Stosedmiletá syrská uprchlice utekla do Německa za rodinou

ČTK ČTK
17. 3. 2014 21:24
Žena zvládla cestu do Evropy a přes Turecko a Řecko se dostala do Německa
Foto: Aktuálně.cz

Berlín - Stosedmiletá Syřanka Sabríja Chaláfová utekla ze své rodné země před sedmi měsíci kvůli intenzivním bojům. Spolu se synem zvládla náročnou cestu přes Turecko až do Řecka. A nyní díky přímluvě německých politiků se jí podařilo dostat až do Německa, kde se konečně setkala se zbytkem rodiny, informovala agentura AP.

V Berlíně Syřanku přivítalo více než 20 příbuzných, včetně vnuků, pravnuků a teprve 33denní prapravnučky.

Podle pravidel platných v Evropské unii si uprchlíci musí zažádat o azyl v první zemi z nynější osmadvacítky, do které vkročí. V případu Chaláfové to bylo Řecko, ve kterém strávila poslední dva měsíce. Jak ale uvedl Christoph Sander z německého úřadu pro uprchlíky, v tomto případě bylo ženě z humanitárních důvodu umožněno, aby odcestovala do Německa.

Jak poznamenala agentura DPA, k rozhodnutí o osudu syrské uprchlice došlo nedlouho poté, co o ní zveřejnil článek list Süddeusche Zeitung. Němečtí poslanci se pak obrátili dokonce na prezidenta Joachima Gaucka, aby v případu zasáhl.

Německo již dříve oznámilo, že přijme až 10.000 syrských uprchlíků, nejvíce ze zemí Evropské unie. Od začátku války v Sýrii před třemi lety uprchly zejména do sousedních zemí více než dva miliony Syřanů.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 17 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy