22. 2. 2010 8:14
Finsko - Švédsko 0:3
Švédská fanynka má důvod k úsměvu.
Švédská fanynka má důvod k úsměvu. | Foto: Reuters

Vancouver - Nečekaně hladkým vítězstvím Švédů skončil poslední zápas základních skupin na olympijském hokejovém turnaji ve Vancouveru, v němž Finové nakonec podlehli 0:3.

O jednoznačné vítězství Švédů se postarali především Nicklas Bäckström a Louie Eriksson, kteří se podíleli na všech brankách "Třech korunek".

Švédsko si díky výhře stejně jako Rusko, Finsko a USA zajistilo přímý postup do čtvrtfinále. Naopak Češi, kteří by v případě vítězství "Suomi" bývali postoupili také přímo, musí do osmifinále, v němž narazí na Lotyšsko, s nímž ve skupině hráli 5:2. Pokud Češi nad Lotyšskem vyhrají, bude je čekat ve čtvrtfinále Finsko.

Finové, kteří do turnaje vstoupili dvěma jasnými výhrami nad Běloruskem a Norskem, hráli se Švédy nečekaně vlažně a především až příliš času strávili na trestné lavici.

Ovečkin sestřelil Jágra a bylo to. Rusko - Česko 4:2
Kanada prohrála po 50 letech s USA, čeká ji Rusko

Poprvé toho Švédové využili na počátku první třetiny, kdy hráli ve výhodě 5 na 3 a po Bäckströmově příhře se prosadil Eriksson. Oba hráči si role prohodili v minutě pětadvacáté, kdy Eriksson našel mezi kruhy Bäckströma, a ten nechytatelně zavěsil.

Do třetice se osvědčená spolupráce vyplatila minutu před koncem druhé třetiny, kdy Erikssson rovněž v přesilovce vstřelil svojí druhou branku v utkání.

On-line jsme sledovali ŽIVĚ zde

Černou skvrnou na zápase se stal zákrok Joni Pitkänena, který hrubě fauloval jednoho ze Švédů a vyfasoval vůbec první trest do konce utkání na turnaji.

Ve třetí třetině kvalita hry poněkud upadla, a Švédové si tak v pohodě dokráčeli pro vítězství a posunutí do té části pavouka, v níž figurují také Kanada a Rusko.

ZOH - lední hokej:

Muži

Skupina C:

Švédsko - Finsko 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 7. Eriksson (Bäckström, Magnus Johansson), 25. Bäckström (D. Sedin), 39. Eriksson (Franzén, Bäckström). Rozhodčí: Joannette (Kan.), Kurmann (Švýc.) - Nowak (USA), Oskirko (Rus.). Vyloučení: 7:4, navíc Pitkänen (Fin.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:0. Diváci: 17.410.

Sestavy:

Švédsko: Lundqvist - Öhlund, Enström, Kronwall, Lidström, Tallinder, Magnus Johansson, Oduya, Murray - Weinhandl, H. Sedin, D. Sedin - Hörnqvist, Zetterberg, Forsberg - Alfredsson, Bäckström, Eriksson - Franzén, Modin. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.

Finsko: Kiprusoff - Kukkonen, Pitkänen, Salo, Timonen, Lydman, Lepistö, Niskala - T. Ruutu, M. Koivu, Filppula - Selänne, S. Koivu, Lehtinen - Hagman, O. Jokinen, Immonen - Peltonen, Kapanen, J. Ruutu - Miettinen. Trenér: Jukka Jalonen.