Spí na dřevě, sotva vydělá na jídlo. Teď běží o zlato

djl
11. 8. 2008 17:00
Přesto je hrdý, že reprezentuje svou zemi - Kambodžu
Rozsvícené olympijské kruhy v čínském Národním stadionu při zahajovacím ceremoniálu olympijských her v Pekingu.
Rozsvícené olympijské kruhy v čínském Národním stadionu při zahajovacím ceremoniálu olympijských her v Pekingu. | Foto: Reuters

Peking/Phnom Phen - Je držitelem stříbrné medaile v maratonu a bronzové medaile v běhu na 5 000 metrů.

V těchto disciplínách je dokonce nejlepším široko daleko. Přesto spí na dřevěné posteli na stadionu, kde trénuje, a nemá dost peněz ani na běžecké boty.

Příběh jak vystřižený z počátků novodobých olympijských her. Přesto je jedním z těch, které zdobí olympiádu v Pekingu. Kambodžského běžce Hema Buntinga ve svém seriálu "BBC proti nerovnosti" představil server BBC.

Video BBC o Hemu Buntingovi si můžete pustit ZDE

Obě medaile získal loni na posledních hrách jihovýchodní Asie v Thajsku. Stříbrnou za druhé místo v maratonu, bronzovou pak v běhu na 5 000 metrů. Medaile uchovává v úzké trubce zakryté dřevěným uzávěrem.

Nyní je jedním ze čtyř reprezentantů Kambodži na olympiádě v Pekingu.

Bydlí na stadionu. Ne z nadšení

Jeho účast na olympiádě, stejně jako účast dalších Kambodžanů, je po vyslechnutí jeho životního příběhu jen stěží uvěřitelná. V místnosti, kde bydlí, jsou desítky dřevěných postelí namačkaných tak, že se kolem nich dá jen stěží procházet.

Foto: Aktuálně.cz

Další vybavení místnosti tvoří jen sítě proti moskytům a osobní věci spolubydlících. Jak sám Hem přiznává, životní podmínky to jsou na hony vzdálené těm, jaké lze pokládat za základní.

"Moji kolegové z týmu se občas vracejí pozdě v noci, kdy se snažím odpočívat," popisuje svůj život.

To by samo o sobě nebylo tak špatné, kdyby Hem nemusel vstávat a trénovat tak brzy. Trénink mu obvykle začíná s východem slunce.

Sportovci? V Kambodži občané druhé kategorie

Společně s rozbřeskem tak vybíhá a svádí souboj s hustou dopravou v hlavním městě. Takové prostředí samozřejmě není pro maratonce ideální, obzvláště když se k dopravním prostředkům přidají davy přecházejících chodců.

"Je tu zkrátka moc lidí. Někdy jde dav oběhnout, jindy musím úplně zastavit," popsal Bunting své každodenní peripetie při trénincích.

Podobně na tom jsou i jeho kolegové, kteří se připravují přímo na zchátralém stadionu nesoucím příznačný název - Olympijský.

Češi nastupují za vlajkou, kterou nese Štěpánka Hilgertová.
Češi nastupují za vlajkou, kterou nese Štěpánka Hilgertová. | Foto: Reuters
Vizitky všech českých sportovců v Pekingu:
Kdo je kdo: Poznejte všechny Čechy na olympiádě

Těsně před návštěvou reportérů BBC se prý atleti nedostali na stadion vůbec. Správce totiž neotevřel bránu a přítomný zaměstnanec jim jen řekl, že správce nedorazí, tak ať jdou trénovat jinam.

Personál stadionu, stejně jako mnozí z tamních obyvatel, je totiž považují za druhořadé občany. Problém je podle Buntinga i jeho sparing partnera Chenga Chandara jasný. Jako mnohde jinde je jím nedostatek peněz.

Hrdý reprezentant Kambodži

Bunting dostává od státu necelých 50 dolarů měsíčně (750 korun).& To je sice v porovnání s průměrným příjmem jednoho Kambodžana, který činí asi 380 dolarů ročně, lehký nadprůměr, nicméně na náklady profesionálního sportovce to stačí jen stěží.

Protože jej - na rozdíl od sportovců z bohatších zemí - nesponzoruje žádný z velkých koncernů, mohl na olympiádu odjet jen díky příspěvku několika soukromých osob. Bez nich by neměl ani na pořádné běžecké boty.

I to, jak se Bunting dostal do reprezentace, připomíná poněkud drsný pohádkový příběh. Pochází z devíti sourozenců farmářské rodiny v provincii Stung Treng. Tam si jej jako nadějný talent vyhlédli sportovní činitelé na místních tradičních oslavách.

I přes všechny zmíněné problémy je Bunting hrdý, že může svou zemi reprezentovat a necítí žádnou zášť.

"Je to úžasná věc, že svou zemi mohu reprezentovat," nechal se slyšet se smíchem na rtech.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Policisté zadrželi muže podezřelého z napadení na Kraví hoře

Kriminalisté zadrželi šestatřicetiletého muže podezřelého z nedělního napadení v parku na Kraví hoře v Brně. Dopadli jej poblíž obchodní galerie Vaňkovka. Je podezřelý z toho, že pobodal stejně starého muže.

"V současné době probíhají úkony v trestním řízení. Podrobnosti k případu pokusu vraždy zveřejníme v blízké době," uvedla policie v tiskové zprávě. Z vyjádření vyplývá, že kriminalisté na čin nyní pohlížejí jako na pokus o vraždu, nikoliv mírněji postihované ublížení na zdraví.

Na tísňovou linku zavolal v neděli večer sám napadený. Policie na místě spustila pátrací akci, pachatele už ale na Kraví hoře nenašla. Napadeného transportovali zdravotníci do nemocnice, utrpěl bodnořezná zranění.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

MS v silniční cyklistice kvůli koronaviru ve Švýcarsku nebude

Mistrovství světa v silniční cyklistice se letos v Aigle a Martigny neuskuteční. Švýcarská vláda dnes prodloužila platnost opatření proti šíření koronaviru do 30. září, což organizátorům znemožňuje šampionát plánovaný v termínu od 20. do 27. září uspořádat. Původně platil zákaz masových akcí s účastí více než tisícovky lidí do konce srpna.

Pořadatelé doufali, že se budou opatření zmírňovat. To se ale nepotvrdilo. Navíc se rozšířil seznam zemí, jejichž občané musí po příjezdu do Švýcarska do povinné karantény. Momentálně je na něm 45 států.

Předseda Mezinárodní cyklistické unie (UCI) David Lappartient v červenci prohlásil, že neexistuje žádný plán B pro případ, že se ve Švýcarsku nebude moci závodit. Podle některých informací ale stále existuje možnost, že se ještě na poslední chvíli podaří najít náhradní dějiště. Jako jedna z variant přichází podle médií v úvahu Itálie.

Další zprávy