Rozdělovat peníze jen podle členské základny? Může to mít fatální dopad i na biatlon, říká Kejval

David Janeczek David Janeczek
27. 6. 2017 9:01
Na konci minulého týdne proběhla schůzka vrcholných představitelů českého sportu s novým ministrem školství Stanislavem Štechem. Podle předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala se jednalo o přetrvávající finanční krizi českého sportu a také změnách ohledně žádosti o dotace. Ostatně v prvním kole o peníze nepožádaly největší české sporty v čele s fotbalem, ledním hokejem, atletikou nebo tenisem.
Gabriela Koukalová.
Gabriela Koukalová. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Praha - Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy schválilo už pod novým vedením 28 z celkově 39 žádostí o dotace pro sport z Programu V, tedy z neinvestičního programu na činnost sportovních svazů.

Ty největší tuzemské svazy v čele s fotbalem, ledním hokejem, atletikou nebo tenisem ale v prvním kole o dotace vůbec nezažádaly. Resort vedený novým ministrem Stanislavem Štechem ale už stihl vypsat druhé kolo, ve kterém už by i svazy těch nejpopulárnějších sportů v Česku o peníze zažádat měly.

Ministr Štech v pátek pozval na schůzku mimo jiné předsedu Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala nebo šéfa České unie sportu Miroslava Janstu. To, že setkání proběhlo, potvrdil reportérovi Aktuálně.cz i sám šéf ČOV.

Kontroverze vznikla poté, co policie obvinila z manipulace dotací Miroslava Peltu, bývalého předsedu fotbalové asociace, a dva úředníky ministerstva. Následně pak tehdejší ministryně Kateřina Valachová některé původně vypsané dotační programy stopla. A klíčový Program V vypsala s jinými, přísnějšími podmínkami. A to se velkým svazům nelíbilo.

"Chtěli jsme upravit některé náležitosti, protože svazy počítaly s tím původním vypsáním z loňského podzimu a najednou ministerstvo změnilo podmínky, což může být pro některé svazy fatální, protože od února počítaly s prostředky, které byly původně slíbeny," naznačil Kejval, co obnášelo setkání sportovních špiček s novým ministrem.

Žádné mimořádné dotace, brání se Kejval

Velkým sportům se příliš nezdála ani novinka s vyžadovanou třicetiprocentní spoluúčasti svazů na jejich financování, se kterou přišla Valachová. V rámci dalších rozhovorů už se ale vyjasnilo, že ten sportovní svaz, který si nyní zažádá o výjimku a bude po státu požadovat stoprocentní plnění, dostane souhlasnou odpověď. A přesně to se stalo i u všech 28 sportovních svazů, kterým byly dotace schváleny.

Zajímavostí také je, že Český olympijský výbor a Česká obec sokolská dostaly nyní dotaci mimo vyhlášené programy. Občanskému sdružení pod vedením Kejvala přistálo na účtu 76 milionů korun, Sokolu zase 50 milionů. "To ale není žádná mimořádná dotace. To jsou peníze, které měly být původně vyplaceny v Programu I, a protože ho z neznámého důvodu zrušili, tak se to teď vyplatí v separátním programu. Jedná se pouze o formální záležitost. Tentýž problém nastal i u České obce sokolské," vysvětlil Kejval. 

Reakce MŠMT

- žádný program I. se nerušil, ale vyplatil,

- reprezentace biatlonu už peníze dávno má z programu I.

Šéf ČOV také naznačil, že během schůzky probírali s ministrem jednu zásadní věc, kterou prý nechce zatím prozrazovat. Přesto ale vysvětlil, co mu na nových pravidlech pro přerozdělování státních dotací vadí. "Dvacet let se tady přerozdělují peníze pro jednotlivé sporty podle dvou hledisek. Kvantitativního, podle šířky členské základny, a kvalitativního - tak, že se přihlédne, jak je ten sport úspěšný v mezinárodní úrovni. Nyní se bude nahlížet jen na členskou základnu," postěžoval si Kejval.

Biatlon nebo bruslaři v ohrožení?

"Takový krok dramaticky znevýhodní sporty s malou členskou základnou a bude mít fatální dopad na financování sportů, jakými jsou třeba bruslaři nebo biatlon. Samozřejmě jsou programy ještě pro reprezentaci, ale podobné sporty jsou jinak náročné než třeba takový crossminton, o kterém jsem slyšel poprvé, až když jsem se díval na výsledky prvního kola rozdělení dotací. Crossminton dostal 2,2 milionu korun. Většina lidí ani neví, že takový sport existuje, a nyní dostane více peněz než rychlobruslení, ve kterém Martina Sáblíková sbírá olympijské medaile," pokračoval šéf ČOV.

Kejval ale jednotlivým svazům doporučuje, aby žádosti o dotace ve druhém kole podaly. "Děsí nás ten úřednický pohled na přerozdělování. Když tomu chceme dát ten odborný náhled, tak se dostáváme do situace, ve které nás obviňují ze střetu zájmů," dodal Kejval. 

Uzávěrka žádostí o dotace ve druhém kole byla stanovena na 7. červenec. Své slovo u rozhodování bude mít i nový náměstek pro řízení sekce sportu a mládeže Karel Kovář. "Karla znám dobře, byl členem exekutivy olympijského výboru. Je to vysokoškolský pedagog, zkušený člověk a ve sportovním prostředí je známý a oblíbený. Uvidíme, zda bude mít možnost stěžejní věci upravovat. Ostatně je ve funkci od pátku," doplnil na závěr Kejval.

Podívejte se, kterým asociacím už ministerstvo dotace z programu V pro činnost sportovních svazů schválilo v prvním kole.

Výsledky 1. kola kola dotací pro sport z Programu V
Výsledky 1. kola kola dotací pro sport z Programu V | Foto: www.msmt.cz
 

Právě se děje

před 35 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy