Sněhovou olympiádu vyhráli Norové, Češi za Slováky

Martin Jůzek
1. 3. 2010 16:30
Češi získali na "sněhu" tři medaile
Kanada získávala zlata hlavně na ledě
Kanada získávala zlata hlavně na ledě | Foto: Reuters

Vancouver - Medailové pořadí skončené olympiády známe. Ale pokud by se tyto zimní Hry odehrávaly jen na sněhu, nejúspěšnější zemí by se ve Vancouveru nestali domácí Kanaďané nebo Američané.

Překvapivě by vyhrálo Norsko před druhými Spojenými státy a třetím Německem.

Česká výprava by skončila na nepříliš lichotivém dvaadvacátém místě až za Chorvatskem, Běloruskem a také za Slovenskem.

Zapomeňte na malou chvilku na boby, hokej, rychlobruslení a další sporty, k nimž sportovci potřebují led. A podívejte se, jak dopadly země v měření sil ve Whistleru a v Cypřišových horách.

Čtěte dále: Kanada je rekordní v počtu zlatých, USA v počtu medailí

Když k disciplínám, které zastřešuje Mezinárodní lyžařská federace (FIS), přidáme samostatně stojící biatlon, dočkáme se zajímavé tabulky. Ta potvrzuje, že Norové dál vládnou lyžařským sportům.

Jednadvacet cenných kovů totiž toto království ze Skandinávie získalo právě na sněhu.

V jiných sportech získali Norové jen dvě další medaile. Podobně je na tom další severská země Švédsko, jež k deseti "sněhovým" medailím přidala jednu další zlatou medaili z ženského curlingu.

Naopak Německo a Spojené státy se mohou pochlubit vyrovnanými výsledky jak ze sněhu, tak i z ledu.

Před českou výpravu se v tomto zajímavém srovnání posunuli i Slováci, kteří také vybojovali tři medaile, ale před bronzovou Záhrobskou a bronzového Bauera a spol. se dostali díky zlaté biatlonistce Kuzminové.

Pořadí:
1. Norsko (9-7-5)
2. USA (6-8-7)
3. Německo (6-6-3)
4. Švýcarsko (6-0-2)
5. Švédsko (4-2-4)
6. Kanada (4-2-0)
...22. Česko (0-0-3)

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy