return Vondroušové po druhém podání Tunisanky znamená první krádež podání. Češka jde hned na začátku zápasu do trháku.

15:0

Po razantním podání následoval bezpečný winner Vondroušové.

30:0

Džábirová není úplně ve své kůži. Předvedla docela lacinou chybu z forhendu na základní čáře.

40:0

Vondroušová přiriskovala druhý servis a trefila se na téčko. Po slabším returnu soupeřky pro ni nebylo problémem výměnu zakončit.

40:15

Pokus o kraťas Češky zastavila páska.

3:0 Markéta Vondroušová získává gem.

Další naprosto jistý gem pro Vondroušovou. Češka potvrdila výborný vstup do zápasu, třetí hru zakončila bekhendovým winnerem.

0:15

Džábirová sice diktovala tempo výměny, ale v závěru se forhendem vyhodila do zámezí.

15:15

Vondroušová nezvládla rychlý bekhendový úder od základní čáry.

30:15

Jednou Vondroušové pomohla páska, ale dalšímu útoku Tunisanky už se stříbrná medailistka z Tokia neubránila.

30:30

Vondroušová zatlačila soupeřku na základní čáře a dočkala se chyby. Znovu žije šance na další brejkbol.

30:40

Vondroušová se po returnu udržela ve výměně a skutečně vybojovala druhý brejkbol. Na získané míčky celkově vede 15:5.

40:40

S tímto brejkbolem si ovšem Džábirová poradila. Nahrnula se k síti a obranný lob Češky skončil v autu.

A:40

Po dalším kontrolovaném útoku a jisté smeči od sítě má výhodu Tunisanka.

3:1 Uns Džábirová získává gem.

Další dohrávka na síti, Džábirová odvrátila brejkbol a přeci jen se v prvním setu trochu nadechla. Skóre však zůstává velmi nadějné pro Vondroušovou.

15:0

Džábirová napálila míček forhendem do sítě a hodně se na zlobí. Nevynucených chyb je z její strany až příliš.

15:15

Proti výbornému kraťasu z bekhendu Tunisanky byla Vondroušová krátká.

30:15

Dobrý úder Vondroušové před základní čáru dostal soupeřku pod lehký tlak. A Džábirová zahrála jen do sítě.

40:15

Výborný servis a pak winner do protipohybu. Češka hraje zatím velmi soustředěně a takřka bezchybně.

4:1 Markéta Vondroušová získává gem.

Džábirová při přechodu na síť pokazila forhend a znovu si na příjmu příliš neškrtla. Vondroušová dál drží náskok jednoho brejku.

15:0

Kraťas Vondroušové od základní čáry se zastavil na pásce.

30:0

Return české tenistky zamířil pouze do deblového koridoru.

30:15

Po vyšším úderu Češky hrála Džábirová forhendem do sítě.

30:30

Další nepřesnost z rakety světové dvojky. Tunisanka poslala balonek do sítě tentokrát bekhendem.

30:40

A po nepovedeném útoku Džábirové má Vondroušová i ve třetím gemu na příjmu brejkbol.

40:40

Tunisanka odvrátila tuto šanci razantním servisem.

40:A

Vzápětí však přichází velký kiks Džábirové. Na síti měla výměnu perfektně rozehranou, jenže vyhodila finální úder do autu a čelí dalšímu brejkbolu.

5:1 Markéta Vondroušová získává gem.

Výborně! Vondroušová vrátila těžké podání, poté se udržela ve výměně a brzy se dočkala soupeřčiny chyby. Češka vede už o dva brejky.

0:15

Vondroušová nezvládla bekhendový úder od základní čáry.

15:15

Džábirová vystřelila míček do zámezí.

30:15

Česká hráčka se popasovala s roztočenými míčky od soupeřky a sama ji tlakem přiměla k chybě. Džábirové nevyšel pokus o kraťas.

40:15

Přímý bod z podání a dva setboly pro Vondroušovou.

40:30

Bekhendový útok Češky mířený do rohu dvorce vylétl těsně do autu.

6:1 Markéta Vondroušová získává gem a set.

