Roman Koudelka

Roman Koudelka

Český skokan na lyžích (*9. 7. 1989). V závodě družstev na mistrovství světa pátý v roce 2009; na olympiádě 2010 ve Vancouveru sedmý. Účastník olympiády v Soči. Vítěz pěti závodů Světového poháru.

Koudelka se kvalifikoval v Innsbrucku do závodu Turné čtyř můstků

Roman Koudelka se jako druhý z českých skokanů na lyžích představí v 70. ročníku Turné čtyř můstků v závodu. V Innsbrucku se kvalifikoval z 19. místa a jeho soupeřem ve vyřazovacím prvním kole v úterý bude Pawel Wasek z Polska.

Čeští skokani zůstali i v devátém závodě SP bez bodů

Japonský skokan na lyžích Rjoju Kobajaši vyhrál v Engelbergu generálku na Turné čtyř můstků před lídrem Světového poháru Karlem Geigerem. Roman Koudelka obsadil 34. místo a těsně mu unikl postup do druhého kola, Viktor Polášek skončil jednačtyřicátý. Ani v devátém závodu olympijské sezony se čeští reprezentanti nedočkali premiérových bodů v seriálu.

Polášek v soutěžním kole nedokázal navázat na vydařený pokus z odpolední kvalifikace, v níž byl se skokem dlouhým 126,5 metru čtrnáctý. V závodě zapsal jen 114 metrů. Koudelka si naopak oproti kvalifikaci polepšil, skočil 120 metrů, od finálové třicítky ho ale nakonec při druhém startu v elitním seriálu po únorové operaci kolena dělily 2,2 bodu.

Kobajaši ve druhém kole zaútočil z druhé příčky a se skoky dlouhými 132,5 a 136,5 metru oplatil Geigerovi těsnou prohru ze sobotního závodu. Po třetí výhře v sezoně a celkově 22. v kariéře snížil v průběžném pořadí ztrátu na německého rivala na 98 bodů. Na třetí místo na stupních vítězů se posunul Nor Marius Lindvik, po prvním kole vedoucí Švýcar Killian Peier se podruhé za sebou musel spokojit se čtvrtou příčkou.

Turné čtyř můstků začne úvodním závodem v Oberstdorfu 29. prosince.

Koudelka při návratu do SP skončil v Engelbergu v prvním kole, vyhrál Geiger

Německý skokan na lyžích Karl Geiger vybojoval v Engelbergu jedenáctou výhru kariéry ve Světovém poháru a upevnil si vedení v průběžném pořadí. Roman Koudelka skončil při návratu do elitního seriálu po únorové operaci kolena na 46. místě a nepodařilo se mu ukončit čekání české reprezentace na první body v olympijské sezoně.

Dvaatřicetiletý Koudelka, jenž se na soutěžní můstky vrátil o minulém víkendu na Kontinentálním poháru ve Vikersundu a ve druhém závodu se blýskl třetím místem, se dnes do nájezdové stopy postavil jako první ze startovního pole. V úvodním kole se mu ale nepovedlo navázat na výkon z páteční kvalifikace, doletěl jen na 116 metrů a k postupu do finále měl daleko.

Osmadvacetiletý Geiger se k druhému vítězství v sezoně odrazil ze druhé příčky po prvním kole. Ve finále předvedl skok dlouhý 140 metrů a dostal se o osm desetin bodu před Japonce Rjoja Kobajašiho, útočícího ze čtvrté příčky, který doletěl ještě o půl metru dál. Po prvním kole vedoucí Slovinec Timi Zajc klesl na třetí pozici.

Kožíšek skončil na MS v letech v prvním kole, vede Geiger

Skokan na lyžích Čestmír Kožíšek skončí na mistrovství světa v letech v Planici třiatřicátý. Jediný český zástupce v závodu nepostoupil na slovinském mamutím můstku do třicítky, která bojuje o medaile. Po dvou kolech vede Němec Karl Geiger před Norem Halvorem Granerudem a krajanem Markusem Eisenbichlerem. Zbylá dvě kola jsou na programu v sobotu.

Kožíšek v 1. kole doletěl na 194,5 metru a ziskem 159,7 bodu zaostal o 6,3 bodu za posledním postupujícím, kterým se stal Rus Michail Nazarov. "Škoda, stačilo málo. Nevyšlo mu nájezdové postavení. Před hranou lehce zasednul, dal zadek nízko, dostal se za ní vrškem moc vysoko, což ho přibrzdilo," řekl kouč František Vaculík.

Na šampionátu v letech je nejlepším českým výsledkem v poslední době dvacátá pozice Romana Koudelky z rakouského Kulmu v lednu 2016. Poslední medaili vybojoval mistr světa Jaroslav Sakala v roce 1994 právě v Planici.

Sedmadvacetiletý Geiger se dostal do čela už v prvním kole díky výkonu 241 metrů. Druhý byl Rakušan Michael Hayböck, který si výkonem 245,5 metru znovu vylepšil osobní rekord. Překvapivě třetí byl Rus Jevgenij Klimov.

