Při čekání na start dostanu hlad, najím se a cukr letí nahoru, popisuje Fernstädtová

21. 9. 2023 15:10
Šestadvacetileté skeletonistce Anně Fernstädtové lékaři začátkem loňského roku diagnostikovali cukrovku prvního typu. Hladinu cukru si hlídá sama, naučila se pomocí pumpy píchat si i v noci inzulín a dobře ví, co jí dělá dobře i čemu se musí vyhýbat. „Základem je dostat se do pohody a nemyslet jen na náročný sport,“ prozradila v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Anna Fernstädtová
Anna Fernstädtová | Foto: Sport Invest

Je pro vás hodně složité hlídat si cukrovkou stanovené hodnoty?

To je pro mě to nejjednodušší. Je však rozdíl mezi tréninkovým programem v letním obdobím, kdy je klid, vládne převážně pohoda a zcela jiným režimem v závodní zimní sezoně. Přichází nervozita, vnitřní neklid i obavy, zda jízdu dobře zvládnu.

Je i něco dalšího, co se podepisuje na vašem výkonu?

Je toho samozřejmě víc, co ovlivňuje mé vystoupení. Každý den je jiný. Například při čekání na start dostanu hlad a když se najím, tak cukr letí nahoru. Určitý vliv má také špatné počasí, příliš tvrdá dráha, v jakém čase závod začíná, jak jsem se vyspala, jaká byla strava a v neposlední řadě jsem v minulé sezoně bojovala i s váhou, což se cukrovce také nelíbilo.

Co všechno vám tyto zkušenosti prozrazují?

Několikrát jsem si v loňské sezoně řekla, že přílišná sebekritika po nevalném výkonu není plně na místě, neboť se na něm z určité části podepsala i zvýšená hladina cukru v krvi. Nejednou mi to potvrdila vystoupení, kdy jsem po kvalitním spánku, v pohodové atmosféře a na dobré dráze mohla mít radost z pěkného výsledku.

S jakými představami a záměry do nové sezony vstoupíte?

Nejen kvůli cukrovce na nějaké medailové pozice nemyslím. Tělo stoprocentně nefunguje, všechno se stále ještě učím, takže ani nemohu mít žádné velké očekávání. Chci se však postupně posouvat, ale bez stresu, být v klidu a víc si svůj oblíbený sport užívat. Navíc moje fyzioterapeutka nemůže se mnou jezdit na všechny závody, ale je výborné, že se mnou bude maminka, aby mně hlavně v případě nějaké zdravotní komplikace pomohla.

Máte už konkrétní aspoň nejbližší program?

O víkendu mě čeká mistrovství republiky ve startech, pak následuje příprava v Šumperku, soustředění v Německu i Lotyšsku a v listopadu začíná v Číně nový ročník Světového poháru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy