Sedmnáctka na MS: V pekle mexické pouště za slávu Česka

Miloslav Lubas
17. 6. 2011 13:30
Fotbaloví dorostenci se smaží ve sluneční výhni
Zkuste si zasprintovat na slunci v plus pětačtyřiceti stupních
Zkuste si zasprintovat na slunci v plus pětačtyřiceti stupních | Foto: web ČMFS

Praha/Torreon - Elitní jednotka federální policie a dva vozy s majáky střeží na každém kroku českou reprezentantaci do 17 let, která se chystá v mexickém Torreónu na první utkání mistrovství světa (MS).

V noci na pondělí se utká s výběrem Spojených států amerických, jejichž bezpečnostní analýza označuje sousední Mexiko za zemi na pokraji rozvratu. Příčinou je především guerillová válka drogových kartelů proti vládě. 

"Bez vědomí policie by se ve městě neměl nikdo samostatně pohybovat," upozornil na mimořádně přísná policejní opatření průvodce české výpravy Havier Gonzáles.

Speciální bezpečnostní síly ochrání české naděje před kriminalitou, s dalším nepřítelem - s obrovským horkem si však fotbalisté musí poradit sami. Torreón, kde žije více než 600.000 obyvatel, leží ve žhavé pouštní krajině.

Čtěte také:
Česká 17´ si na ME zahraje s Němci, Nizozemci a Rumuny
Fotbalová sedmnáctka se probojovala na ME

Podle webu ČMFS se tam kolem půlnoci pohybují teploty okolo plus 30 stupňů, přes den šplhají až k 45 stupňům Celsia.

Na klima bychom se nenachystali ani za měsíc

Torreón se nachází na náhorní plošině v nadmořské výšce přes 1000 metrů. Časový posun proti Česku je minus sedm hodin. "Od středy do neděle se s ním dokážeme vypořádat," poznamenal Csaplár.

Josef Csaplár dobře ví, co dělat aby se jeho ´dorostenci v mexické poušti nezavařili
Josef Csaplár dobře ví, co dělat aby se jeho ´dorostenci v mexické poušti nezavařili | Foto: web ČMFS
 

"Ale na místní klimatické podmínky bychom se nenachystali, ani kdybychom do Mexika přicestovali měsíc před mistrovstvím světa," konstatoval osmačtyřicetiletý trenér.

Jak zrádné dokáže být počasí v Mexiku, poznal na ´vlastní plíce´ Karol Dobiaš - československý internacionál, mistr Evropy z Bělehradu 1976 a Fotbalista roku 1970 a 1971. V Mexiku hrál na ´dospělém´ mistrovství světa 1970.

"Nestačili jsme se tam aklimatizovat, a hlavně starší hráči přibližně od 70. minuty odpadali.  Přestávali dokonce vidět," připomněl ofenzivní obránce, jemuž v Mexiku bylo necelých 23 let.

Čeští dorostenci přiletěli do města v noci z úterý na středu mexického času. Cesta jim trvala 22 hodin. Po příjezdu do hotelu Crowne Plaza si vyslechli mimořádně důležitou přednášku na téma Pitný režim a Zdrženlivost při používání klimatizace.

Národní tým má papírově slabou skupinu, ale...

Češi se kromě Američanů střetnou ještě s Uzbeky a Nový Zélandem.  "V naší skupině postrádáme tradičně silné fotbalové země, ale silný ročník se čas od času urodí kdekoliv na světě," varoval před přehnaným optimismem z příznivého losu trenér sedmnáctky Josef Csaplár.

Většina ze zbylých pěti skupin však vypadá hůř než česká´. Považte sami: Mexiko, KLDR, Kongo, Nizozemsko - Japonsko, Jamajka, Francie, Argentina nebo Austrálie, Pobřeží slonoviny, Brazílie, Dánsko.

Písek je v Torreónu i před lavičkami na fotbalovém hřišti
Písek je v Torreónu i před lavičkami na fotbalovém hřišti | Foto: web ČMFS

"Chceme se prezentovat ofenzivním, aktivním a atraktivním fotbalem," prohlásil Csaplár. "Pokud soupeř bude lepší, a přehraje nás, odjedeme domů se ctí."

Podle Csaplára Češi dokázali mnohokrát v minulosti dobré výsledky jen ubránit nebo takzvaně ´odkopat´. "Co však potřebujeme, je porovnání individuálních hráčských schopností reprezentace do 17 let se světovou špičkou. Chceme vnutit soupeři svůj styl hry. Jen tak můžeme zjistit, jak na tom opravdu jsme," vysvětlil trenér svou filozofii.

Na mexické MS se jeho svěřenci probojovali z letošního finálového turnaje mistrovství  Evropy, kde v základní skupině třikrát remizovali s velmi silným soupeři - s Nizozemci, Němci a s Rumuny. A skončili na na pátém místě.

Csaplár však upozornil, že Němci a Nizozemci  v individuálních dovednostech Čechy výrazně předčili.  "Na tomto poli nás čeká komplexní změna celého českého fotbalu," uvedl.

První trénink na nelítostném slunci byl kratší

V Mexiku se Češi připravují v moderním centru týmu Santos Laguna - účastníka fotbalové Primera División de México. První trénink v sluneční výhni měli zkrácený na 70 minut.

Radek Bejbl je ve španělsky mluvící zemi jako doma
Radek Bejbl je ve španělsky mluvící zemi jako doma | Foto: web ČMFS

Dorostenci bydlí ve stejném hotelu jako jejich soupeři ze základní sklupiny a regenerují kromě jiného v bazénu. Vedoucím mužstva určil ČMFS bývalého reprezentanta Radka Bejbla. Díky dlouholetému angažmá v Atléticu Madrid umí perfektně španělsky.

Po utkání s Američany čeká Čechy třídenní pauza. Na Nový Zéland vyběhnou v noci ze středy na čtvrtek a boje ve skupině ukončí v noci ze soboty na neděli s Uzbekistánem.

Na mexickém šampionátu se střetne 24 mužstev v šesti skupinách. Z každé skupiny postoupí do osmifinále první dva týmy a ještě další čtyři nejlepší týmy ze třetích míst. Jde o stejný systém, jakým se hrálo na mistrovství světa dospělých ve Španělsku 1982.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy