24. 2. 2010 0:00
Vítězem na 10 km je tak Korejec I Sung-hun
Dojel první, ale medaili nebere. Sven Kramer
Dojel první, ale medaili nebere. Sven Kramer | Foto: Reuters

Praha - Nizozemsko prožívá totéž, co by cítili Češi, kdyby prohráli v prodloužení finále hokejového turnaje poté, co si Jaromír Jágr dal vlastní gól.

Olympijský závod rychlobruslařů na královské trati, v maratonu na 10 kilometrů, zajel nejrychleji jasný favorit a vítěz pětky Sven Kramer, po projetí cílem však Nizozemce diskvalifikovali rozhodčí.

Kramer totiž v polovině trati na poslední chvíli přeskočil na příkaz trenéra z vnější dráhy do vnitřní, přestože z vnitřní vyjížděl, a zkrátil si tak trať.

Rychlobruslař Kramer dominoval v závodě na 5000 metrů
Rychlobruslař Tuitert získal druhé zlato pro Nizozemsko
Sáblíková ohromila: Z dramatu má nečekaný bronz!

Hned po inkriminovaném momentu znejistěl, pochyby pak měl až do konce závodu.

Byla to moje nejlepší desítka v životě

"Koukal jsem na trenéra, že mi naznačuje, abych jel dovnitř. Měl jsem malý okamžik na to, abych se rozhodl. Myslel jsem, že dobře," řekl novinářům po závodě třiadvacetiletý Kramer.

Jistotu pak dvanáctinásobný mistr světa nabyl v závěrečných kolech, kdy se podíval na svou přítelkyni.

"Pár kol před koncem jsem věděl, že je něco špatně. Viděl jsem svou přítelkyni na tribuně, jak má ruce na obličeji, a říkal jsem si: Sakra, tady se něco podělalo," pokračoval naštvaným hlasem stále pod vlivem obrovského zklamání.

Po průjezdu cílem se sice raději radoval z výborné jízdy, když mu však trenér přiznal svou chybu, začal se Kramer vztekat. Mrštil brýlemi o zem, zlostně kopal do ledu a poté ukryl hlavu v dlaních.

"Jsem z toho úplně zuřivý a naštvaný na kouče, protože tohle byla nejlepší desítka, jakou jsem kdy jel. Musíme si promluvit," dodal, a nechal tak vzpomenout na jinou nešťastnou událost z her v Turíně.

V semifinále stíhacího závodu družstev šlápl na kužel oddělující dráhy a upadl, čímž připravil sebe i své kolegy o šanci na zlato. V pátek však bude moci ve stejném závodu nechat na oba momenty zapomenout

Trenér: Zhroutil se mi svět

Jeho kouč Gerard Kemkers byl po závodě zdrcený podobně jako manažer českých běžkařů Květoslav Žalčík v Turíně, když nechtěně zaměnil nominaci Čechů pro štafetu.

"Beru odpovědnost na sebe. Zhroutil se mi svět," odvětil muž, který sám na olympijských hrách v Kanadě medaili získal. V Calgary v roce 1988 vybojoval bronz na pětce.

Po diskvalifikaci favorizovaného rychlobruslaře a národního hrdiny se vítězem ostře sledovaného závodu stal senzačně jednadvacetiletý Korejec I Sung-hun.

Časem 12:58,55 minuty stanovil nový rekord her a ve Vancouveru získal druhou medaili po stříbru na poloviční trati. Druhý skončil Ivan Skobrev z Ruska, třetí místo obsadil díky Kramerově diskvalifikaci jeho krajan Bob de Jong.

I Sung-hun si navíc zlepšil o více než 22 sekund osobní rekord.

Závod musel kvůli nevolnosti vynechat Enrico Fabris, který na hrách v Turíně získal dvě zlaté a jednu bronzovou medaili. Italský reprezentant prožívá nevydařené hry.

V závodě na 5000 m skončil sedmý a na patnáctistovce, kde obhajoval zlato, dojel až desátý. Ve Vancouveru čeká Fabrise ještě závod družstev.

1. I Sung-hun (Korea) 12:58,55 - olympijský rekord, 2. Skobrev (Rus.) 13:02,07, 3. De Jong (Niz.) 13:06,73, 4. Contin (Fr.) 13:12,11, 5. Bökko 13:14,92, 6. Haugli 13:18,74, 7. Christiansen (všichni Nor.) 13:25,65, 8. Kuck (USA) 13:31,78, 9. Van de Kieft (Niz.) 13:33,37, 10. Weber (Něm.) 13:35,73.