Senát USA přijal Rodčenkovův antidopingový zákon. Vyvolává spory

ČTK ČTK
17. 11. 2020 10:51
Americký Senát schválil návrh zákona, jenž umožní americké justici trestně stíhat osoby zapletené do dopingových spiknutí na mezinárodních akcích, kterých se zúčastní američtí sportovci, sponzoři či vysílací společnosti. Takzvaný Rodčenkovův antidopingový zákon, který už dříve prošel Sněmovnou reprezentantů, nyní čeká jen na podpis prezidenta.
Ruský doping, ilustrační foto
Ruský doping, ilustrační foto | Foto: Reuters

Zákon je pojmenován po bývalém řediteli moskevské antidopingové laboratoře Grigoriji Rodčenkovovi, jenž pomohl odhalit ruské dopingové podvody na zimních olympijských hrách v Soči 2014 a dalších velkých akcích. Nyní žije v utajení v USA.

Americký antidopingový zákon není namířen proti samotným sportovcům přistiženým při podvádění a nemusí se vztahovat jen na akce konané ve Spojených státech. Osobám organizujícím dopingové programy podle něj hrozí až desetileté vězení a pokuta jeden milion dolarů (22 milionů korun).

Zatímco šéf Americké antidopingové agentury Travis Tygart označil schválení zákona za "velkolepý den pro boj za čistý sport", Světová antidopingová agentura (WADA) proti němu dlouhodobě protestuje. Podle ní globální boj proti dopingu spíše destabilizuje a odradí informátory.

"Rodčenkovův zákon může vést k tomu, že se budou překrývat zákony v různých jurisdikcích, což poškodí snahu mít pro všechny sportovce na světě jednotná pravidla. Toto sladění pravidel je přitom naprostným základem světového antidopingového programu," uvedla WADA v reakci pro agenturu Reuters.

Agentura se zároveň pozastavila nad tím, že zákon se v původním návrhu týkal i amerického profesionálního a vysokoškolského sportu, ale v konečné verzi už nikoli. "Když ten zákon není dost dobrý pro americký sport, proč je tedy v pořádku pro zbytek světa?" napsala WADA.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Venezuela zavede kvůli hyperinflaci milionovou bankovku

Venezuelská centrální banka zavede od pondělí tři nové druhy bankovek. Kvůli hyperinflaci začne vydávat bankovky v nominální hodnotě 200 000, 500 000 a jednoho milionu bolívarů, informovala agentura AFP. Dosud nejvyšší hodnota byla 50 000 bolívarů. Kvůli vysoké nestabilitě domácí měny ale obyvatelé Venezuely běžně používají americký dolar.

"Hlavním problém je, že při cyklu hyperinflace centrální banka nikdy nedokáže aktualizovat měnový systém dostatečně rychle," uvedl ekonom Asdrúbal Oliveros. Kdysi prosperující země vyvážející ropu zažívá již čtvrtým rokem velice rychlý růst cen. V loňském roce míra inflace ve Venezuele vystoupala na tři tisíce procent, v lednu letošního roku zbrzdila na 2665 procent.

Za jeden milion bolívarů, což je zhruba 11 korun, lze podle agentury AFP pořídit zhruba kilogram rajčat nebo "250 mililitrů málo kvalitního tekutého mýdla". Bolívary Venezuelané používají hlavně pro placení jízdného v hromadné dopravě. Při běžných platbách Venezuelané spíše využívají výrazně stabilnější americký dolar, který se stal faktickým oběživem v zemi. Podle oficiálního kurzu jeden dolar stojí zhruba dva miliony bolívarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy