Španělský fotbal a reprezentace

Španělští fotbalisté jsou aktuálně nejlepší na světě. Alespoň co se mezinárodních úspěchů na fotbalové scéně týče.

Španělská seniorská reprezentace ovládla jak mistrovství světa 2010, tak i dva "obklopující" evropské šampionáty, veleúspěšná je navíc i její mládež, futsalisté i plážoví fotbalisté.

Na MS 2014 v Brazílii ale překvapivě vyhořel už v základní skupině. Tým se kvalifikoval na závěrečný turnaj mistrovství Evropy 2016, Tam ho už v osmifinále vyřadil celek Itálie.

Trenérem španělské reprezentace je Vicente del Bosque, kapitánem brankář Iker Casillas. Nejlepším střelcem historie je barcelonský David Villa.

Nejvyšší španělskou soutěží je La Liga , kterou v uplynulé sezoně 2015-16 vyhrála FC Barcelona.

Mezi významné španělské fotbalisty současnosti patří například David Villa, Fernando Torres, Xavi nebo Andrés Iniesta.

Španělsko a Portugalsko stvrdily kandidaturu na fotbalové MS 2030

Zástupci španělského a portugalského svazu podepsali před středečním přípravným utkáním svých týmů v Lisabonu dohodu o společné kandidatuře na pořádání fotbalového mistrovství světa v roce 2030. Sousedé z Pyrenejského poloostrova začali zvažovat společnou snahu o získání výročního šampionátu loni a středečním podpisem kandidaturu potvrdili.

"Není moc věcí, které by mohly vyvolat více naděje a očekávání, než možnost pořádat mistrovství světa. Těžko bychom si mohli představit lepšího společníka než Portugalsko," uvedl prezident španělské federace RFEF Luis Rubiales.

Španělsko už hostilo mistrovství světa v roce 1982. Společně s Portugalskem se neúspěšně ucházelo o MS 2018, které nakonec pořádalo Rusko. V menší ze dvou pyrenejských zemí se konalo mistrovství Evropy 2004.

Světový šampionát v roce 2030 oslaví sto let konání této vrcholné akce pod hlavičkou FIFA. V roce 1930 hostila první ročník Uruguay, jež má být součástí společné jihoamerické kandidatury s Argentinou, Paraguayí a Chile. O pořádání výročního turnaje také uvažují čtyři britské fotbalové asociace dohromady s Irskem, další společnou kandidaturu by mohly představit balkánské země Bulharsko, Srbsko, Řecko a Rumunsko.

Oficiální kandidátský proces začne v roce 2022 a pořadatel turnaje se bude volit o dva roky později. Příští světový šampionát se bude konat na konci roku 2022 v Kataru, v roce 2026 se bude hrát v USA, Kanadě a Mexiku.

Barcelona v lize dál vítězí, stejně jako Sevilla bez Vaclíka

Fotbalisté Barcelony pokračují v dobrém vstupu do španělské ligy. Po úvodním vítězství nad Villarrealem porazili v druhém utkání sezony Celtu Vigo 3:0. Také Sevilla uspěla podruhé a opět bez brankáře Tomáše Vaclíka zdolala Levante 1:0.

Barcelonu dál táhne mladík Ansu Fati, sedmnáctiletý útočník otevřel skóre v 11. minutě. Favoritovi se utkání zkomplikovalo těsně před poločasem, protože po druhé žluté kartě za udeření soupeře loktem se ze hřiště poroučel obránce Clement Lenglet.

I v oslabení se katalánskému týmu v druhé půli podařilo potvrdit tři body. Přízemní centr Lionela Messiho si nejprve do vlastní branky srazil Lucas Olaza a skóre v nastaveném čase uzavřel Sergi Roberto.

Sevilla, která vynechala úvodní dvě kola kvůli pozdní dohrávce evropských soutěží z minulé sezony, byla po celé utkání aktivnější. Branku se jí podařilo vstřelit až v 67. minutě, kvůli předcházejícímu faulu ale nebyla videorozhodčím uznána. Vítěz Evropské ligy strhl vedení na svoji stranu až v nastaveném čase, kdy se po centru do vápna trefil Júsuf En-Nesjrí. Vaclík zůstal stejně jako v prvním utkání na lavičce.

