Češi ho nenávidí, Putinovi zůstává věrný. Fasel oslavil pětasedmdesátiny

Sport Sport
7. 2. 2025 6:09
René Fasel včera oslavil 75. narozeniny. Proslul jako nejdéle sloužící prezident Mezinárodní hokejové federace (IIHF). Hlavně v posledních letech se ale stal kontroverzní postavou.
Finové (zleva Kummola, Granlund, Koivu) slaví zlato z MS 2011
Finové (zleva Kummola, Granlund, Koivu) slaví zlato z MS 2011 | Foto: Reuters

Náklonost v Rusku přispěla k tomu, že se od Fasela někteří lidé odvraceli. Třeba Kalervo Kummola, který dlouhé roky působil jako viceprezident světového hokeje a doma ve Finsku je stále vlivnou personou.

S Faselem ho na začátku 90. let pojilo silné přátelství, ale to se změnilo, když se švýcarský zubař stal v roce 1994 prezidentem IIHF na úkor Fina Kaie Hietarinty. A když se v novém tisíciletí začal sbližovat s Putinem.

"Postupně ho to změnilo. Říkám si, jak někdo ze Švýcarska může být tak proruský," řekl před lety Kummola.