Slováci zaskočili obhájce, v semifinále je čeká Kanada

25. 2. 2010 8:50
Slovensko - Švédsko 4:3

Vancouver - Posledními semifinalisty olympijského turnaje se po týmech USA, Kanady a Finska stali hokejisté Slovenska, kteří v dnešním čtvrtfinálovém duelu porazili favorizované Švédsko 4:3.

V boji o finálovou účast se Slováci postaví v noci na sobotu ve 3:30 SEČ proti domácí Kanadě, jež deklasovala Rusko 7:3. Švédům, kteří obhajovali prvenství z minulé olympiády v Turíně, nepomohla k výhře ani výrazná střelecká převaha (29:14), vítězný gól vstřelil Tomáš Kopecký.

Opatrná úvodní třetina připomínala spíše šachovou partii; oba týmy vyčkávaly, s čím přijde soupeř, připsaly si na konto shodně jen sedm střel na branku, a tak nebylo divu, že gól nepadl. Největší šanci přinesla 15. minuta, kdy kombinovali bratři Sedinové, ale Slováci se štěstím přečkali krizový moment bez úhony.

V druhé části se naopak s góly roztrhl pytel. Jako první udeřili slovenští hokejisté, kteří při přesilovce v 28. minutě potrestali špatné střídání Švédů. Marián Hossa nabil Gáboríkovi, který propálil gólmana Lundqvista, jenž na turnaji vůbec poprvé po dvou čistých kontech kapituloval.

Po 37 vteřinách navíc inkasoval podruhé z hole beka Sekery, který těžil z dravého Zedníkova průniku.

Švédové však dokázali zanedlouho kontrovat a povedlo se jim to naprosto stejným způsobem. V 34. minutě Forsberg prokázal svůj přehled a zkušenosti, zpoza branky našel bekhendem nekrytého Hörnqvista a ten rovněž bekhendem poslal kotouč o pravou Halákovu tyčku do branky. Uplynulo 37 sekund a bylo vyrovnáno.

Vzápětí totiž zkusil bekhendovou přihrávku také Zetterberg, když hledal před brankovištěm najíždějícího Forsberga, ale ten se k zakončení nedostal - vše za něj obstaral obránce Jurčina, který si srazil kotouč do vlastní sítě, a za stavu 2:2 se začínalo znovu.

Slovákům ale ještě do druhé přestávky vyšla další početní výhoda a Demitra vrátil parádní ranou vedení na jejich stranu.

Švédové dohrávali na začátku třetího dějství přesilovku z druhé části, po jejím skončení navíc přišel další Gáboríkův prohřešek, ale gólman Halák si se všemi šancemi poradil.

Seveřany navíc na začátku 50. minuty nachytal z kontru Kopecký a Slovensko bylo velmi blízko velkého úspěchu. Obhájce prvenství z Turína vrátil do hry za 38 vteřin Alfredsson, ale vyrovnání nepřinesl ani závěrečný tlak podpořený hrou bez brankáře.

ZOH - lední hokej:

Muži:

Čtvrtfinále:

Švédsko - Slovensko 3:4 (0:0, 2:3, 1:1)

Branky a nahrávky: 34. Hörnqvist (Forsberg), 35. Zetterberg (Enström), 50. Alfredsson (Bäckström, Eriksson) - 28. Gáborík (Marián Hossa, Demitra), 29. Sekera (Zedník, Pálffy), 40. Demitra (Chára, Marián Hossa), 50. Kopecký (Marián Hossa, Demitra). Rozhodčí: Rönn (Fin.), McCreary - Morin (oba Kan.), Feola (USA). Vyloučení: 5:3. Využití: 0:2. Diváci: 17.493.

Sestavy:

Švédsko: Lundqvist - Öhlund, Enström, Kronwall, Lidström, Tallinder, Magnus Johansson, Oduya, Murray - Weinhandl, H. Sedin, D. Sedin - Hörnqvist, Zetterberg, Forsberg - Alfredsson, Bäckström, Eriksson - Franzén, Pahlsson. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.

Slovensko: Halák - Meszároš, Chára, Višňovský, Štrbák, Jurčina, Sekera - Marián Hossa, Demitra, Kopecký - Pálffy, Stümpel, Gáborík - Zedník, Šatan, Handzuš - Radivojevič, Marcel Hossa, Cibák. Trenér: Ján Filc.