Spojí, nebo rozdělí? Na Ukrajině začíná fotbalová liga

ČTK ČTK
10. 3. 2014 19:00
Soutěž měla po dvouměsíční pauze původně začít 28. února.
Fotbalisté kyjevského Dynama
Fotbalisté kyjevského Dynama | Foto: Reuters

Kyjev - Milionům Ukrajinců žijících v zemi rozdělené jazykově, etnicky i politicky svitne brzy nová naděje na posílení jednoty státu - o víkendu totiž začíná na Ukrajině nový ročník fotbalové ligy. První kolo má kvůli únorovým nepokojům dvoutýdenní zpoždění a ukrajinským mužům, pro něž je fotbal náboženstvím, oblíbený sport chybí. Dynamo Kyjev muselo svůj zápas Evropské ligy odehrát na Kypru, stejně jako ukrajinská reprezentace přátelské utkání s USA.

Kyjevské Dynamo má svou arénu na Hruševského ulici, která byla po celý únor jedním z hlavních center prozápadních demonstrací. O svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče se rozhodovalo doslova za tribunami. Mezi stovkou lidí, kteří zemřeli pod palbou odstřelovačů, bylo podle kyjevských médií nemálo fotbalových fanoušků.

Ukrajinský ministr sportu Dmytro Bulatov se snažil zahájení nového ligového ročníku maximálně urychlit. Soutěž měla po dvouměsíční pauze původně začít 28. února. V lize by měly pokračovat i Tavria Simferopol a FC Sevastopol - kluby z Krymu, který obsadila ruská invazní vojska. Někteří zahraniční hráči, například švédský záložník Tavrie Gustav Svensson, mužstvo z bezpečnostních důvodů opustili.

Napětí na ukrajinské fotbalové scéně zvyšuje fakt, že některé kluby na východě země vlastní proruští oligarchové, kteří se ocitli na černém sankčním seznamu Evropské unie. Jedním z nich je miliardář Sergej Kurčenko, jemuž patří Metallist Charkov. Kurčenko údajně klub opustil a uprchl do Ruska.

Jinak je na tom Rinat Achmetov, majitel nejsilnějšího klubu Šachtar Doněck, v němž od roku 2004 hraje český záložník Tomáš Hübschman. Achmetov sympatizuje s novým ukrajinským vedením a dává najevo, že je proti dělení země. Kromě Hübschmana v ukrajinské soutěži také působí Jan Laštůvka s Ondřejem Mazuchem, kteří mají angažmá v dalším východoukrajinském klubu Dněpropetrovsku.

Na Ukrajině se ozývají názory, že fotbal může zemi usmířit. "Jsem si zcela jist, že fotbal může pomoci ven z krize," řekl novinářům rumunský kouč Šachtaru Mircea Lucescu. "Zahájením nového ročníku Ukrajina ukáže světu, že žije normálně a že je stabilní zemí. Hodně lidí takovou posilu potřebuje," řekl trenér.

První zápas simferopolské Tavrie s kyjevským Dynamem se v sobotu nebude hrát na Krymu, jak stanoví původní rozpis. Z bezpečnostních důvodů byl přeložen do Kyjeva.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

O funkci rektora Univerzity Karlovy se uchází současná prorektorka a bývalý děkan Filozofické fakulty

O funkci rektora Univerzity Karlovy v dalších letech se ucházejí dva lidé. Současnou hlavu školy Tomáše Zimu, který na začátku příštího roku ve funkci skončí, by mohla vystřídat prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková či bývalý děkan Filozofické fakulty Univerity Karlovy Michal Stehlík. Ve středu v 18:00 vypršel termín pro podání návrhů na pozici. Sdělil to předseda Akademického senátu univerzity František Zahálka. Zima řídí univerzitu druhé volební období. Volba nové hlavy školy bude 22. října.

"Můžu konstatovat, že do standardní doby byly podány pouze dva návrhy (na rektora), a to paní profesorka Králíčková a pan profesor Stehlík,“ uvedl Zahálka. I když teoreticky se ještě někdo mohl přihlásit třeba datovou schránkou na poslední chvíli, další kandidáty Zahálka neočekává. "Na podatelně, ve spisové službě a na sekretariát (akademického) senátu nikdo nic dalšího nedoručil," řekl. Kandidáti se představí akademickému senátu 15. října.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Černošický úřad rozhodl v řízení s Babišem. Závěry ale zatím zveřejnit nechce

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval dnes na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Černošický úřad na webu uvedl, že dnes odeslal Babišovu zmocněnci dokument, kterým rozhodl v projednávané věci možného přestupku. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," dodal. Na rozhodnutí upozornil Seznam Zprávy.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Babiš nařčení z porušování zákona odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy