Smolaři a šťastlivci. Omyly, které vzaly i daly zlato

Martin Jůzek
3. 3. 2010 14:00
Pět olympijských příběhů o překvapivém zlatu
Jevgenij Pljuščenko. Chtěl zlato, má jen stříbro
Jevgenij Pljuščenko. Chtěl zlato, má jen stříbro | Foto: Reuters

Vancouver - Představte si, že by Martina Sáblíková nezískala na olympiádě zlato. To by byl šok, že? Přesně takový pocit teď ale zažívá několik sportovců, kteří po chybě někoho jiného přišli ve Vancouveru o nejcennější kov.

Sven Kramer, Felix Gottwald i Jevgenij Pljuščenko asi nebudou na únorové klání pod pěti kruhy vzpomínat s láskou a radostí. Asi se k nim přidá také korejské družstvo v shorttracku a třeba biatlonistka Anna Carin Olofssonová-Zideková.

To jsou samozřejmě ti smolaři a smolařky, kterým utekla medaile.

Čtěte dále: Kiksy na olympiádě: Saně, rolby i mizerní rozhodčí

Ale když neuspěli oni, tak se pochopitelně musel radovat někdo jiný.

Víte, kdo se stal nečekaným a pro někoho i nezaslouženým vítězem olympiády? A víte, že teď se o těchto překvapivých medailistech hovoří třeba jako o těch, kteří "vyhráli omylem"? A co na to říkají oni?

1) Kdo je teď hlupák? Sven Kramer

Na diskvalifikaci nešťastného nizozemského rychlobruslaře Kramera, který si vinou trenéra popletl dráhy, vydělal I Sung-hun.

Čtěte více: Rychlobruslař přišel o zlato. Trenér si spletl dráhu

"Bude to hodně veselý let domů. Ale vím, že jsem měl pořádné štěstí," přiznal jednadvacetiletý korejský rychlobruslař, který přešel do této disciplíny ze short tracku nedávno. Od jeho prvního startu na dlouhé dráze uplynulo teprve sedm měsíců.

Proč odešel od krátké dráhy? Nevešel se do tamní reprezentace. A hle, najednou je z něj hvězda. Ke stříbru z pětikilometrové tratě (na níž prohrál jen s Kramerem) tak přidal nečekané zlato z desetikilometrové tratě a navíc olympijský rekord.

Samozřejmě, původně mělo obojí připadnout Kramerovi. Američtí novináři z této smůly měli trochu škodolibě radost.

Proč? Po prvním triumfu nizozemského rychlobruslaře jej reportérka televize NBC požádala, aby do medailonku řekl své jméno, zemi, odkud pochází, a také jakou discplínu vyhrál. "Jste hloupá," odvětil jeden z nejznámějších rychlobruslařů na světě.

"Kdo je teď hlupák?" psali po jeho omylu ve Spojených státech.

2) Jevgenij Pljuščenko vs Evan Lysacek

Po tříleté odmlce se jeden z nejznámějších krasobruslařů vrátil na led, aby získal zlato a pomohl ruskému krasobruslení. Jenže Jevgenij Pljuščenko neuspěl a ve Vancouveru získal "jen" stříbrnou medaili.

Ze zlata se radoval Evan Lysacek, Američan s českými předky. Pljuščenko s ním prohrál o 1,31 bodu.

Čtěte také: Pljuščenko zlato neobhájil. Novým králem je Lysacek

"Není to opravdový vítěz, když neumí čtverný skok," utrousil naštvaný Pljuščenko, který si dokonce během medailového ceremoniálu neodpustil další provokaci - na stříbrný stupínek skočil až poté, co přešel ten nejvyšší určený pro Lysacka.

Deník USA Today tento spor přejmenoval na "Studenou válku" i proto, že se do něj vložil premiér Putin, přítel Pljuščenka, který řekl: "Tvé stříbro má hodnotu zlata." Rus dokonce uvažoval o protestu. Tak moc se mu nelíbil verdikt rozhodčích.

Lysacka podobná tvrzení podle jeho slov ranila. "Víte, on byl dlouhá léta můj vzor. Zklamalo mě to a vidím, že neumí prohrávat. Řekne tohle, i když určitě neviděl, co předvedli další krasobruslaři. Vždyť jel až poslední," dodal o tři roky mladší Američan.

Čtěte více: Noc, která zabila krasobruslení. Pljuščenko má obhájce

Ale přesto se vítěz dokázal radovat a nebál se, že by o zlato přišel. "Jaké to je vzbudit se jako olympijský vítěz? Víte, tak tohle ještě nevím. Nešel jsem spát, celou noc jsme slavili," dodal.

3) Jason Lamy Chappuis a Felix Gottwald

Jason Lamy-Chappuis i Felix Gottwald. Oba tito sdruženáři dost možná ve Vancouveru pomýšleli na zisk druhého zlata, ale měli smůlu. Proti bylo počasí, respektive jury, která je pustila ve skokanské části do mizerných podmínek.

Doplatili na to i další z elitní skupiny Nor Moan či Němec Frenzel.

Ovšem ti předtím zmiňovaní byli v roli velkých favoritů: Francouzský mladík se stal olympijským vítězem v prvním individuálním závodě. Rakouský veterán se zase podílel na triumfu štafety. Další vítězství ani medaili nepřidali.

Čtěte dále: Fraška: Nejlepší nevyhrál. Špatný vtip, zuří sdruženáři

Proč? Vítr najednou foukal na můstku takovým způsobem, že jindy výborní skokané předvedli skok o dvacet metrů kratší než ti závodníci, kteří se z můstku spustili o několik minut dříve.

A tak se o zlato a stříbro podělila americká dvojice Bill Demong a Johny Spillane. "Podívejte se, tohle je sport pod širým nebem," řekl Spillane. "A vždycky to bylo tak, že nejlepší podmínky mají ti, co startují na konci. Teď se to vykompenzovalo," dodal.

Zatímco Lamy-Chappuis zuřil a mluvil o loterii, Gottwald alespoň pochválil svého krajana Grubera, jenž po nejlepším skoku (v nejlepších podmínkách) získal bronz. "Přeji mu to, zaslouží si tam stát," dodal 34letý Rakušan.

4) Anna Carin Olofssonová-Zideková

Ještě více se mohou zlobit někteří biatlonisté a biatlonistky. Vůbec první závod mužů na olympiádě vážným způsobem ovlivnilo počasí a ti, kteří startovali mezi prvními, nakonec také skončili v popředí výsledkové listiny.

I díky tomu vyhrál Vincent Jay. "Samozřejmě, měl jsem trochu štěstí co se týče počasí. Ale podívejte se: Zastřílel jsem deset ran bez chyby a za to nevděčím podmínkám, ale sobě," poznamenal pětadvacetiletý Francouz.

Čtěte také: Déšť změnil biatlonový sprint v loterii. Los vyhrál Jay

Zapomeňme na úvodní komplikace zaviněné sněhem a deštěm, o dva dny později byla na programu stíhačka.

Až v něm biatlonisté poznali, jak může vypadat fraška. Závod totiž způsobem nevídaným ovlivnili rozhodčí (včetně Čecha Pavla Levory), kteří si nerozuměli s časomírou. A tak se stalo, že někdo vystartoval na trať dříve a někdo zase později.

Nejvíce na to doplatila Švédka Olofssonová-Zideková, která ve stíhačce pomýšlela minimálně na medaili. Vedoucí skupina jí však ujela, jelikož už na startu "chytla" zpoždění čtrnácti sekund.

Švédové zvažovali protest, protože zlatou z Turína dělilo od bronzu jedenáct sekund. "Rozhodilo mě to," řekla Švédka k chaosu na startu. "Ale opravdu nevím, zda mě to stálo medaili," dodala.

5) Korejky zuřily, Číňanky se smály

Cílovou čáru v olympijském short tracku protl jako první tým korejských rychlobruslařek. Jenže radost ze zlaté medaile jim po několika minutách zhořkla. Rozhodčí usoudili, že se provinily proti pravidlům a následovala diskvalifikace.

Na první místo se tak dostaly Číňanky, které ukončily šestnáctiletou nadvládu Jižní Koreje v družstvech.

Diváci na stadionu Pacific Coliseum byli na několik vteřin svědkem neuvěřitelných scén. Na jedné strané začaly slavit Číňanky, na straně druhé Korejky plakaly a jejich trenér přiběhl k rozhodčím, jimž začal nadávat.

Čtěte dále: Shorttrackař Hamelin vyhrál Kanadě za hodinu dvě zlata

"Mě tato diskvalifikace nepřekvapila," oznámila Wang Meng, jedna z členek čínského týmu. "Tohle rozhodnutí je správné," dodala Sun Linlin, "hrdinka" štafety. Právě o její brusli totiž Korejka Kim Min-Jung zavadila, což rozhodčí potrestali.

Celá Jižní Korea ale nesouhlasila. Lidé v Soulu a okolí byli dokonce tak rozhořčeni, že do emailové schránky Mezinárodní bruslařské federace (ISU) zaslali jednadvacet tisíc naštvaných vzkazů.

Ještě hůře dopadl rozhodčí Jim Hewish, který spornou diskvalifikaci schválil. Začal jej chránit ozbrojený doprovod a policisté byli posláni i do jeho domu v Sydney. Nedivte se - právě on rozhodl před osmi lety o olympijské diskvalifikaci jiného korejského vítěze.

 

Právě se děje

Další zprávy