Parádní koncovka prvního setu. Vondroušová si natáhla soupeřku k síti a o chvilku později ji brilantně přelobovala. Džábirová už neměla šanci míček vrátit.

15:0

Druhou sadu zahajuje Džábirová na podání, a to přímým bodem.

15:15

Druhá výměna už byla delší a na jejím konci stála bekhendová chyba Tunisanky.

15:30

Další zbytečná chyba od světové dvojky, která se zatím v zápase vůbec nemůže srovnat. Útočila daleko do autu.

15:40

Teď už Džábirová tluče raketou o zem. Po aktivním returnu od Vondroušové zahrála do autu a čelí dvěma brejkbolům.

30:40

První brejkbol smazalo eso Džábirové.

40:40

Také druhý brejkbol tuniská tenistka odvrátila. Rozběhala Vondroušovou po kurtu a výměnu zakončila forhendovým winnerem do kříže.

A:40

Po kvalitním servisu přišel další vítězný úder Džábirové.

0:1 Uns Džábirová získává gem.

Přímý bod z podání na závěr, a tak Džábirová získává svůj druhý gem v zápase. Vondroušová si v něm ale znovu vytvořila šanci na brejk.

0:15

Vondroušová pokazila forhend od základní čáry.

15:15

Džábirová nezvládla return, balonek dolétl až za základní čáru.

30:15

Famózní Vondroušová. Oběhala útoky Džábirová, pak doběhla kraťas a stihla se srovnat k parádnímu prohozu po čáře.

30:30

Tohle ovšem může mrzet. Vondroušová nedohrála výměnu u sítě, kde zbývalo zasmečovat. Džábirová ji pak přehodila a Češka hrála z otočky do autu.

40:30

Přesto má gembol ona. Džábirová si neporadila s returnem.

40:40

Vondroušová musela jít přes druhé podání a soupeřka se tentokrát do returnu trefila znamenitě. Po chybě od základní čáře je z toho shoda.

A:40

Dobrý druhý servis Vondroušové. Tunisanka pak hrála jen do deblové výseče.

1:1 Markéta Vondroušová získává gem.

Ani teď nepustila Vondroušová soupeřku k brejkbolu a stále si drží na podání stoprocentní úspěšnost. Na závěr gemu zvládla výměna technických čopů.

0:15

Džábirová nebyla úspěšná na síti a Vondroušová ji opět dokázala přelobovat.

0:30

Plochý bekhendový úder Tunisanky dolétl až do autu.

15:30

Džábirová si hned po podání došla na sako pro jednoduchou smeč.

30:30

Po přímém bodu z podání je srovnáno, ale Vondroušová stále drží dobrou šanci na brejkbol.

40:30

Češka měla po dobré obraně šanci na prohoz, jenže těsně minula postranní čáru.

1:2 Uns Džábirová získává gem.

Džábirová se ve druhém setu přeci jen trochu zvedla. Na dobrém servisu vystavila úspěch i v poslední výměně, gem dohrála winnerem po lajně.

15:0

Džábirová hrála od základní čáry pod tlakem nepřesně.

15:15

Tunisanka vystřihla povedený return a Vondroušová už se nezvládla do výměny vrátit.

15:30

Nevynucená chyba Češky a nepříznivý stav, jakému ještě při podání nemusela čelit.

30:30

Džábirová se zatím k brejkbolu nedostala, pokazila forhend.

30:40

Teď už ale ano. Džábirová si poradila s odskokem roztočeného míčku, ukončila výměnu bekhendovým winnerem a má svůj první brejkbol.

40:40

Vondroušová s ním ovšem rychle zametla. Po dobrém podání poslala míček zkušeně do rohu kurtu.

40:A

Džábirová se ovšem rozehrála a na kurtu to začíná být znát. Poslala forhendový winner po lajně a vysloužila si druhý brejkbol.

1:3 Uns Džábirová získává gem.

To je nemilé, Vondroušová udělala proti druhému brejkbolu vůbec první dvojchybu v celém utkání. Poprvé tak ztrácí servis a prohrává o dva gemy.

15:0

Přímý bod z podání pro Tunisanku.

30:0

Džábirová zakončila přesně vysoký míček a karta se teď obrací v její prospěch.

