Spojí, nebo rozdělí? Na Ukrajině začíná fotbalová liga

ČTK ČTK
10. 3. 2014 19:00
Soutěž měla po dvouměsíční pauze původně začít 28. února.
Fotbalisté kyjevského Dynama
Fotbalisté kyjevského Dynama | Foto: Reuters

Kyjev - Milionům Ukrajinců žijících v zemi rozdělené jazykově, etnicky i politicky svitne brzy nová naděje na posílení jednoty státu - o víkendu totiž začíná na Ukrajině nový ročník fotbalové ligy. První kolo má kvůli únorovým nepokojům dvoutýdenní zpoždění a ukrajinským mužům, pro něž je fotbal náboženstvím, oblíbený sport chybí. Dynamo Kyjev muselo svůj zápas Evropské ligy odehrát na Kypru, stejně jako ukrajinská reprezentace přátelské utkání s USA.

Kyjevské Dynamo má svou arénu na Hruševského ulici, která byla po celý únor jedním z hlavních center prozápadních demonstrací. O svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče se rozhodovalo doslova za tribunami. Mezi stovkou lidí, kteří zemřeli pod palbou odstřelovačů, bylo podle kyjevských médií nemálo fotbalových fanoušků.

Ukrajinský ministr sportu Dmytro Bulatov se snažil zahájení nového ligového ročníku maximálně urychlit. Soutěž měla po dvouměsíční pauze původně začít 28. února. V lize by měly pokračovat i Tavria Simferopol a FC Sevastopol - kluby z Krymu, který obsadila ruská invazní vojska. Někteří zahraniční hráči, například švédský záložník Tavrie Gustav Svensson, mužstvo z bezpečnostních důvodů opustili.

Napětí na ukrajinské fotbalové scéně zvyšuje fakt, že některé kluby na východě země vlastní proruští oligarchové, kteří se ocitli na černém sankčním seznamu Evropské unie. Jedním z nich je miliardář Sergej Kurčenko, jemuž patří Metallist Charkov. Kurčenko údajně klub opustil a uprchl do Ruska.

Jinak je na tom Rinat Achmetov, majitel nejsilnějšího klubu Šachtar Doněck, v němž od roku 2004 hraje český záložník Tomáš Hübschman. Achmetov sympatizuje s novým ukrajinským vedením a dává najevo, že je proti dělení země. Kromě Hübschmana v ukrajinské soutěži také působí Jan Laštůvka s Ondřejem Mazuchem, kteří mají angažmá v dalším východoukrajinském klubu Dněpropetrovsku.

Na Ukrajině se ozývají názory, že fotbal může zemi usmířit. "Jsem si zcela jist, že fotbal může pomoci ven z krize," řekl novinářům rumunský kouč Šachtaru Mircea Lucescu. "Zahájením nového ročníku Ukrajina ukáže světu, že žije normálně a že je stabilní zemí. Hodně lidí takovou posilu potřebuje," řekl trenér.

První zápas simferopolské Tavrie s kyjevským Dynamem se v sobotu nebude hrát na Krymu, jak stanoví původní rozpis. Z bezpečnostních důvodů byl přeložen do Kyjeva.

 

Právě se děje

Další zprávy