Ve druhém kole zaútočil Eisenbichler letem dne dlouhým 247 metrů. Po jeho výkonu rozhodčí před poslední čtveřicí nejprve chtěli nájezd o okno snížit, mezitím se vítr otočil a lavičku zase vrátili na původní místo. Geiger udržel vedení výkonem 223,5 metru, za něj se posunul vedoucí muž Světového poháru Granerud.

Už v kvalifikaci skončil Filip Sakala. Jelikož jsou Češi na letech jen ve dvou, tak stejně jako předloni nezasáhnou do nedělní soutěže družstev.

Mistrovství světa v letech se koná se zpožděním a bez fanoušků kvůli koronaviru. Původně se mělo o medaile bojovat v předešlé sezoně v polovině března.

Mistrovství světa v letech na lyžích v Planici (Slovinsko) - po 2 ze 4 kol:

1. Geiger (Něm.) 431,2 b. (241+223,5 m), 2. Granerud (Nor.) 426,6 (221+229,5), 3. Eisenbichler (Něm.) 425,7 (220+247), 4. Hayböck (Rak.) 422,9 (245,5+217), 5. Johansson (Nor.) 411,4 (220+228,5), 6. J. Sato (Jap.) 408,9 (222+229), …33. Kožíšek (ČR) 159,7 (194,5) - nepostoupil z 1. kola.

Zdroj: ČTK

V předposledním závodu SP skokanů v Trondheimu bude jen Koudelka

Do předposledního závodu Světového poháru skokanů na lyžích postoupil v Trondheimu z české čtveřice jen Roman Koudelka. Dlouholetá tuzemská jednička obsadila v dnešní kvalifikaci v Norsku 42. místo. Počínaje dneškem se zbytek sezony kvůli epidemii koronaviru koná bez diváků.

Zbylí Češi zůstali na chvostu výsledkového pole. Čestmír Kožíšek byl z 59 klasifikovaných skokanů 55., Vojtěch Štursa dvě místa za ním a Filip Sakala byl podruhé z posledních tří kvalifikací kvůli nevyhovující kombinéze diskvalifikován.

Kvalifikaci vyhrál loňský vítěz SP Rjoju Kobajaši z Japonska, jenž možná už ve čtvrtek předá pomyslnou štafetu Stefanu Kraftovi. Rakušan má před závěrečnými dvěma závody v čele pořadí náskok 140 bodů před nejbližším pronásledovatelem Karlem Geigerem z Německa.

Norští skokani vyhráli závod SP družstev v Oslu, Češi byli devátí

Norští skokani na lyžích vyhráli domácí závod družstev Světového poháru, který se na Holmenkollenu konal kvůli opatřením proti šíření koronaviru bez diváků. Český tým ve složení Čestmír Kožíšek, Vojtěch Štursa, Filip Sakala a Roman Koudelka nepostoupil do druhého kola a skončil devátý.

Norsko vedlo v úvodním závodu severské Raw-Air-Tour už po prvním kole a ve druhém kvarteto Johann Andre Forfang, Robert Johansson, Daniel Andre Tande, Marius Lindvik náskok před druhými Němci uhájilo. Třetí skončil tým Slovinska.

V neděli je na Holmenkollenu na programu závod jednotlivců a skokani se budou muset stejně jako lyžaři a sdruženáři v Oslu ještě obejít bez divácké podpory. Od pondělí ale vedení FIS opatření zruší a druhý díl Raw-Air-Tour v Lillehammeru už bude fanouškům opět přístupný.

V Lillehammeru jsou v pondělí a úterý v plánu dva závody. Série bude pokračovat v Trondheimu 11. a 12. března a skončí ve Vikersundu, kde se bude závodit od 13. do 15. března.

Zdroj: ČTK

Koudelka byl v Rašnově osmnáctý, vyhrál lídr SP skokanů Kraft

Také ve druhém závodě Světového poháru skokanů na lyžích v rumunském Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 18. místo. Vyhrál Stefan Kraft z Rakouska a upevnil si vedení v průběžném pořadí seriálu.

Koudelka jako jediný z českých reprezentantů zvládl první kolo. Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa se stejně jako v pátek, kdy transylvánské středisko hostilo Světový pohár skokanů úplně poprvé, do nejlepší třicítky nevešli. Koudelka předvedl dva vyrovnané skoky dlouhé 94,5 a 94 metrů a oproti pátečnímu závodu si polepšil o devět míst. V hodnocení Světového poháru mu patří se ziskem 219 bodů 24. příčka.

Kraft si díky skokům 103 a 97,5 metru připsal dvacáté vítězství ve Světovém poháru a počtvrté za sebou skončil na stupních vítězů. V pátek byl v Rašnově třetí a stejnou bilanci jako v Rumunsku zaznamenal i před tím na domácích závodech v Kulmu. V průběžném pořadí seriálu má Kraft náskok 118 bodů před dnes druhým Karlem Geigerem z Německa.

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Pokračovat