Rekord! Španělé nastříleli Tahiti bez slitování desítku

21. 6. 2013 6:20
Španělé neměli slitování. Trpaslíky z Tahiti rozstříleli no Poháru FIFA 10:0, v pohodě a v suchém triku. Vytvořili nový rekord Konfederačního poháru.
David Silva střílí jednu z branek Španělska. Úřadující mistři světa a Evropy neměli s Tahiti slitování. Trpaslíka rozstříleli 10:0. | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Španělé neměli na Poháru FIFA nejmenší slitování a fotbalové trpaslíky z Tahiti rozebrali do posledního šroubku. V poklidném tempu a v suchém triku vyhráli 10:0.

Fotbalisté Uruguaye porazili ve svém druhém utkání Nigérii 2:1 a přiblížili se postupu do semifinále. Vítězný gól vstřelil na startu druhé půle v jubilejním 100. duelu za reprezentaci kanonýr Diego Forlán.

I přes debakl ale sympatické Tahiťany vyprovodil zaplněný stadion Maracaná ze hřiště potleskem. Trenér Tahiti Eddy Etaeta už před zápasem prohlásil, že zahrát si proti Španělům je sen.

Sám Etaeta je stejně jako polovina jeho týmu nezaměstnaný, Tahiti s amatérskými fotbalisty je v žebříčku FIFA až na 138. místě.

Španělé si vítězstvím podle očekávání zařídili postup do semifinále, navíc vytvořili rekord turnaje: Vůbec poprvé skončilo utkání na Konfederačním poháru dvouciferným výsledkem.

Maracaná sice vydatně hnala Tahiťany dopředu, ti ale už od prvních minut tempu Španělů vůbec nestíhali. Už v páté minutě se trefil Torres, Španělé své branky z respektu ke slaboučkému soupeři ani neslavili.

Čtyři branky nastřílel Torres, třikrát se trefil Villa, dva góly dal Silva a jednou se prosadil i Silva. Torres navíc zahodil i penaltu.

Uruguay odčinila úvodní prohru se Španělskem a má stejně jako Nigérie tři body. V posledním utkání ji čeká papírově snadnější souboj s trpaslíkem z Tahiti, zatímco Nigérie bude hrát s vedoucím týmem skupiny B Španělskem. To má na kontě dvě vítězství, stoprocentní jistotu účasti v semifinále ale ještě nezískalo.

Uruguay vedla po 19. minutách

Uruguayci na rozdíl od zápasu s favorizovaným Španělskem tentokrát začali aktivněji a po devatenácti minutách se dočkali vedoucí trefy.

Po přízemním centru ze strany zůstal na malém vápně nepokrytý Lugano a propasíroval míč za Enyeamu. Uruguayský kapitán se stal ve 32 letech a 230 dnech nejstarším jihoamerickým střelcem v historii Poháru FIFA.

Nigérie, která v prvním utkání porazila Tahiti 6:1, odpověděla ještě do přestávky. Záložník Chelsea Mikel zmátl kličkou stopera Lugana a zavěsil přesně pod břevno. Gólově oslavil 50. start za reprezentaci.

Vítěz afrického mistrovství pak častěji držel míč, ale doplatil zkraje druhé půle na chybu v obraně. Všechny tři největší uruguayské útočné hvězdy Suárez, Cavani a Forlán si rychle vyměnili míč a poslední jmenovaný ho ze strany napálil pod břevno.

Ve 100. utkání za národní tým vstřelil 34. gól. Uruguay, čtvrtý tým z posledního mistrovství světa, potvrdila, že na africké celky umí zahrát, neprohrála ani dvanácté utkání.

Fotbalový Pohár FIFA:

Skupina B:

Rio de Janeiro: Španělsko - Tahiti 10:0 (4:0)

Branky: 5., 33., 58. a 78. Torres, 39., 49. a 64. Villa, 31. a 89. Silva, 66. Mata. Rozhodčí: Hajmúdí (Alž.). ŽK: Cazorla (Šp.). Diváci: 76.000.

Španělsko: Reina - Azpilicueta, Ramos (46. Navas), Albiol, Monreal - Silva, Cazorla (76. Iniesta), Martínez, Mata (69. Fábregas) - Torres, Villa. Trenér: Del Bosque.

Tahiti: Roche - Ludivion, Vallar, J. Tehau - Lemaire (74. Vero), Bourebare (69. L. Tehau), Caroine, Aitamai - Vahirua, Chong Hue - A. Tehau (53. T. Tehau). Trenér: Etaeta.

Salvador: Nigérie - Uruguay 1:2 (1:1)

Branky: 37. Mikel - 19. Lugano, 51. Forlán. Rozhodčí: Kuipers (Niz.). Diváci: 50.000.

Nigérie: Enyeama - Ambrose, Oboabona, Omeruo, Echiejile - Ogu (66. Mba), Mikel, Ogude - Oduamadi (45. Babatunde), Ideye (73. Akpala), Musa. Trenér: Keshi.

Uruguay: Muslera - Lugano, Godín, Cáceres - M. Pereira, Arévalo, González, Rodríguez (87. Á. Pereira) - Suárez (82. Coates), Forlán, Cavani. Trenér: Tabárez.

1. Španělsko 2 2 0 0 12:1 6
2. Nigérie 2 1 0 1 7:3 3
3. Uruguay 2 1 0 1 3:3 3
4. Tahiti 2 0 0 2 1:16 0