Američanka ví, jak na Kvitovou. Kouč Vaněk: Je to jedno, Petře stačí si věřit

Aleš Vávra Miroslav Harnoch Aleš Vávra, Miroslav Harnoch
8. 10. 2020 13:04
Petra Kvitová sahá po čtvrtém grandslamovém finále kariéry. Proti ní dnes bude stát Sofia Keninová. Nebude to o soupeřce, ale o výkonu české tenistky, shodují se odborníci. To její výkon rozhodne o tom, zda postoupí do finále Frech Open, nebo si další výrazný úspěch připíše mladá Američanka.
Petra Kvitová jde do boje o své první pařížské finále.
Petra Kvitová jde do boje o své první pařížské finále. | Foto: Reuters

Jedna věc je jistá. Keninová půjde do utkání s nezlomnou důvěrou ve vlastní schopnosti. Šampionka letošního Australian Open i v Paříži dokazuje, jak vyzrálou a psychicky velmi odolnou hráčkou v pouhých jednadvaceti letech je.

"Nejdůležitějším faktorem zápasu budou nervy. Já udělám všechno pro to, abych je udržela na uzdě," uvedla Keninová.

Kvitovou vychválila, jak se sluší a patří. "Je vysoká, silná, má skvělé podání, dává velké rány. Je mi ctí být v semifinále a hrát právě proti ní. Jsem z toho pořádně vzrušená," hlásila rodačka z Moskvy.

Na druhou stranu ale má jasný plán, jak dvojnásobnou wimbledonskou šampionku přehrát.

"Je očividné, že nejsem schopná porazit ji silou. Ale mám jiné věci, ze kterých můžu namíchat úspěšný mix. Jo, uvidíme, jak to půjde," řekla Keninová tajemně.

Podle trenéra Kvitové Jiřího Vaňka ale na hře soupeřky až tak záležet nebude. Česká tenistka by se na Keninovou podle něj vůbec neměla soustředit.

"Petra se za každých okolností vždy potřebuje soustředit jen na sebe. Hrát svou hru, dobře podávat, útočit z returnu, jít do tlaku. Opravdu se nemusí koukat na soupeřky, jak hrají," prohlásil trenér.

S tím souhlasí i americká tenisová legenda John McEnroe. "Sleduju Petru už dvanáct let a je to jedna z těch nejlepších ranařek, jaké jsem kdy viděl. Když jí sedne míček na raketu, nechcete být ta na druhé straně kurtu. Když ji vidíte tak šťastnou a tak skvěle hrající jako teď, těžko najdete v semifinále lepší příběh, než je ten její," uvedl ve studiu Eurosportu. 

Pokud by si měli experti vsadit, kdo bude ve čtvrtek večer jistou finalistkou, dali by peníze právě na Kvitovou.

"V Paříži chybuje méně, než kdy dřív. Sice si pro míče pořád chodí, ale je o něco trpělivější. Zatímco kdysi tu víc chybovala, než střílela winnery, teď je to obráceně. Pro soupeřky je složité jí nějak ublížit, protože to je právě Petra, kdo kontroluje hru," ohodnotil ji bývalý španělský tenista Alex Corretja. 

Podle kouče tenistky z Fulneku rozhodne její psychické rozpoložení. "Nejdůležitější je prostě věřit. Potřebuje věřit v sebe sama, jít si pro to a užít si to, co nejvíc to jde," dodal Vaněk.

Kvitová dosud Keninovou porazila v obou vzájemných zápasech. Loni na antuce v Madridu ji z oranžového kurtu smetla, ztratila jen pět gemů.

Semifinále French Open začne kolem páté hodiny odpoledne a deník Aktuálně.cz ho bude sledovat v online reportáži

 

Právě se děje

před 23 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 28 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 32 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy