Americkou tenisovou legendu zdrtila smrt Novotné. Na rakovinu jí zemřeli otec, sestra i manžel

Aleš Vávra Aleš Vávra
23. 11. 2017 6:42
Držitelka deblového čistého grandslamu Pam Shriverová se svěřila, jak moc ji zasáhla nečekaná zpráva o smrti Jany Novotné.
Jana Novotná.
Jana Novotná. | Foto: ČTK

New York - Jednou z tenisových osobností, která nese nečekanou smrt Jany Novotné nejhůře, je Američanka Pam Shriverová. Jedna z nejlepších deblistek historie zavzpomínala na svou někdejší soupeřku a kamarádku ve sloupku zveřejněném na renomovaném webu espn.com.

Shriverová prozradila, že jí smutnou novinku v neděli předala její bývalá spoluhráčka ze čtyřhry Martina Navrátilová.

"Uprostřed dne mi od ní přišla textová zpráva. Psala, ať zavolám. Bylo to neobvyklé, cítila jsem, že to nebudou dobré zprávy, když jsem jí volala zpět," svěřila se pětapadesátiletá tenisová analytička.

Navrátilová, nejstarší z talentované skupiny hráček narozených v Československu, podle ní zněla zničeně. "Řekla mi jen: Jana Novotná dnes zemřela. Bylo jí teprve devětačtyřicet."

Shriverová položila Navrátilové pár dalších otázek, hovor ale netrval dlouho. "Ta konverzace byla jedna z nejkratších a zároveň nejsmutnějších, jaké jsme kdy vedly," prozradila Američanka.

Pozastavila se nad tím, že o zákeřné nemoci vítězky Wimbledonu z roku 1998 široká veřejnost nevěděla. "Jana se rozhodla bojovat s rakovinou tím nejsoukromějším způsobem. Jen její nejbližší rodina a přátelé věděli, že se její život rychle blíží ke konci," napsala Shriverová v emotivním vzkazu. "Mrzí mě, že jsem jí nemohla vyjádřit podporu nebo se alespoň rozloučit," dodala.

Američanka vůbec nic netušila. "Moje okamžitá reakce na příval smutku byla taková, že jsem si vyvolala množství vzpomínek na ni. Třeba jak jsme poprvé hrály proti sobě singlové finále, bylo to na trávě v Brisbane před třiceti lety. Nebo maratonské finále čtyřhry o zlatou medaili na olympiádě v Soulu v roce 1988," připomněla Shriverová některé společné tenisové zážitky.

Vzpomněla také na to, jak před patnácti lety s českou legendou sdílela komentátorskou kabinu britské televizní stanice BBC. A také mnoho charitativních akcí, jež po boku Novotné absolvovala.

"Zavzpomínala jsem na poslední příležitost, kdy jsem s ní byla na kurtu. Bylo to ve Wimbledonu před pár lety, kam jsme byly pozvány, abychom si zahrály čtyřhru," dodala bývalá světová trojka ve dvouhře.

Novotná byla jednou z mála hráček, které Shriverové mohly říkat familiárně "Pammy". Americká tenistka si bude pamatovat zejména její úsměv. "Její smysl pro humor byl trochu podceňován, stejně jako její slajzovaný bekhend," prohlásila.

Pro většinu tenisové obce je Novotná nejvíce spojena se svým kolapsem, který ji postihl ve finále Wimbledonu v roce 1993. Se světovou jedničkou Steffi Grafovou podávala životní výkon, za stavu 4:1 a 40:15 v rozhodující sadě se ale sesypala a už neuhrála ani jediný gem. Svět pak obletěly záběry české tenistky plačící na rameni vévodkyně z Kentu.

"Všechno se ale stane z nějakého důvodu. Ta porážka byla jen mostem k ještě lepšímu příběhu, který nakonec napsala," připomněla Shriverová třetí finále Novotné na Wimbledonu, které nakonec o pět let později znamenalo vysněný triumf. "Zasloužila si to jako nikdo jiný," dodala.

Shriverová má s rakovinou vlastní bohaté zkušenosti. Před dvaceti lety ztratila staršího sourozence, manžela před osmnácti lety a otce před dvanácti. "Vždy ta stejná choroba. Proto hluboce soucítím s intenzivní bolestí, kterou právě teď cítí Janina rodina a nejbližší přátelé. Mé srdce a má mysl pořád nemohou uvěřit tomu, že zemřela tak brzy," svěřila se.

"Můžeme se jen poklonit její statečné cestě a říci: Děkujeme, děkujeme, Jano Novotná, za všechno, co jsi nás naučila a co jsi pro nás udělala," dodala Shriverová se závěrečným vzkazem: "Bůh ti žehnej, přítelkyně. Budeš mi chybět."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 38 minutami

Opozice chce kvůli Bečvě vyšetřovací komisi. Je to politická kauza, tvrdí Hamáček

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že podle jeho názoru se z vyšetřování kolem Bečvy stává politická kauza.

Zdroj: ČTK
Další zprávy