Švédové děkují brankáři. Zachránil je před Bělorusy

19. 2. 2010 23:14
Švédsko - Bělorusko 4:2
První gól v síti běloruského brankáře Mezina. Švédy poslal do vedení Alfredsson
První gól v síti běloruského brankáře Mezina. Švédy poslal do vedení Alfredsson | Foto: Reuters

Vancouver - Měl to být pro Švédsko klidný zápas, ale nakonec sami Švédi rozhodli o tom, že utkání s Běloruskem připomínalo detektivku od Agathy Christie.

Teprve střela Daniela Alfredssona deset vteřin před koncem vnesla do celého případu jasno - švédský útočník poslal kotouč mezi Mezinovy betony a určil konečný výsledek 4:2.

Přitom začátek měli favorité parádní. V desáté minutě vedli o dvě branky a kralovali ledové ploše jednoznačněji než Pljuščenko s Lysackem dohromady.

A když v prostřední třetině zvyšoval Franzen na 3:0, nikdo v Canada Hockey Place nepředpokládal, že se ještě něco může zvrtnout.

Ale stalo se.

Nejprve Alexandr Kulakov snížil z mely na brankovišti a Švédsko poprvé na turnaji inkasovalo. Jenže ve třetí třetině další Saša - Meleško - dorazil kotouč vyražený gólmanem Gustavssonem a rozpoutalo se drama.

Necelých devět minut si Švédi nemohli být jisti, že si odnesou ze zápasu plný bodový zisk. Králem této části byl brankář Gustavsson, kdyby ho Švédsko nemělo, stěží by udrželo vedení.

V 53. minutě zachránila tým kouče Bengta-Akeho Gustafssona po střele Konstantina Zacharova tyč.

Švédsko - Bělorusko 4:2 (2:0,1:1,1:1)

Branky a nahrávky: 35. Kulakov (Meleško, Rjadinskij), 52. Meleško (Kulakov) - 7. D. Sedin (H. Sedin, Weinhandl), 10. Alfredsson (Magnus Johansson, Bäckström), 30. Franzén (Pahlsson, Modin), 60. Alfredsson (H. Sedin, D. Sedin). Rozhodčí: Reiber (Švýc.), LaRue - Murphy (oba USA), Oskirko (Rus.). Vyloučení: 4:2. Využití: 1:1. Diváci: 16.878.