Severní Irsko a Portugalsko postupují na fotbalové Euro

8. 10. 2015 23:17
Fotbalisté Severní Irska Portugalska si ve čtvrtečních zápasech kvalifikace jako další vybojovali účast na fotbalovém mistrovství Evropy. Postup mohlo slavit také Německo, jemuž k tomu stačila remíza v Dublinu. Jenže Irové ve skvělé atmosféře dokázali favorita porazit 1:0.
Portugalci slaví vítězný gól v síti Dánska.
Portugalci slaví vítězný gól v síti Dánska. | Foto: Reuters

Praha - Severní Irsko postoupilo po výhře 3:1 nad Řeckem poprvé v historii na fotbalové mistrovství Evropy. Na šampionát do Francie se kvalifikovalo také Portugalsko, které porazilo Dánsko 1:0.

Severní Irsko zatím pouze třikrát hrálo na mistrovství světa, ovšem naposledy to bylo v roce 1986. Příští rok ve Francii se tedy na velkém turnaji představí po 30 letech.

Účast na šampionátu tak má kromě pořádající Francie šest týmů včetně České republiky. Spolu s ní si už v září zajistily postup Island, Anglie a Rakousko.

Slabé Řecko postup neohrozilo

Svůj postup Severní Irové potvrdili v Belfastu výhrou 3:1 nad posledním Řeckem. Po úvodní brance Stevena Davise se domácí dvakrát trefili z rohů. Nejprve zásluhou Magennise a poté po dalším zásahu Davise. Žádný tým v kvalifikaci více gólů ze standardních situací nezaznamenal.

Ve skupině F je druhé Rumunsko, které remizovalo ve čtvrtém kvalifikačním zápase v řadě. Tentokrát s Finskem 1:1, i když až zásluhou branky Hobana z nastaveného času. Rumunům k postupu stačí v neděli vyhrát na Faerských ostrovech. Doufat v překvapení bude Maďarsko, které má o bod míň a ve čtvrtek otočilo utkání právě s Faery. Na závěr skupiny se představí v Řecku.

Portugalce poslal na Euro Moutinho

Postup slaví také Portugalsko, které díky brance Moutinha udolalo druhé Dánsko a vyhrálo skupinu I. Seveřané již mají všechny zápasy v kvalifikaci odehrány a musí čekat, zda je nepřeskočí třetí Albánie, jež prohrála 0:2 se Srbskem. Albánci potřebují v neděli vyhrát v Arménii.

Postup mohlo slavit také Německo, jemuž k tomu stačila remíza v Dublinu. Jenže Irové ve skvělé atmosféře dokázali favorita porazit 1:0. Mistři světa byli celý zápas jednoznačně lepší, míč drželi 67 procent času, skórovat ale nedokázali. V prvním poločase sice dostal Özil míč do sítě, branka ale pro ofsajd neplatila, a v druhé půli zahodili hosté hned řadu šancí.

Jediným střelcem zápasu se tak stal střídající Shane Long, který v 70. minutě poslal míč do sítě po dlouhém výkopu brankáře Randolpha.

Irové díky překvapivému vítězství zůstávají ve hře o přímý postup. Pomohla jim také remíza Polska ve Skotsku, kterou ovšem musel zachraňovat Robert Lewandowski v páté minutě nastavení. Lewandowski vyrovnal na 2:2 a i s prvním gólem v zápase v probíhající sezoně zaznamenal již 21 branek ve 13 zápasech. Skoty zároveň vyrovnávajícím gólem připravil o jakoukoliv šanci na postup.

Tabulku vedou Němci o bod před dvojicí Polsko, Irsko. Mistři světa v neděli hostí Gruzii, Poláci přivítají v přímém souboji o postup ve Varšavě Irsko.