Sparta může narazit na Bialystok či Rumuny. Na Slavii číhá Mourinho už s novým klubem

Sport ČTK Sport, ČTK
3. 6. 2024 18:14
Všech pět českých zástupců v příští sezoně evropských fotbalových pohárů bude na úvod kvalifikace nasazených.
Fotbalisté Slavie i Sparty se budou pokoušet dostat do hlavní fáze Ligy mistrů
Fotbalisté Slavie i Sparty se budou pokoušet dostat do hlavní fáze Ligy mistrů | Foto: Milan Kammermayer

Sparta má při losu 2. předkola Ligy mistrů na výběr z 12 variant a narazit může například na polský Bialystok.

Coby český šampion zasáhne do mistrovské části kvalifikace a nasazena bude pouze ve 2. předkole.

Až na Bialystok, v jehož kádru je i bývalý letenský obránce Michal Sáček, vzejde dalších 11 soupeřů z dvojzápasů 1. předkola. Papírově nejsilnější se zdá rumunský šampion FCSB.

Letenští by na cestě do hlavní fáze Ligy mistrů, kterou naposledy hráli v sezoně 2005/06, museli přejít přes tři soupeře. V případném 3. a závěrečném předkole už by nasazeni nebyli.

Slavia vstoupí do kvalifikace o předkolo později, jako vicemistr bude hrát nemistrovskou část a díky příznivému vývoji v závěru této sezony začne až ve 3. předkole.

Červenobílí by museli na cestě do hlavní fáze zdolat dva soupeře a už teď mají jistotu, že by v obou případech byli nasazeni.

Ve 3. předkole mají na výběr ze čtyř variant. Los jim může přisoudit nizozemské Twente s českým reprezentantem Michalem Sadílkem, belgický Union Saint-Gilloise či vítěze dvou soubojů 2. předkola, v němž jsou Dynamo Kyjev, Partizan Bělehrad, Lugano a Fenerbahce Istanbul, které převzal slavný trenér José Mourinho.

Loni na podzim se červenobílí utkali s AS Řím, když italský velkoklub ještě vedl právě portugalský stratég.

Také Plzeň má jistotu, že bude po celou kvalifikaci nasazena. Viktoria obsadila v uplynulé ligové sezoně třetí místo a přešla na ni účast ve 3. předkole Evropské ligy poté, co se vítězem domácího poháru stala mistrovská Sparta.

Západočeši dostanou úvodního soupeře ze sedmi variant. Pevně danými možnými protivníky jsou ukrajinský Kryvbas a Servette Ženeva, přes kterou Plzeň postoupila letos ve vyřazovací fázi Konferenční ligy.

Jako vítěze 2. předkola může Viktorii los přisoudit Trabzonspor, Rijeku či Cercle Bruggy. Západočeši by případně byli nasazeni i v závěrečném předkole.

Zbylí dva čeští pohároví zástupci Baník Ostrava a Mladá Boleslav si zahrají kvalifikaci Konferenční ligy a oba do ní vstoupí ve 2. předkole.

Stejně jako Sparta, Slavia a Plzeň budou na úvod mezi nasazenými. Možných variant soupeřů mají 43, mnozí musejí přejít přes 1. předkolo. UEFA před losem rozdělí týmy do skupin a zúží možnosti.

V případném 3. i závěrečném předkole už by Baník i Boleslav figurovaly mezi nenasazenými.

Česko se vrátí k pěti pohárovým zástupcům po dvou letech. Formát soutěží UEFA projde od nadcházející sezony změnou, nebudou se již hrát ve skupinách, ale jako jedna liga se všemi týmy.

Česko nečekaně zakončilo uplynulý ročník na 10. příčce v žebříčku koeficientů, což znamená pro přespříští sezonu jisté místo v hlavní fázi Ligy mistrů.

Nadcházející sezonu začnou tuzemské kluby rovněž jako desáté se ztrátou pouhých 0,050 bodu na deváté Turecko a s náskokem téměř pěti bodů na jedenáctý Izrael.

Los 2. předkola pohárů se uskuteční 19. června, 3. předkolo se bude losovat 22. července.

 

Právě se děje

Další zprávy