Růžička: O úspěchu rozhodne gólman. My máme dobrého

Sport Sport, Red Spo, ČTK
11. 2. 2010 19:30
Růžička bude místo spánku přemýšlet nad sestavou
Vladimír Růžička v oblečení pro české olympioniky
Vladimír Růžička v oblečení pro české olympioniky | Foto: ČOV

Praha - Kouč českých hokejistů Vladimír Růžička využije dlouhý let z Prahy do dějiště olympijských her ve Vancouveru k ideám na složení jednotlivých formací.

Myšlenky na vrchol sezony si nechával až na poslední dny před odletem a dnes už přiznal, že jej atmosféra olympiády začala pohlcovat.

A muž, který jako kapitán dovedl český tým k historickému triumfu v Naganu před dvanácti lety, by rád naplnil očekávání fanoušků dalším úspěchem.

Čtěte také: Jágr v letadle hned usne. Předseda vlády má smůlu

Vítá nabídnutou cestu vládním speciálem. "Určitě to bude dobré, ale i tak je to nějakých jedenáct hodin, což je určitě dlouhá doba. Nějak se tam ale dostat musíme," řekl novinářům před odletem Růžička.

Jágr bude hrát s Čajánkem, Havlát s Plekancem a Eliášem  

Nechystá se během letu spát, ale promyslet si své strategické plány. "Chci si dát dohromady sestavu a těch jedenáct hodin v letadle si ji určitě budu skládat, jak by se mi líbila.

Ale na papíře to třeba vypadá dobře a v samotném zápase to může být jinak, takže ještě uvidíme, jak to dopadne."

Jasno prý má o složení útoku Martin Havlát, Tomáš Plekanec a Patrik Eliáš, a také o spojení Jaromíra Jágra s Petrem Čajánkem.

"Kdo tam bude hrát s nimi, to se ještě rozhoduji," podotkl Růžička s tím, že je možná varianta Romana Červenky v centru a Čajánka na levém křídle i Čajánka ve středu útoku a nalevo zařazení Milana Michálka či Martina Erata.

Čtěte také: Čajánek: Hrát s Jágrem? Bude nám to klapat

Růžička také musí doufat, že mu nikdo z nominované třiadvacítky do startu nevypadne, protože zámořská NHL se hraje až do neděle.

"Doufám, že nikdo zraněný nebude a budeme hrát s hráči, které jsme si vybrali. Pokud ke zranění dojde, budeme muset vzít jiné hráče," připojil Růžička, který si může oddychnout, že žádné náznaky zdravotních potíží zatím u jeho svěřenců nejsou.

K úspěchu musí být dobrá defenziva. A tu my máme

Se svými vyvolenými se tak může chystat na splnění medailových ambicí a očekávání fanoušků.

"Od nich hodně slýchám o zopakování Nagana a samozřejmě bych si to strašně přál i já, ale bude těžká cesta. Věřím, že budeme bojovat o to, abychom se dostali co nejvýše a uhráli co nejlepší výsledek," řekl Růžička novinářům před odletem do Vancouveru.

Má jasno, co k úspěchu vede. "Musíme mít vynikajícího brankáře a Tomáš Vokoun zatím chytá výborně, ale samozřejmě musíme hrát dobře i v obraně. Defenzivní hra bude rozhodovat. Věřím, je naši útočníci se prosadí a nějaké góly dáme."

Před prvním zápasem na turnaji se Slovenskem, který se bude hrát ze středy na čtvrtek středoevropského času, má český tým ve Vancouveru pět tréninků, ale jen poslední bude v kompletním složení.

Ostatní sporty? Ne. Budu se chodit dívat jen na hokej

"Je to pro všechny stejné. Všichni na to jdou rovnýma nohama a i my se na to musíme dobře připravit," doplnil Růžička.

Nepředpokládá, že by stihl během olympiády sledovat moc jiné sporty a další české medailové naděje. "Uvidíme. Já se budu chtít starat o hokej, vidět jiné zápasy a rozebírat naše utkání a hru," připojil Růžička.

Šestačtyřicetiletý hokejový fanatik, který zároveň působí jako kouč, generální manažer i spolumajitel pražské Slavie, vůbec nepočítá, kolik hodin bude muset hokeji na olympiádě věnovat.

"Dělám práci, která mě hodně baví a nepočítám to na hodiny. Budeme se hrou a hokejem pořád zabývat, chceme být co nejúspěšnější," dodal.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy