Hadamczik zůstává v čele českého hokeje, Dědek či Hnilička ve volbách propadli

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 6. 2024 19:31
V čele Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) bude další čtyři roky současný prezident Alois Hadamczik. Na dnešní volební konferenci v Praze byl jednasedmdesátiletý bývalý kouč jediným kandidátem a od 61 přítomných delegátů obdržel 59 hlasů. K prodloužení mandátu jich potřeboval alespoň 31.
Alois Hadamczik po čtvrtfinále MS 2024 Česko - USA
Alois Hadamczik po čtvrtfinále MS 2024 Česko - USA | Foto: Milan Kammermayer

Viceprezidenty byli zvoleni Petr Bříza za výkonnostní hokej a Jan Tůma za vrcholový hokej.

Výrazně se proměnilo složení zbývajících osmi členů výkonného výboru, v němž zůstávají nadále ve funkci Marek Chmiel, Aleš Kmoníček a Bedřich Ščerban.

Hadamczik má za sebou v pozici nejvýše postaveného muže českého hokeje dva roky. V červnu 2022 nahradil dlouholetého šéfa ČSLH Tomáše Krále, který na funkci rezignoval.

Zatímco tehdy byl Hadamczik jedním z pětice kandidátů, tentokrát přicházel do úvahy jako jediný vážnější konkurent bývalý šéf extraligy Josef Řezníček, jenž kandidaturu ale předčasně vzdal.

"Čekal jsem, že budu zvolený, ale nečekal jsem, že ta podpora bude až taková. Zřejmě jste ocenili mou práci za poslední dva roky. Svou funkci budu vykonávat dál, a to s jakýmkoliv týmem, protože jsem tady pro Český hokej," řekl po svém zvolení Hadamczik, jehož pozici vedle jiného výrazně posílilo i po všech stránkách velmi úspěšné květnové mistrovství světa v Praze a Ostravě. Stanovilo nový divácký rekord historie šampionátů a Češi se stali po 14 letech světovými šampiony.

Hadamczik připomněl odvedenou práci svazu a hlavní změny za dobu svého dvouletého působení v pozici šéfa ČSLH. "Co jsme měli udělat na svazu, to jsme udělali. Napravili jsme spoustu věcí, nastavili jsme kontrolní mechanismy, přesunuli jsme Síň slávy…," uvedl.

"Chci dál dbát na dobré jméno svazu. Hokej musí být jednotný. Když budeme jednotní, budeme vyhrávat. Jestli se náš hokej bude dělit na skupinky a nebude jednotný, bude to špatné. Nemůžeme být pětikoalice. My budeme vyhrávat jedině tím, že budeme pracovat jednotně jako Český hokej," dodal Hadamczik.

Podobně jednoznačné jako volba prezidenta bylo i hlasování o pozicích viceprezidentů. Bříza svou roli obhájil díky 47 hlasům, jeho jediný konkurent Bedřich Ščerban jich obdržel 13.

Tůma, prezident Asociace profesionálních klubů ledního hokeje, která od května 2022 řídí extraligu, získal 50 hlasů, zatímco majitel pardubického klubu Petr Dědek jen 11.

Výrazný Hadamczikův podporovatel Dědek neuspěl ani v boji o místo ve výkonném výboru, kam kandidoval za vrcholový hokej.

Z 61 možných hlasů obdržel 13. S výraznou převahou byli zvoleni Marek Chmiel (40 hlasů), Aleš Kmoníček (51), Bedřich Ščerban (56), Stanislav Tichý (50) a Petr Vosmík (42). Vedle Dědka neuspěli Jiří Heš, Pavel Hinner, Pavel Hynek a Martin Svoboda.

Výkonnostní hokej bude zastupovat trojice Jan Havlíček, Milan Urban a Petr Vinš. Zatímco každý z nich získal přes pět desítek hlasů, pro bývalé hokejové hvězdy skončily volby debaklem. Milana Hniličku nezvolil nikdo, Jiří Šlégr dostal 12 hlasů.

Jakub Král, Bronislav Píša a Milan Vacke svou kandidaturu v průběhu konference stáhli. Šlégr tak byl jediným z dosavadních členů výboru, který sám neodstoupil, ale přestože kandidoval, neuspěl.

Hadamczika mrzelo, že neměl možnost složení výkonného výboru ovlivnit. "Dva roky jsem se snažil pracovat nejlépe, jak jsem jen mohl. Myslím, že jste mi mohli dát právo vybrat si k sobě alespoň nějaké lidi, ale to právo jsem nedostal. Jsem z toho trošku rozpolcený. Je mi neskutečně líto, že nikoho nezaujalo třeba jméno Jaromír Jágr. Vím, že se nepřihlásil, ale nepřihlásil se proto, že cítil, že nemá podporu. My však takového člověka potřebujeme, on sám se nás prosit nebude," řekl Hadamczik na adresu legendárního útočníka, jenž byl mezi členy v dosavadním výboru.

Staronového prezidenta podle jeho slov až zarazilo, jaký boj byl o místa ve výkonném výboru.

"Musím respektovat stanovy, ale přece jen mám smíšené pocity, že si nemohu vybrat nejbližší spolupracovníky ve výboru, i když mám být zodpovědný za český hokej. Uvítal bych, kdybych dostal možnost alespoň pár lidí si vybrat. Vidím, že hlasy pro kandidáty se získávají různou cestou, pak ale můžeme být těžko jednotní. Já s tím budu bojovat, dokud mi to dovolí zdraví. Budu ale respektovat, kdo se tam dostane. Jsem tady pro český hokej," ujistil Hadamczik.

Předsedou dozorčí rady delegáti opět zvolili Miloslava Šebu s 37 hlasy, porazil Jiřího Heše (20) a Vladimíra Velčovského (4). Arbitrážní komisi dál povede z pozice předsedy Vladimír Balaš, jenž neměl protikandidáta.

Hlasování o všech volbách v průběhu dnešní konference proběhlo nakonec veřejně, přestože podle původního plánu mělo být tajné. Delegáti si ale 39 hlasy odsouhlasili veřejnou volbu, kterou v úvodu konference navrhl generální ředitel Sparty Vosmík. Pro zachování tajné volby se vyslovilo jen 22 delegátů.

 

Právě se děje

Další zprávy