I přes převahu proti oslabenému Cádizu, který téměř celý druhý poločas hrál v deseti a posledních dvacet minut po dalším vyloučení dokonce v devíti hráčích, nezvládlo Bilbao získat body proti nováčkovi soutěže. Utkání rozhodla vlastní branka Unaie Lópeze z 57. minuty.

Španělská fotbalová liga - 4. kolo:

FC Sevilla - Levante 1:0 (90.+2 En-Nesjrí), Vigo - FC Barcelona 0:3 (11. Fati, 51. vlastní Olaza, 90.+5 Roberto), Bilbao - Cádiz 0:1 (57. vlastní López).

Španělské lize vládne Getafe, ještě nedostalo gól

Fotbalisté Getafe nedostali gól ani ve třetím utkání ve španělské lize a po domácí výhře 3:0 nad Betisem Sevilla vedou se sedmi body tabulku, poznamenanou pozdějším startem favoritů. Druhá je o skóre Valencie, která ve čtvrtém kole připravila San Sebastianu první porážku: na soupeřově hřišti zvítězila 1:0.

Getafe rozhodlo zápas už v první půli. Nejprve se v akrobatické pozici prosadil Ángel Rodríguez, který pak krátce před poločasem přidal po přečíslení i třetí gól. Mezitím výstavní ránou pod břevno skóroval Marc Cucurella.

Valencie se v San Sebastianu dostala do vedení v 75. minutě, kdy se zblízka trefil uruguayský útočník Maxi Gómez. Domácí, kteří na počátku ligy neprohráli ani s mistrovským Realem Madrid, mohli v nastaveném čase vyrovnat, videorozhodčí ale po jejich gólu odhalil hraní rukou.

San Sebastian - Valencie 0:1 (75. M. Gómez), Getafe - Betis Sevilla 3:0 (13. a 43. Ángel, 39. Cucurella).

Vidal odešel z Barcelony za bývalým trenérem Contem do Interu

Chilský fotbalista Arturo Vidal přestoupil z Barcelony do Interu Milán. Třiatřicetiletý záložník se dohodl se španělským velkoklubem, jehož nový trenér Ronald Koeman už s ním nepočítal, na rozvázání smlouvy. V Interu by měl dvojnásobný vítěz Copy América podle médií podepsat dvouletý kontrakt s opcí na třetí sezonu.

V Miláně se Vidal znovu setká s trenérem Antoniem Contem, pod nímž hrál už v letech 2011-2015 za Juventus. Stopatnáctinásobný chilský reprezentant po příchodu do Evropy v roce 2007 působil také v bundeslize v Leverkusenu a Bayernu Mnichov. V Itálii, Německu a Španělsku se celkem osmkrát radoval z ligového titulu.

Messi chyběl na prvním tréninku Barcelony před novou sezonou

Hvězdný fotbalový útočník Lionel Messi podle očekávání vynechal dnešní úvodní trénink Barcelony před nadcházející sezonou, který vedl poprvé nový kouč Ronald Koeman. Třiatřicetiletý Argentinec minulý týden šokoval oznámením, že chce z katalánského klubu odejít.

Messiho absence na dnešním podvečerním tréninku nebyla překvapením poté, co útočník v neděli nedorazil na klubovou lékařskou prohlídku před sezonou. Její součástí byl i povinný test na koronavirus.

Messi minulý týden požádal vedení Barcelony, za kterou hraje od roku 2004, o možnost odejít jinam. Šestinásobný nejlepší fotbalista světa má v klubu smlouvu ještě na rok, ale jeho právníci tvrdí, že využil klauzuli v kontraktu, jež mu umožňuje odejít zadarmo.

Klauzuli přitom mohl uplatnit do 10. června, což je datum shodné s původním koncem sezony, nicméně kvůli pandemii koronaviru byl ročník španělské ligy prodloužen až do srpna.

Vedení španělské ligy tvrzení Messiho právníků popřelo a uvedlo, že jeho smlouva s Barcelonou je stále platná. Zdůraznilo také, že jedinou cestou, jak mohou případní zájemci argentinskou hvězdu získat, je zaplatit výstupní klauzuli ve výši 700 milionů eur.

Messi se rozhodl z Barcelony odejít po sezoně, v níž klub nevyhrál žádnou trofej a zakončil ji potupnou porážkou 2:8 od Bayernu Mnichov ve čtvrtfinále Ligy mistrů.