Podivný graf? I jemu vděčí Slováci za triumf. Snímač pohybu usvědčil Belgičana

Sport ČTK Sport, ČTK
18. 6. 2024 15:20
Slovenským fotbalistům pomohlo na mistrovství Evropy v Německu k senzační výhře 1:0 nad Belgií nejen běžně užívané video, ale také nejnovější technologie v podobě čipu umístěného v míči.
Klíčový okamžik, kdy se míč dotkl ruky belgického fotbalisty Loise Opendy. Odhalila to speciální technologie, díky ní nemohl být gól, který z této akce padl, uznán
Klíčový okamžik, kdy se míč dotkl ruky belgického fotbalisty Loise Opendy. Odhalila to speciální technologie, díky ní nemohl být gól, který z této akce padl, uznán | Foto: Reuters

Televizní diváci měli během zápasu možnost vidět nezvyklý graf s křivkou zvukových vln.

Je součástí nového systému, jehož senzor je umístěn přímo v míči.

Kanonýr Romelu Lukaku v závěru poslal míč do sítě, ale branka neplatila. Ukázalo se totiž, že přihrávající Lois Openda nejprve zahrál rukou.

Bez nejnovější inovace s názvem "connected ball" by si rozhodčí jeho nepatrného dotyku nemuseli všimnout.

V oficiálním míči letošního Eura je umístěn speciální čip, který vysílá signály až 500krát za vteřinu.

Díky němu mohli rozhodčí zkontrolovat, zda se útočník Lipska opravdu rukou dotkl míče firmy Adidas, který nese název Fussballliebe.

"Snímač pohybu inerciální měřící jednotky (IMU) s frekvencí 500 Hz, umístěný uvnitř míče, umožní shromažďovat velmi přesné údaje o jeho pohybu a během několika vteřin je odesílá rozhodčím," uvedl výrobce.

Revoluční technologie "snicko" funguje na principu EKG. Čip se nachází uprostřed míče na speciálních pružných lankách, nabíjí se bezdrátově.

Novinka byla poprvé zavedena v kriketu v 90. letech. Dokáže analyzovat zvuk a video, aby určila, zda pálka v těsných situacích opravdu zasáhla míček.

Ve fotbale pomáhá nejen ve vyhodnocování ofsajdových situací, ale také při detekci nejasných dotyků, čímž zvyšuje kvalitu a rychlost rozhodovacího procesu VAR.

Podobný systém bude k dispozici také na mistrovství světa v roce 2026, testoval se již během Arabského poháru a na klubovém mistrovství světa v roce 2021.

Videorozhodčí v utkání Slovenska s Belgií přezkoumával tři klíčové gólové momenty a ve všech případech zněl verdikt proti favorizovaným "Rudým ďáblům".

Video nejprve potvrdilo regulérnost gólu Ivana Schranze, jemuž asistent původně odmával ofsajd.

Lukaku pak přišel ve druhém poločase o branku hned dvakrát. Nejprve video odhalilo postavení mimo hru, ve druhém případě pak zmiňovanou Opendovu ruku.

"Měli jsme kupu štěstí, musíme děkovat, že tu je VAR. Někdy si na něj zanadáváme, ale tentokrát mu asi poděkujeme. Chválabohu, že to tak dopadlo," oddechl si Schranz, útočník pražské Slavie.

 

Právě se děje

Další zprávy