40:0

Najednou to světové dvojce šlape. Hned po returnu Vondroušové přidala forhendový winner ven z kurtu.

1:4 Uns Džábirová získává gem.

Vondroušová za nepříznivého stavu riskovala return, ale minula kurt. Džábirová rychle potvrdila první brejk a vede ve druhém setu už 4:1.

15:0

Kraťas z bekhendu Džábirové skončil těsně v autu.

30:0

Džábirová se neubránila stupňovanému útoku Vondroušové.

30:15

Další kraťas z dílny Tunisanky už byl ovšem výstavní. Vondroušová sice doběhla míček, ale byla tak blízko sítě, že už ho do hry nevrátila.

30:30

Vzápětí brzdí bekhendový úder Češky páska.

40:30

Důležitá výměna končí lépe pro Vondroušovou. Džábirová zkoušela další kraťas, ale narazila na síť.

40:40

Vondroušová musela na síť, ale neměla tam výměnu dobře připravenou. Tunisanka finalistku French Open 2019 rychle vytloukla.

A:40

Dobrý útok české tenistky bekhendem po lajně.

40:40

Jenže bekhendový úder Češky končí v autu, a tak Džábirová stále hraje o brejkbol.

A:40

Přímý bod z podání pro rodačku ze Sokolova.

2:4 Markéta Vondroušová získává gem.

Páska zabrzdila úder Džábirové a Vondroušová naopak brzdí tuniský rozlet. Podržela si podání a teď může zkusit zabojovat o zpětný brejk.

0:15

Začíná dobře. Džábirová nenašla odpověď na razantní forhend Vondroušové do rohu kurtu.

15:15

Vondroušová se sice výtečně ubránila a vyškrábla už takřka nemožný míček. Ale její kraťas byl potom příliš krátký.

15:30

Češka se udržela ve výměně a dostala soupeřku pod tlak úderem těsně nad sítí. Džábirová chybovala.

30:30

Ve svízelné situaci si však pomohla přímým bodem z podání.

40:30

Eso přináší Džábirové gembol na 5:2.

40:40

Vondroušová se dobře popasovala s těžkým returnem a dočkala se chyby od soupeřky. Ještě žije její šance v tomto gemu.

40:A

Džábirová nedosáhla na perfektní bekhend Vondroušové a hodně se na kurtu rozčiluje. Češka má k dispozici brejkbol.

3:4 Markéta Vondroušová získává gem.

Bravo! Vondroušové sedl bekhendový return, zahnala soupeřku k základní čáře a slaví první brejk ve druhé sadě. Vrací se tímto zpět do hry a za chvilku může při vlastním podání vyrovnat.

0:15

Vítězný balonek z forhendu Džábirové.

15:15

Vondroušová zvládla ukočírovat nepříjemný return Tunisanky a vzápětí Džábirová útočila jen do autu.

15:30

Velká škoda. Kraťas Vondroušové skončil v síti.

30:30

Výborná defenziva české hráčky. Vypořádala se s útoky Džábirové, jednou jí pomohla páska a v závěru Tunisanka pokazila smeč.

30:40

Zásluhou forhendového winneru si však Džábirová přeci jen došla pro brejkbol.

3:5 Uns Džábirová získává gem.

Znovu se Vondroušová dlouho bránila, ale na konci výměny předvedla Džábirová nechytatelný winner. Zbývá jí tak jediný gem k zisku setu.

0:15

Vondroušová vynikajícími křižnými údery zlomila obranu soupeřky.

0:30

Tento set ještě nemusí být pro Vondroušovou beznadějný. Po chybě Tunisanky sahá po brejkbolech.

0:40

Džábirová nezvládla ukočírovat rychlý return Vondroušová a skutečně nabízí české soupeřce tři brejkboly pohromadě.

15:40

Několik dobrých útoků a pohodlná smeč na závěr. Tak Džábirová odvrátila první brejkbol.

30:40

Přímý bod z podání pro Tunisanku. Ještě zbývá jedna česká šance.

4:5 Markéta Vondroušová získává gem.

