Nadal odmítl mluvit s Kyrgiosem. Naštval ho teatrální oslavou i ránou na hruď

av av
12. 5. 2020 10:57
Některé rány nezahojí ani všudypřítomná solidarita vyvolaná krizí. V době, kdy se tenisový svět spojuje, bourá bariéry a zapomíná na staré malicherné konflikty, zůstává jedna animozita stále nepřekonaná.
Rafael Nadal a Nick Kyrgios.
Rafael Nadal a Nick Kyrgios. | Foto: Reuters

Rafael Nadal a Nick Kyrgios spolu na pivo nezajdou, to je letité pravidlo zpečetěné celou řadou neshod a incidentů.

Dvě tenisové hvězdy, které svou povahou snad nemohou být rozdílnější, spolu ovšem s největší pravděpodobnostní neabsolvují ani krátký živý instagramový rozhovor.

Právě takový nápad měla britská stanice BBC. Ta chtěla spojit zajímavé sportovní osobnosti a v době koronavirové pauzy stvořit vysoce třaskavý materiál.

Plánuje totiž přátelský potlach mezi nejlepšími fotbalisty světa Cristianem Ronaldem a Lionelem Messim, druhou ostře sledovanou dvojici pak měli tvořit Kyrgios s Nadalem.

Tenisté, kteří se nemusejí a cestu k sobě hledají jen velice ztuha.

"Rafo, pojďme to udělat, já jsem připraven," reagoval okamžitě australský bouřlivák, který si výrazně zlepšil renomé v lednu, kdy hrál důležitou roli v organizování pomoci své zemi stižené ničivými požáry.

Na Nadalovu reakci se čekalo dlouhé dny. A když přišla, naděje na očekávané usmíření rychle zhasly.

"Nevadí mi udělat live chat s Nickem, ale je tady velká generační mezera. Možná by pro něj bylo zábavnější udělat to s někým, kdo je bližší jeho věku i jeho životnímu stylu," vzkázal devatenáctinásobný grandslamový šampion prostřednictvím španělských médií.

Nadal tak potvrdil, že Kyrgiosovi časté výpady proti své osobě jen tak za hlavu nehodil. Australan loni v květnu v rámci NCR Tennis Podcast španělského protivníka dlouze pomlouval. 

"Rafa je velice nafoukaný. Když vyhraje, je v pohodě, uzná kvalitu soupeře a rozdává pozitivitu na všechny strany. Když ho ale porazím, hned se vytasí s tím, že k němu a k celé hře nechovám dostatečný respekt."

Kyrgios dokázal Nadala přehrát třikrát z osmi vzájemných duelů. A právě po vítězství v Acapulcu, kde Španěl loni v únoru neproměnil tři mečboly, neshody mezi oběma hráči započaly. 

Kyrgios štval soupeře podáním spodem i teatrálními výstupy. Po utkání šílel, pobíhal po kurtu a prstem si roloval uši, aby lépe slyšel bouřlivé ohlasy publika.

Rafa podal soupeři ruku velmi vlažně a následně komentoval: "Nick je velmi talentovaný, může vyhrávat grandslamy a být na vrcholu žebříčku. Ale prostě existuje důvod, proč je tam, kde je. Měl by ukázat více respektu."

"Nebudu to poslouchat, nic o mě neví, jsem úplně jiný než on," reagoval Kyrgios a na oplátku se opřel do Nadala za jeho prodlevy mezi výměnami. "Existují na to pravidla, ale Rafa je vždy pánem svého času," prohlásil.

Rodák z Canberry pak ještě rozvášnil fanoušky na sítích, když k jedné z fotek napsal: "Vždycky cítím krev, když hraju s tímhle týpkem," přičemž použil nejednoznačné anglické slovíčko "dude". 

Další emoce přinesl Wimbledon, kde se oba hráči střetli v rámci druhého kola. Kromě obvyklých podání spodem a hádek s rozhodčím se Kyrgios pokusil soupeře nabíhajícího k síti trefit do těla dělovým forhendem. Španěl před sebe stihl na poslední chvíli přesunout raketu a pak se na Kyrgiose dlouze a zle díval.

Omluva ale nepřišla a Australan se po prohraném duelu čertil: "Proč bych se měl omlouvat? Ten fiftýn jsem získal. A ano, šel jsem po něm, chtěl jsem ho trefit."

"Ten týpek má já nevím kolik grandslamů, tolik peněz na kontě. Myslím, že dokáže přijmout ránu do hrudi," hlásil.

Nadal tehdy označil soupeřův úder za nebezpečný, ne však pro něj samotného. "Já to snesu, jsem profesionální tenista, nejde o mě. Bylo to ale nebezpečné pro čárového rozhodčího, nebezpečné pro publikum. Když napálíte míč tímhle způsobem, nikdy úplně nevíte, co se stane. Míč může letět kamkoli, může někoho trefit třeba do oka," uvažoval španělský šampion.

Vzájemné antipatie trvají dodnes. Nadal, ztělesnění soustředěnosti a profesionality, a Kyrgios, excentrický milovník tenisové show, si tedy k sobě cestu prozatím nenajdou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Překvapilo mě, že přežil, řekl muž, který napadnul spisovatele Rushdieho

"Asi mě překvapilo, když jsem slyšel, že přežil," řekl listu New York Post Hadi Matar, 24letý muž, který v pátek během přednášky v New Yorku pobodal britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho. Matar odmítl komentovat, zda se k útoku nechal inspirovat bývalým íránským duchovním vůdcem ajatolláhem Rúholláhem Chomejním.

"Respektuji ho. Podle mě to byl skvělý člověk, to je všechno, co k tomu řeknu," prohlásil Matar o Chomejním, který zemřel v roce 1989. S novináři mluvil prostřednictvím videohovoru z okresní věznice Chautauqua. Před soudem znovu stane v pátek.

V roce 1989 íránský duchovní vůdce Chomejní vydal pokyn (fatvu) k zabití Rushdieho za román Satanské verše. Část muslimů tuto knihu považuje za urážku islámu. Rushdie se kvůli fatvě musel léta mnohokrát stěhovat z jednoho přísně tajného místa střeženého britskou vládou na druhé.

Matar uvedl, že ze Satanských veršů četl "jen pár stránek". O Rushdiem ale řekl, že "je někým, kdo napadl islám". "Nemám toho člověka rád. Nemyslím, že je to dobrý člověk. Nemám ho rád. Vůbec ho nemám moc rád," řekl o spisovateli obviněný útočník. Ačkoliv Rushdieho knihy důkladně nečetl, sledoval jeho přednášky na YouTube. "Viděl jsem jich hodně. Nemám rád pokrytecké lidi, jako je on," prohlásil Matar.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Perušič a Schweiner vyhráli na ME skupinu a jsou v osmifinále

Beachvolejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner postoupili na mistrovství Evropy v Mnichově do osmifinále. Po vítězství 2:1 nad Youssefem Krouem a Quincym Ayem z Francie vyhráli skupinu D a vynechají díky tomu čtvrteční úvodní kolo play off. Naopak Jakub Šépka a Tomáš Semerád po druhé porážce na šampionátu dohráli, v konečném pořadí jim patří 25. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy