Švédsko má druhé zlato. Björndalen opět bez medaile

16. 2. 2010 22:20
1. Ferry (Švéd.), 2. Sumann (Rak.), 3. Jay (Fr.)
Björn Ferry
Björn Ferry | Foto: Reuters

Praha - Švédský biatlonista Björn Ferry se ve stíhacím závodu na 12,5 kilometru dočkal na tratích ve Whistleru své první zlaté medaile z velké akce. Napodobil tak pondělní triumf své krajanky Charlotte Kallaové v běhu na lyžích.

Druhý dojel Rakušan Christoph Sumann, třetí skončil Vincent Jay, který využil první startovní pozice po vítězství v nedělním sprintu.

Norský favorit Ole Einar Björndalen, který dlouhou dobu bojoval o medaili, na poslední střelbě dvakrát minul a i tentokrát se medaile z Whistleru nedočkal.

Čechům se závod stejně jako kolegyním z reprezentace nepovedl. Michal Šlesingr finišoval na 29. místě. Zdeněk Vítek obsadil 38. pozici a Jaroslav Soukup byl až 51.

Biatlonový slovenský sen pokračuje. Nasťa má stříbro
Déšť změnil biatlonový sprint v loterii. Los vyhrál Jay

Ferrymu pomohla k vítězství výborná střelba. Přestože vybíhal do závodu až jako devátý s více než minutovou ztrátou na Jaye, z dvaceti ran jen jednou chyboval.

Po závěrečné střelbě sice vybíhal ze střelnice těsně za Jayem, zanedlouho jej však předjel a v poklidu si dojel pro vítězství, a získal tak pro Švédsko první zlatou medaili v mužské kategorii po padesáti letech.

Francouze pak v závěru předstihl i Sumann, přesto může být Jay spokojen, při svém první startu na olympijských hrách získal ve druhém závodě druhou medaili.

Nutno však podotknouti, že všem třem medailistům pomohla k úspěchu přízeň počasí. V nedělním závodě totiž všichni tři startovali v první dvacítce, která byla zvýhodněna proti zbytku startovního pole tím, že ji nezastihla silná dešťová a poté i sněhová přeháňka.

1. Ferry (Švéd.) 33:38,4 min. (1 tr. okruh), 2. Sumann (Rak.) -16,5 (2), 3. Jay (Fr.) -28,2 (2), 4. Eder (Rak.) -31,0 (3), 5. Greis (Něm.) -51,2 (1), 6. Čerezov (Rus.) -51,2 (2), 7. Björndalen -51,4 (2), 8. Svendsen (oba Nor.) -52,0 (4), 9. Bauer (Slovin.) -55,4 (5), 10. Sedněv (Ukr.) -1:11,6 (0), ...29. Šlesingr -2:20,4 (3), 38. Vítek -3:06,7 (5), 51. Soukup (všichni ČR) -4:26,5 (4).