Útok Džábirové končí v zámezí a Vondroušová ještě dramatizuje druhou sadu. Teď potřebuje nutně podržet servis.

15:0

Džábirová měla výměnu dobře rozehranou, avšak na síti nedokázala nadvakrát zakončit.

30:0

Přímý bod z podání pro Vondroušovou.

30:15

Druhá dvojchyba v zápase pro Češku.

40:15

Výborně. Bekhendový return Džábirové skončil v autu a Češka je jediný krok od vyrovnání stavu ve druhém setu.

40:30

Tenhle kraťas od Džábirové byl ovšem nechytatelný.

40:40

Bohužel pro Češku ani druhý gembol nekončí dobře. Vondroušová zahrála bekhendem do sítě a teď se hraje i o možný setbol.

40:A

To je velká škoda. Džábirová vrátila podání vysokým obloukem a Češka pak útočila daleko do autu. Setbol pro světovou dvojku.

40:40

Džábirová však neproměňuje, její úder skončil na pásce.

A:40

Výborně. Vondroušová trefila první servis i následný útok po lajně. Nezaváhala ani při dohrávce na síti.

5:5 Markéta Vondroušová získává gem.

No a svým prvním esem v zápase Vondroušová uzavírá gem. Dokázala dohnat ztrátu na tuniskou soupeřku a set je opět otevřený.

15:0

Povedený útok Džábirové k základní čáře.

15:15

Forhendový úder Džábirové od základní čáry nepřešel přes síť.

15:30

Proti tomuhle vítěznému úderu bekhendem po lajně neměla Vondroušová šanci reagovat.

30:30

Další úder ovšem Tunisanka pokazila a teď půjde ve výměně o hodně.

30:40

Vondroušová se fantasticky, i s trochou štěstí, ubránila a v závěru výměny útočila Džábirová do autu. Je tady brejkbol pro Češku.

40:40

Tunisanka ovšem oplácí čtvrtým esem v zápase.

A:40

Následuje přímý bod z podání a gembol pro Džábirovou.

5:6 Uns Džábirová získává gem.

Nakonec si to Džábirová přeci jen uhrála a gem otočila. Rozhodla servisem a následným winnerem, Vondroušová půjde na podání pod tlakem.

0:15

Vondroušová poslala forhendový úder od základní čáry do sítě.

0:30

Pro další vítězný fiftýn si Džábirová došla na síť.

0:40

Po nepřesném úderu Vondroušové má Džábirová tři setboly.

5:7 Uns Džábirová získává gem.

Ve druhém setu je bohužel pro Češku hotovo. Džábirová vystřihla vítězný forhend do rohu kurtu a srovnává stav zápasu na 1:1.

0:15

První fiftýn rozhodující sady jde na konto Vondroušové.

0:30

Džábirová udělala svou první dvojchybu v zápase.

15:30

Vzápětí si však spravila chuť přímým bodem.

30:30

Forhendový return Vondroušové se nevešel do kurtu.

30:40

Ale přeci jen má Češka hned zkraje třetí sady brejkbol. Džábirová hrála po jejím returnu do sítě.

Džábirová přidala i další chybu a ztrácí servis na začátku třetího setu. Zlostně třískla raketou a rychle přešla na druhou stranu kurtu.

0:15

Vondroušová nenašla odpověď na výborný kraťas Tunisanky.

15:15

S dalším zkrácením hry už si Vondroušová poradila a na síti pak zvládla i bekhendovou polosmeč.

30:15

Forhendový úder Džábirové skončil mimo kurt.

40:15

Džábirová zkrátila hru hned z returnu, ale na kontra kraťas od Vondroušové už si nepřišla.

40:30

Teď ovšem Tunisanka pořádně prohnala sokolovskou tenistku. Kraťas, lob a na konci povedený volej.

Vondroušová však razantním servisem odmítla další trápení a potvrdila brejk. To je výborný vstup do rozhodujícího setu.

0:15

Džábirová útočila po returnu Češky jen do zámezí.

0:30

Dvojchyba Džábirové dává Vondroušové další zajímavou šanci.

15:30

Vondroušová přešla hned po returnu do útoku, jenže na síti tentokrát úspěšná nebyla. Volej skončil až v autu.

