Sledovali jsme ŽIVĚ: Sáblíková má druhé zlato

Martin Jůzek
24. 2. 2010 0:00
Sledovali jsme on-line reportáž z richmondského oválu, kde rychlobruslařka Martina Sáblíková vybojovala druhé olympijské zlato (a třetí medaili).
Foto: Reuters

Minuta po minutě

  Děkujeme za pozornost, dnešní on-line přenos z úspěšného závodu končí. Přejeme dobrou noc a pokud vydržíte nebo vstanete na hokej, těšíme se na viděnou. 

  Výsledky:
1. Sáblíková (Česko) 6:50,91
2. Beckertová (Německo) +0,48
3. Hughesová (Kanada) +4,82
4. Anschützová-Thomsová (Německo) +7,73
5. Haugliová (Norsko) +11,28
 

  Shrňme si průběh závodu, který byl nakonec přece jen dramatičtější, než se očekávalo. Martina Sáblíková měla určitě velkou výhodu v tom, že nastoupila do poslední jízdy. Věděla, jak má jet proti skvělému času o rok mladší Němky Beckertové. Začala výborně, trochu netradičně rozjela začátek rychle a nakonec své první místo udržela až do cíle. S náskokem pouhých osmačtyřiceti setin. 

  Halu zaplavila česká radost: trenér Petr Novák sundal Sáblíkové brusle, rychlobruslařka pak dostala klobouk a mohla slavit. A je co slavit: 22letá Češka se zařadila po bok Věry Čáslavské a Emila Zátopka. 

  Chcete určitě vědět čas, který česká reprezentantka zajela. Je to výborný výkon a rekord dráhy v Richmondu - 6:50,91 minuty. Druhá končí Němka Beckertová, třetí místo patří domácí Hughesové. 

  Ačkoliv poslední kolo nebylo z pohledu Sáblíkové tak famózní, závěr už česká rychlobruslařka jistila a může se nyní radovat. Posílá polibky do zaplněných tribun, které ji odměňují potleskem.  

  Martina Sáblíková to dokázala! Má druhé zlato!!! 

  A máme tu poslední kolo... Sáblíková útočí na první místo. Pokud se nestane něco neočekávaného, získá druhé zlato! 

  800 metrů do cíle, náskok Sáblíkové je 1,45 vteřiny. 

  1200 metrů do cíle a Sáblíková setinku po setince navyšuje náskok! 

  Vedle dráhy mohutně povbuzuje a informuje Sáblíkovou její kouč Petr Novák. Pořád stejná situace, Sáblíková by v této chvíli brala zlato. Bude ho brát i za několik málo vteřin? 

  Máme tu polovinu závodu a stále to vypadá nadějně! Sáblíková má oproti Beckertové náskok 1,37 sekundy. 

  Na mezičase 2200 metrů je to o něco horší - je to náskok 1,18 vteřiny. 

  Tak česká reprezentantka nás nechce trápit u nějakého dramatu... Dál zajíždí časy pod 32 vteřin na kolo. Na 1400 metrech má náskok skoro dvou vteřin! 

  Sáblíková začala nad očekávání, po 600 metrech vede už o skoro vteřinu.  

  Osmá jízda byla odstartována. 

  Nechme se překvapit, co 22letá Češka předvede. Jestliže jsme totiž o Hughesové výkonu říkali, že je to hozená rukavice, tak Beckertové jízda byla útokem na zlato. Odpoví hvězda z Velkého Oseku? 

  A teď... Martina Sáblíková! Její soupeřkou bude Daniela Anchützová-Thomsová, která pojede ve vnější dráze. 

  Beckertová poslední kolo zvládla výborně! Je z toho čas 6:51,39 minuty, který v pohodě stačí na posun do čela. Hughesová klesá na druhou příčku, Grovesová je čtvrtá. 

  Grovesová naopak ztrácí a na stupně vítězů může zapomenout... 

  Beckertová jede hodně dobře! Na 3800 metrech poráží Hughesovou o skoro dvě vteřiny a jezdí kola pod 33 vteřin. Zvládne toto tempo až do cíle? 

  Za polovinou pětikilometrové vzdálenosti (na 2600 metrech) je na tom lépe Beckertová. A vede nejen v této jízdě před Grovesovou, ale i ve srovnání s Hughesovou. Nyní už má náskok sedmi desetin sekundy. 

  Mezičas na kilometru naznačuje, že obě začaly podobně jako Hughesová. Beckertová ztrácí sedm desetin vteřiny, Grovesová osm desetin. 

  Beckertová jede ve vnitřní dráze, v té vnější bude Grovesová.  

