Slavný Lauberhorn vyhrál domácí Janka, vládne SP

16. 1. 2010 14:44
Petr Záhrobský do cíle nedojel
Janka ve Wengenu
Janka ve Wengenu | Foto: Reuters

Wengen - Domácí lyžař Carlo Janka vyhrál k radosti fanoušků slavný sjezd ve švýcarském Wengenu a dostal se do čela průběžného pořadí Světového poháru.

Třiadvacetiletý Janka absolvoval 4,5kilometrovou trať za 2:32,23 a druhého v pořadí Manuela Osborne-Paradise z Kanady porazil o 66 setin sekundy.

Třetí skončil s odstupem 82 setin Marco Büchel z Lichtenštejnska.

Mistr světa v obřím slalomu Janka získal na legendárním Lauberhornu šestý triumf v SP v kariéře, z toho druhý ve sjezdu.

"Vyhrát ve Wengenu je sen každého švýcarského lyžaře," uvedl Janka, jenž na Lauberhornu startoval teprve podruhé v životě a navázal na loňský triumf krajana Didiera Défaga.

Díky stobodovému zisku se v přetahované o první místo v seriálu s Rakušanem Benjaminem Raichem, jenž sjezdy příliš často nejezdí, dostal do vedení o osmašedesát bodů.

Naděje na bodový zisk si dělal český specialista na rychlostní disciplíny Záhrobský.

Starší bratr bývalé mistryně světa ve slalomu měl nicméně na předposledním mezičasu ztrátu už přes deset sekund a závod nakonec ani nedokončil.

Do cíle nedojel ani vítěz páteční superkombinace Bode Miller z USA, jenž byl na mezičasech rychlejší než tehdejší lídr Büchel, ale těsně před koncem upadl. "Jel jsem až příliš rovně. Špatně jsem to načasoval," řekl k nehodě v cílovém "esíčku".

Náročný wengenský sjezd si vybral tentokrát svou daň v podobě zranění zkušeného Rakušana Christopha Grubera, který měl těžký pád už při dopoledním rozjíždění.

Po nárazu do bariéry byl s neupřesněným zraněním podle agentury APA převezen do nemocnice v Interlakenu.