Sparta představila tři posily: Vacka, Costu i Pauscheka

Sport Sport
26. 6. 2013 15:09
Další dvě posily představila ve středu fobalová Sparta, kterou od léta krom Pauscheka posílí také Kamil Vacek a Costa.
Další dvě posily představila ve středu fobalová Sparta, kterou od léta krom Pauscheka posílí také Kamil Vacek a Costa.
Další dvě posily představila ve středu fobalová Sparta, kterou od léta krom Pauscheka posílí také Kamil Vacek a Costa. | Foto: CPA

Praha - Do fotbalové Sparty se po dvou letech vrací záložník Kamil Vacek, který přichází na roční hostování s opcí z italského klubu Chievo Verona.

Spartu posílí také zimbabwský obránce Costa Nhamoinesu z polského Lubinu, ten podepsal dvouletou smlouvu. Pražský klub dnes oba hráče představil na tiskové konferenci. Odejít naopak mohou levý bek Manuel Pamič a útočník Léonard Kweuke.

Vicemistři si hodně slibují hlavně od Vacka. A ten zase po dvou letech strávených v Serii A věří, že na Letné oživí svoji kariéru, která především v minulé sezoně začala v Chievu stagnovat. Vacek naskočil pouze do 11 zápasů, od ledna do května zasáhl do pěti.

"Angažmá v Itálii mi dalo moc, na velké zápasy proti špičkovým týmům se nedá zapomenout. Ale jsem ve věku, kdy musím pravidelně hrát, abych svoji kariéru posunul dál. A ve Spartě se toho snad dočkám. Rád bych navázal na dobré sezony, které jsem tady odehrál. Vracím se moc rád," řekl Vacek na tiskové konferenci.

Matějovský není na odpis

Vackův příchod výrazně zvýší konkurenci ve středu sparťanské zálohy, kde si dělají nárok na místo v základní sestavě také Marek Matějovský, Lukáš Vácha, Josef Hušbauer a o šanci si chtějí říct i někteří talentovaní mladíci.

Člen představenstva Sparty Jakub Otava zároveň vyloučil, že by návrat Vacka automaticky znamenal oslabení pozice kapitána Matějovského, o jehož možném odchodu se často hovoří. Matějovský se Spartou totiž od svého příchodu v létě 2010 nezískal jedinou trofej a také po uplynulé sezoně, v níž Pražané prohráli dostihy o titul s Plzní, byl často kritizován.

Matějovský však prý ve Spartě není na odpis. "Příchod Vacka vůbec nijak s Matějovským nesouvisí, nemá to žádnou spojitost. Ano, na tři místa ve středu zálohy nyní máme více hráčů, ale nastupovat budou prostě ti nejlepší," uvedl Otava. "Marek určitě není na žádném transferovém seznamu," doplnil Matějovského agent Viktor Kolář.

Costa: Sparta má jméno

Levou stranu obrany má zase vyztužit zimbabwský reprezentant Nhamoinesu, který do Sparty míří jako volný hráč z polského Lubinu. Tam v poslední sezoně nastupoval pod českým koučem Pavlem Hapalem a nyní vyslyšel vábení letenského klubu.

"Ve fotbale mám vždy ty nejvyšší cíle a ve Spartě je chci naplnit. Vím, jaké má Sparta jméno, rád bych tady byl u titulu. A třeba si zahrál i Ligu mistrů," prohlásil Nhamoinesu.

Spartě dal prý přednost před nabídkami německých, ruských a tureckých klubů. "Když jsme nejprve slyšeli, jaké kluby se o Costu zajímají, tak jsme mysleli, že na něj nebudeme moci dosáhnout. Ale pak jsme předložili určitý projekt a dohodli se k naší spokojenosti," uvedl Otava.

Angažování Nhamoinesua však může znamenat odchod chorvatského beka Pamiče, o nějž stojí shodou okolností Chievo, které do Sparty uvolnilo Vacka. "Chievo má opravdu velký zájem," řekl Otava.

Trasnfer Kweukeho komplikuje trest

České vicemistry už v úterý posílil slovenský krajní bek Lukáš Pauschek ze Slovanu Bratislava. Sparťané i s novými akvizicemi v pátek zamíří na soustředění do rakouského Bad Leonfeldenu.

Oproti minulé sezoně už v týmu není stoper Jiří Jarošík, který si po skončení smlouvy hledá nové angažmá. Trenéři Sparty během čtvrtka rozhodnou, kteří hráči na tréninkový kemp vyrazí.

Možné také je, že na seznamu bude chybět útočník Kweuke, o jehož odchodu Sparta podle Otavy také jedná. Transfer ale komplikuje osmizápasový disciplinární trest, který si Kweuke musí v nové sezoně odpykat. Distanc za hrubý faul na mladoboleslavského Radka Dosoudila se totiž z české ligy přenáší i do všech zahraničních soutěží.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy