Saně se pojedou. Kvůli tragédii možná zkrátí trať

Zahraničí Zahraničí, man
13. 2. 2010 10:14
Experti kritizují pořadatele, že dráha ve Vancouveru je příliš rychlá.
Foto: Reuters

Vancouver - Sáňkařská soutěž se pojede ve Vancouveru podle původního rozpisu, navzdory tomu, že při tréninku, necelých pět hodin před oficiálním zahájením, zahynul jednadvacetiletý Gruzínec Nodar Kumaritašvili.

Jeho smrtí se tragicky naplnila varování některých expertů, kteří tvrdili, že sáňkařská dráha je příliš rychlá a nebezpečná. Zejména pro méně zdatné závodníky.

Gruzínský sáňkař v rychlosti devadesáti kilometrů za hodinu vyletěl krátce před cílem z dráhy a narazil zátylkem do ocelového nosníku. Jeho saně přitom zůstaly v korytu.

Čtěte také: Vancouver zahalil závoj smrti. Gruzie ale hry neopustí

Ztratil vědomí a vrtulník jej převezl do nemocnice ve Whistleru, kde se velká část olympijských disciplín koná. Zraněním však podlehl.

Po nehodě byla dráha byla dočasně uzavřena. Podle jednoho z návrhů by se závody mohly konat na zkrácené trati.

Také zahajovací ceremoniál ve Vancouveru se uskutečnil podle plánu, ale na několika místech byl scénář změněn. Při slibu předneseném kapitánkou hokejového týmu Kanady vlály vlajky na půl žerdi, stadion držel minutu ticha. Šéf MOV Jacques Rogge v projevu vyjádřil soustrast gruzínské výpravě.

Hry nicméně už touto událostí budou poznamenané.

"Jsme zlomeni tím, co se stalo. Ani to nemůžeme vyjádřit slovy. Je mi tolik, tolik líto, že před Vámi musím hovořit v této souvislosti," řekl předseda organizačního výboru John Furlong.

 

"Smrt jen několik hodin před otevřením olympiády na hry samozřejmě vrhá stín," řekl Jacques Rogge.

Pro Gruzii je to už druhá tragická olympiáda za sebou. Před dvěma lety v Pekingu zase přesně v den zahájení her začala válka s Ruskem, která si vyžádala několik stovek životů.

Agentura Reuters uvedla, že představitelé Mezinárodní sáňkařské federace vyzvali ještě před tragickou jízdou Kumaritašviliho pořadatele, aby dráhu zpomalili.

Havarovali na ní během tréninku několik sáňkařů včetně dvojnásobného olympijského vítěze Itala Armina Zöggelera. Rumunská sáňkařka upadla také do bezvědomí, ale přežila.

Nodar Kumaritašvili při jedné ze svých posledních jízd.
Nodar Kumaritašvili při jedné ze svých posledních jízd. | Foto: Reuters

Někteří závodníci tvrdí, že tato trať je příliš těžká pro sáňkaře, kteří mají málo zkušeností a často se dopouštějí technických chyb.

Smrt na olympiádu zavítá málokdy, ale několikrát se to už v minulosti stalo. V roce 1964 v Innsbrucku zahynul při tréninku rakouský lyžař Ross Milne, který narazil do stromu.

Rovněž při tréninku tehdy zahynulo britský sáňkař Kazimierz Kay-Skrzypecki. V roce 1992 zemřel po nárazu do sněžného skútru švýcarský rychlostní lyžař Nicholas Bochatay.

Gruzínská výprava původně uvažovala o odstoupení z her. Nakonec ale zůstane. Na zahajovacím ceremoniálu měli všichni gruzínští sportovci přes ruku černé pásky.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června, oznámila šéfka Sejmu

Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června a případné druhé kolo o dva týdny později 12. července. Očekávaný termín voleb dnes oficiálně oznámila předsedkyně Sejmu, dolní komory polského parlamentu, Elžbieta Witeková.

Oznámené datum voleb chtěla vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS). Její předseda Jaroslaw Kaczyński minulý týden rezolutně prohlásil, že volby budou nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám opozice je překazit. Pohrozil přitom využitím "všech prostředků, jež má stát k dispozici".

Volby prezidenta byly původně vypsané na 10. května a PiS jejich konání chtěla prosadit za každou cenu i přes epidemii covidu-19. Umožnit to měl zákon o korespondenčním hlasování, jehož schválení ale zdržel Senát, v němž má většinu opozice. Proto se volby nekonaly ani do konce května.

Zdroj: ČTK
Další zprávy