  Podle nich se dozvíme, jestli Hughesová předvedla opravdu tak výbornou jízdu. Pokud ano, bude mít domácí rychlobruslařka medaili. 

  A teď dávejme pozor. Sedmá jízda je ve znamení německo-kanadského souboje, představí se tedy Beckertová (stříbrná z trojky) a Grovesová (bronzová z trojky). Hned po nich pojede Martina Sáblíková...  

  Haugliová udržela v závěru tempo, ztratila na Hughesovou něco přes šest vteřin a je z toho druhá pozice před Hozumiovou. Išizawová dojíždí daleko za ní a je až pátá. 

  Teď za sebou mají polovinu pětikilometrové tratě. Lepší je o něco Haugliová, jenže ztrácí na Kanaďanku více než pět vteřin. 

  Dalo se čekat, že obě na parádní výkon Hughesové nebudou stačit. Po kilometru to potvrzují - už zaostávají o skoro tři sekundy. 

  Teď asi chvilka klidu - na oválu pojedou Norka Haugliová a Japonka Išizawová. S velkou pravděpodobností by neměly útočit na čas pod sedm minut... 

  Hughesová dojela do cíle s časem 6:55,73. To je hodně zajímavý čas a rozhodně hozená rukavice pro ostatní soupeřky. Ví to i zkušená Kanaďanka, která radostně mává divákům. Hozumiová je druhá. 

  Hughesová jede více než dobře. Na mezičasu 3800 metrů už má náskok na Rookardovou jedenácti sekund. Pokud vydrží, tak to bude výborný čas! 

  Co nám říká mezičas na 2600 metrech? Hughesová je na tom čím dál lépe, i když její tempo trochu opadlo. 

  Po kilometru je na tom Hughesová o něco lépe než Hozumiová. Ale podstatnější je asi to, že obě rozjely pětku hodně rychle a už mají náskok více než dvou vteřin na dosud vedoucí Rookardovou. 

  Pátá jízda byla odstartována. Hala v Richmondu pochopitelně burácí, žene Hughesovou pro první cenný kon z této olympiády. 

  Hughesové maximum z pětky je slušné - 6:53,53 minuty. Letos se jela v rámci Světového poháru jen jedna tato trať, kterou vyhrála Sáblíková a Kanaďanka skončila čtvrtá. Druhá byla Beckertová, třetí Anschützová-Thomsová. 

  Přestávka se chýlí ke konci. Začínají se připravovat Masako Hozumiová z Japonska a právě domácí Clara Hughesová. 

  Z osmi závodnic, které pojedou v druhé polovině závodu, by se Sáblíkové měly přiblížit snad jen domácí naděje Clara Hughesová (obhájkyně zlata z Turína) a také mladá Němka Stephanie Beckertová, nástupnice dopingové hříšnice Claudie Pechsteinové. Jen dodejme, že Sáblíkové prohrála na pětce za poslední čtyři roky jen jednou - v roce 2008 ji zdolala právě Pechsteinová. 

  Průběžné výsledky:
1. Rookardová (USA) 7:07,48
2. Voorhuisová (Nizozemsko) +5,79
3. De Vriesová (Nizozemsko) +14,61
 

  Máme za sebou čtyři jízdy. To znamená, že nyní dojde na krátkou přestávku, bude se upravovat led richmondského oválu. A potom už se skutečně začne bojovat o medaile! 

  Jako bych to předpověděl. De Vriesové se vůbec nepovedl závěrečný kilometr, kdy v každém kole ztrácela skoro dvě sekundy, a řadí se tak na třetí místo. Dnes to nizozemský den rozhodně nebude. 

  De Vriesová jede na úrovni Rookardové, naopak Grageová ztrácí. Uvidíme, co se stane v druhé polovině, přece jen není jisté, zda Nizozemka udrží nasazené tempo. 

  Na dráze teď budou bojovat další Evropanky - další holandská rychlobruslařka De Vriesová a Grageová z Dánska. 

  A na programu je čtvrtá jízda. Start Martiny Sáblíkové se nám pomalu blíží, jen připomeňme, že jede v poslední osmé jízdě.  

  Ale pozor, Rookardová jela tempem "Sáblíkové", tedy udržovala rychlost a díky tomu se nakonec dostává do vedení. Je z toho slušný čas 7:07,48 minuty. Naopak Němka byla přes protesty kouče diskvalifikována za špatné přešlapování v zatáčce. 

  Na mezičasu 2600 metrů je na tom o trochu lépe Rookardová, ale zatím to nevypadá, že by měla ohrozit nejlepší závodnici Voorhuisovou. 

  A nyní už o něco známější závodnice - Američanku Rookardovou vyzve ve vnější dráze jedoucí Němka Mattscherodtová. Prvně jmenovaná byla na trojce dvanáctá, Němka byla hned za ní třináctá. 

  Nizozemka Voorhuisová zvládla i závěr nejnáročnější ženské disciplíny a dostává se do čela! Nový nejlepší čas má hodnotu 7:13,27 minuty, Klassenovou porazila o skoro devět sekund. 

  Vzhledem k tomu, že na oválu ze začátku krouží rychlobruslařky, které by neměly pomýšlet na útok na medaile, podíváme se jen na mezičas v polovině pětikilometrové tratě. Na tom vede už o hodně metrů Voorhuisová a je to slušné, protože zajíždí o něco lepší kola než Klassenová. 

  Do další druhé jízdy nastoupí evropská dvojice - Nizozemskou zástupkyní je Voorhuisová, proti ní ve vnější dráze Ruska Vysokovová. 

  Klassenová v závěru mohutně ztrácela a vlastně nejen v závěru. Je vidět, že to není její tradiční vzdálenost. O dobrém časi může nechat zdát, v podstatě na metě 4600 metrech měla Kanaďanka podobný čas, jakého dosáhla Sáblíková před třemi roky, což byl světový rekord.  

  Od prvních mezičasů se ujala vedení Klassenová, po polovině (2600 metrech) už má náskok skoro sedmi sekund. 

  Na startu jsou dvě zámořské rychlobruslařky - Maria Lambová ze Spojených států, proti ní se ve vnější dráze postaví domácí naděje Cindy Klassenová. 

  Je deset hodin a závod za pár vteřin odstartuje. 

  O úspěších Sáblíkové čtěte více:
Úžasný triumf. Sáblíková získala olympijské zlato
Sáblíková ohromila: Z dramatu má nečekaný bronz!
Byla u začátků Sáblíkové. Tajnosti kolem ní chápu, říká
 

  Připomeňme si ještě před začátkem závodu světový a olympijský rekord. Nejlepší čas v historii zajela právě Sáblíková - před třemi lety se v Salt Lake City blýskla časem 6:45,61 minuty. Olympijské maximum 6:46,91 minuty drží z Her v roce 2002 (tedy ze stejné dráhy) již zmiňovaná Pechsteinová. 

  Tentokráte od dvaadvacetileté Češky všichni čekají, že vyhraje. Navíc pomohl los, který ji poslal do poslední osmé jízdy (proti Němce Anchützové-Thomsové). Znamená to, že svěřenkyně Petra Nováka může tempo přizpůsobit času soupeřek a hned po finiši bude vědět, zda všechny porazila. Celkem se na richmondském oválu představí šestnáct rychlobruslařek. 

  Sáblíková už ve Vancouveru získala dvě medaile - zlato v závodě na 3000 metrů a bronz v závodě na 1500 metrů. Právě na nejdelší trati je nejsilnější. Nevěříte? Za poslední čtyři roky prohrála na pětce jen jednou, s Němkou Claudií Pechsteinovou, jež na olympiádu nepustil dopingový škraloup. 

  Dobrý den, dnes večer (od 22 hodin našeho času) s námi můžete sledovat on-line reportáž z rychlobruslařského oválu v kanadském Vancouveru, na němž se Martina Sáblíková může zapsat do historie. Na pětikilometrové trati totiž bude útočit na druhé zlato. Pokud jej získá, napodobí legendárního Emila Zátopka a stejně známou Věru Čáslavskou. 

 

Právě se děje

před 27 minutami

Návrh na spojení agentury CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism projedná vláda, plán kritizuje Hospodářská komora

Sestěhování agentur CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism v České republice i v zahraničí by mělo v následujících třech letech přinést úsporu 138 milionů korun. Novinářům to před pondělním zasedáním vlády řekl ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Kabinet v pondělí projedná přestěhování agentur CzechTrade a CzechTourism do státní budovy ve Štěpánské ulici v Praze, kde sídlí agentura CzechInvest. 

V neděli plánované sloučení ostře zkritizovala Hospodářská komora. "Projekt synergie, tedy sloučení státních agentur CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism, kterým se v pondělí zabývá vláda, bude místo revoluční změny podpory podnikání a exportu pouhým sestěhováním těchto subjektů bez zásadních změn a důkladného auditu jejich fungování," uvedla komora v tiskové zprávě.

Vládní materiál podle Hospodářské komory například vůbec neřeší roztříštěné řízení podpory zahraničního obchodu tuzemských firem v zahraničí. Havlíček výtky odmítl, vyjádření komory má za velmi překvapivé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy