Fotbal se vrací domů, chlubil se britský premiér Bidenovi. Pak mu dal dres Arsenalu

Radek Vičík Radek Vičík
11. 7. 2024 6:30
Nový britský premiér Keir Starmer se při rozhovoru s prezidentem USA nezapomněl pochlubit, že se "fotbal se vrací domů". Přiměla ho k tomu včerejší výhra Anglie v semifinále Eura nad Nizozemskem.
Anglický fanoušek před osmifinále Eura 2024 Anglie - Slovensko
Anglický fanoušek před osmifinále Eura 2024 Anglie - Slovensko | Foto: Reuters

Na otázku amerického prezidenta Joea Bidena během setkání v Oválné pracovně Bílého domu, zda se fotbal opravdu vrací domů, Starmer odpověděl: "Vypadá to tak."

Keir Starmer a Joe Biden
Keir Starmer a Joe Biden | Foto: Reuters

"Je to díky premiérovi," opáčil Biden.

Oba lídři se setkali během summitu NATO ve Washingtonu k 70. výročí založení obranné aliance. Starmer, podobně jako další vedoucí představitelé, včetně českého prezidenta Petra Pavla, znovu zdůraznil sílu a jednotu aliance NATO.

Biden během setkání označil USA a Spojené království za "nejlepší spojence" a v diskusi označil Británii za "transatlantický uzel" spojující NATO.

Jednalo se o první osobní setkání mezi Bidenem a Starmerem. Už krátce poté, co se Starmer ujal své funkce, spolu dlouze telefonovali.

Při osobním setkání došlo i na fotbal. Starmer předal dres svého zamilovaného  Arsenalu.

K dresu, který nesl Bidenovo příjmení a číslo 46, byla přiložena kopie revidované Atlantické charty s dodatky bývalého vůdce labouristů Clementa Attleeho - historický odkaz na pokračující spojenectví mezi USA a Spojeným královstvím.

 

Právě se děje

Další zprávy