Ruští sportovci se topí v dopingových kauzách. Stát jim zaplatí miliony za právníky

ČTK ČTK
17. 7. 2019 12:06
Ruský olympijský výbor (ROC) vyčlenil 30 milionů rublů (téměř 11 milionů korun) na právní pomoc sportovcům.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Řada ruských reprezentantů z různých odvětví má problémy kvůli dopingu. Vedle vytvoření nové výdajové položky v rozpočtu už dříve ROC informoval o plánovaném vzniku dvou pracovních skupin. Jedna se má věnovat práci na obnovení členství Ruské atletické federace v IAAF a druhá chránit práva ruských sportovců.

Prezident Ruského olympijského výboru Stanislav Pozdňakov řekl agentuře TASS, že miliony by měly být určeny na právní aktivity podporující práva a zájmy ruských sportovců. "Práce na právní ochraně práv a zájmů našich sportovců je jedním z nejdůležitějších současných úkolů. Je to velká výzva, která vyžaduje komplexní přístup k velmi různorodým a někdy citlivým případům se spoustou specifik," citoval ho server insidethegames.biz.

Měla by vzniknout skupina právníků, která bude připravena okamžitě poskytnout pomoc ruským sportovcům ve sporech s mezinárodními sportovními organizacemi. Navíc chce prohloubit spolupráci s vysokými školami, které vzdělávají budoucí právníky.

K zapojení se do boje o obnovení členství ruské federace v IAAF vyzval ROC ruský prezident Vladimir Putin. Ruští atleti totiž od listopadu 2015 nesmějí závodit pod národní vlajkou a pouze vybraná prověřená skupina smí startovat na mezinárodních soutěžích jako neutrální sportovci. Mezinárodní atletická federace IAAF suspendaci jedenáctkrát prodloužila, a pokud se situace do konce roku nevyřeší, hrozí ruským atletům, že nebudou mít svou vlajku ani na olympijských hrách 2020 v Tokiu.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Březina na MS v kanoistickém maratonu podlehl jen obhájci titulu

Kanoista Jakub Březina se stal vicemistrem světa v maratonu. Český reprezentant na šampionátu v Číně přidal stříbro ke čtvrtečnímu bronzu z krátké trati.

Březinu porazil o deset sekund španělský kanoista Manuel Campos, který obhájil loňské prvenství a získal čtvrtý titul. Čtyřiatřicetiletý favorit nezískal z posledních třinácti šampionátů medaili jen v roce 2008.

Jan Dlouhý závod na 26 kilometrů se šesti přeběhy nedokončil, mezi kajakáři byli Anna Kožíšková osmá a Jakub Adam jedenáctý. Tituly získali premiérově Dán Mads Pedersen a podruhé za sebou Vanda Kiszliová z Maďarska.

V neděli jsou v Číně na programu závody dvoučlenných posádek a Březina s Dlouhým budou na C2 obhajovat bronz z minulého šampionátu v Portugalsku. Už v pátek skončily v Šao-Singu na třetím místě mezi juniorkami kajakářky Adéla Házová s Kateřinou Zárubovou.

před 1 hodinou

Země G20 se shodly na regulaci kryptoměn,obávají se jejich zneužití k praní špinavých peněz

Finanční představitelé zemí ze skupiny G20 zahrnující 20 největších ekonomik světa se shodli na přísnějších regulací kryptoměn, jako je plánovaná libra firmy Facebook. Vydávání těchto tzv. stablecoin by podle nich nemělo být povoleno, dokud nebudou vyřešena různá globální rizika, která tyto měny představují. Vyplývá to z prohlášení zveřejněném po zasedání ministrů financí a šéfů centrálních bank G20.

Ministři financí a šéfové centrálních bank zemí G20 se shodli na tom, že stablecoiny by mohly teoreticky přinést výhody z finanční inovace, současně však umožňují vznik řady vážných rizik. Tato rizika, zejména ta související s praním špinavých peněz, nepovoleným financováním a ochranou spotřebitelů a investorů, je potřeba před zahájením těchto projektů vyhodnotit a vyřešit.

G20 také požádala Mezinárodní měnový fond (MMF), aby prozkoumal ekonomické důsledky vydávání těchto měn, včetně otázek měnové suverenity.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

Další zprávy