15:40

Tentokrát Džábirová taktika s kraťasem a lobem nevyšla. Vondroušová úspěšně zasmečovala a má dva brejkboly.

Skvěle! Další brejk pro Vondroušovou, která se dostává do trháku. Džábirová hrála jen do sítě a třetí set jí zatím utíká.

15:0

Po plejádě čopovaných úderů zaútočila Džábirová daleko do autu.

15:15

Vondroušová nedostala přes síť úder od základní čáry.

15:30

Tohle bylo od Tunisanky perfektní. Vykroutila forhend ven z kurtu a na síti pak poslala volej přímo do protipohybu Vondroušové.

30:30

Další výměnu už si česká hráčka pohlídala u sítě.

40:30

Výborně. Vondroušová kontrolovaně zaútočila a Džábirová se bránila jen za cenu nepřesného balonku.

4:0 Markéta Vondroušová získává gem.

Vondroušová potvrzuje i druhý brejk a má ve třetím setu už vskutku luxusní náskok. Džábirová na konci gemu returnovala jen do sítě.

0:15

Tunisanka nezvládla forhendový volej při přechodu na síť.

15:15

Bekhendový return Vondroušové skončil v síti.

15:30

Skvělé údery Vondroušové. Potrápila Džábirovou na síti a posléze ji v těžké situaci prohazovala po čáře. Tunisanka na míček nedosáhla dobře.

30:30

Teď Džábirová usilovně pracovala na tom, aby zlomila obranu Vondroušové. Nakonec se to podařilo u sítě.

30:40

Džábirová pokazila bekhendový úder od základní čáry a Češka si od plic zakřičela. Má brejkbol na vedení 5:0.

5:0 Markéta Vondroušová získává gem.

To jsou věci! Úžasným kraťasem Vondroušová končí gem a potřetí v třetí sadě bere soupeřce servis. Půjde podávat na postup do třetího kola.

15:0

Return Džábirové zastavila síť.

15:15

Za tohoto stavu dvojchyba Vondroušovou tolik nebolí.

15:30

Páska nepustila na druhou stranu bekhendový úder Češky.

15:40

Džábirová se přeci jen za stavu 0:5 dostává ke dvěma brejkbolům. Vondroušová útočila forhendem mimo kurt.

5:1 Uns Džábirová získává gem.

První hrozbu konce Džábirová odvrátila a půjde podávat. Vondroušová nedoběhla její bekhendový kraťas.

15:0

Džábirová dobře podala a poté prohnala Vondroušovou.

15:15

Kratší úder Tunisanky zastavila síť.

30:15

Teď naopak páska pomohla Džábirová při voleji u sítě.

30:30

Výborným returnem dostala Vondroušová africkou soupeřku pod tlak a dva míčky ji nyní dělí od postupu.

30:40

Forhend Vondroušové přešel těsně nad sítí a Džábirová svou odpověď nezvládla. Češka tak má k dispozici první mečbol.

40:40

Džábirová aktivní hrou odvrací. Vondroušová se neubránila.

40:A

Vzápětí ovšem Tunisanka zaútočila jen do autu a Vondroušová má na své straně druhý mečbol.

6:1 Markéta Vondroušová získává gem, set a zápas.

Vondroušová vítězí a postupuje do třetího kola! Džábirová po jejím returnu útočila jen do autu a třetí sadu ztrácí poměrem 1:6.

2:1

Utkání skončilo.

Markéta Vondroušová se může těšit na třetí kolo. Proti světové dvojce Uns Džábirové hrála po celou dobu velmi soustředěně a jen s minimem chyb. Tunisanka se ve druhém setu vrátila do zápasu, i když ani tam jí to Vondroušová nedala zadarmo. Ve třetí sadě už stříbrná olympijská medailistka dominovala a po hodině a 43 minutách si uhrála postup.

Mezi nejlepšími 32 hráčkami narazí Vondroušová na krajanku Lindu Fruhvirtovou. Ve třetím kole tedy Melbourne uvidí ryze český souboj.

Ode mě je to pro tuto chvíli vše. Děkuji za pozornost a přeji hezký zbytek dne.