Rusové a Gruzínci se přes válku objali. Kde? V Pekingu

Reuters, pat
10. 8. 2008 13:05
Gruzínci i Rusové v Pekingu zůstávají
Stříbrná Ruska Natalia Paderinovou (vlevo) se po závodě ve vzduchové pistoli objímá s bronzovou Gruzínkou Nino Salukdvadzeovou.
Stříbrná Ruska Natalia Paderinovou (vlevo) se po závodě ve vzduchové pistoli objímá s bronzovou Gruzínkou Nino Salukdvadzeovou. | Foto: Reuters

Peking - Hry v Pekingu jsou další olympiádou, kde se potkávají sportovci dvou zemí, mezi nimiž zuří válečný konflikt. V den, kdy byl v čínské metropoli zapálen olympijský oheň, se naplno rozhořel boj Gruzie s Ruskem o Jižní Osetii.

Sportovci obou zemí však dali v Pekingu jasně najevo, že válka na olympijskou půdu nepatří.

Čtěte také: Zmatek v Osetii: Gruzie couvá. Jen slovy, tvrdí Rusko

Gruzínská střelkyně Nino Salukvadzeová se po závodě ve vzduchové pistoli objala s Ruskou Natalií Paderinovou. Obě získaly medaile: Gruzínka skončila třetí, Ruska druhá.

"Kdyby si svět vzal ponaučení z toho, co jsem já dnes udělala, už by nebyly žádné války," prohlásila podle agentury Reuters Salukvadzeová.

Vedení ruské i gruzínské delegace na hrách v Pekingu ujistila Mezinárodní olympijský výbor, že obě země na olympiádě zůstanou. Ještě v sobotu se přitom zdálo, že Gruzínci zvažují odjezd z Pekingu. Naznačoval to aspoň mluvčí jejich národního olympijského výboru.

Čtěte více: Gruzínci možná opustí olympiádu. Kvůli válce s Ruskem

Spekulacím nakonec učinil přítrž sám gruzínský prezident Michail Saakašvili, který sportovcům do Číny vzkázal, aby na hrách zůstali.

"Žijeme v 21. století. Když jde o sport, zůstaneme vždy přáteli. Do přátelství nic nezasáhne, dokonce ani při tak zvláštní věci, jako je střelba," řekla přesvědčeně bronzová Gruzínka Salukvadzeová.

Čtěte o českých úspěších ve střelbě:
Češi mají druhé zlato! Kostelecký triumfoval v trapu
Fantazie: Češka Emmons získala olympijské zlato!

S tím, že sport a politika by se neměly míchat, souhlasí i vedení ruského olympijského výboru. "Máme vlastní pohled na to, co se v Jižní Osetii děje, ale myslíme si, že je to záležitost pro Organizaci spojených národů, nikoli pro hry v Pekingu," řekl agentuře Reuters viceprezident ruského výboru Viktor Chotočkin.

Rozhodnutí obou zemí na hrách zůstat ocenil Mezinárodní olympijský výbor. "Odráží to olympijského ducha. MOV věří, že je to správné rozhodnutí, zvláště pro sportovce, pro které jde o celoživotní zážitek," uvedla mluvčí MOV Giselle Daviesová.

Ruský a gruzínský tým v Pekingu jsou propojeny osobními vazbami. Řada ruských sportovců se v Gruzii narodila, nebo jejich rodinní příslušníci v této zemi žijí. Podle Chotočkina to však nijak neovlivňuje náladu v týmu. "Je přesto zřejmé, že když vidíte v televizi tolik obětí, tak tito lidé trpí," dodal ruský funkcionář.

 

Právě se děje

před 49 minutami

V květnu vzniklo v Česku 2577 nových firem, o 167 méně než v dubnu

V květnu vzniklo v ČR 2577 nových společností, o 167 méně než v dubnu. Naopak počet zaniklých firem se zvýšil o 154 na 1258. V Česku tak v květnu přibylo 1319 společností, o 321 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou uskutečnila společnost CRIF.

"Počet nových společností byl v květnu na jedné straně druhý nejnižší od začátku letošního roku, na druhé straně šlo o nejsilnější květen od roku 2017," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Počet nově vznikajících společností je letos zatím nejen výrazně vyšší než v roce 2020, ale také o něco vyšší než v roce 2019. I díky tomu se výrazně zvýšil poměr nových a zaniklých společností. Na každých deset firem, které v roce 2021 zanikly, připadlo 22 nově vzniklých. Před rokem to bylo 17 nových firem.

V rámci jednotlivých odvětví v květnu vzniklo nejvíce společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (416), v obchodu (279) a ve zpracovatelském průmyslu (217). Nejvíce jich zaniklo v odvětví obchodu (433), v nakládání s nemovitostmi (221) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (165).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

Zsuzsová se v kauze Kuciak neúčastní nového jednání soudu

Slovenský nejvyšší soud začal v úterý dopoledne projednávat odvolání v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Jedna z trojice obžalovaných Alena Zsuzsová požádala o možnost jednání se neúčastnit a soud jí vyhověl. Není vyloučeno, že verdikt padne už tento den.

Nejvyšší soud se zabývá odvoláními vůči rozhodnutí Specializovaného trestního soudu, který loni v září zprostil podnikatele Mariana Kočnera obžaloby z objednání vraždy Kuciaka a osvobodil i Zsuzsovou, která podle žalobce čin zprostředkovala. Kromě toho rozhoduje o rozsudku, kterým byl soudem prvním instance uznán vinným Tomáš Szabó. Ten podle prokuratury pomáhal nejen při vraždě Kuciaka, kdy byla zavražděna i jeho snoubenka Martina Kušnírová, ale také při loupežné vraždě jednoho podnikatele.

Na líčení k nejvyššímu soudu v úterý přišli rodiče Kuciaka a matka Kušnírové. Rodinní příslušníci zavražděné dvojice se účastnili již líčení u soudu první instance.

Zdroj: ČTK
Další zprávy