Potvrzeno, fotbalové mistrovství světa bude hrát od roku 2026 osmačtyřicet týmů

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 10. 1. 2017 12:36
FIFA v úterý rozhodla, že rozšíří počet účastníků fotbalového mistrovství světa z 32 na 48. Nově se bude hrát systémem 16 základních skupin, z nichž vždy dva týmy postoupí do play-off. Nový systém by měl být poprvé použit na šampionátu v roce 2026, jehož pořadatel zatím nebyl určen. Počet zápasů na šampionátu se zvýší na 80, vítěz jich ale odehraje stejně jako doposud sedm.
Trofej pro mistra světa ve fotbale. Aktuálně je v držení Němců
Trofej pro mistra světa ve fotbale. Aktuálně je v držení Němců | Foto: Reuters

Curych – Fotbalové mistrovství světa bude od roku 2026 hrát 48 týmů místo současných 32. Mezinárodní federace FIFA návrh svého prezidenta Gianniho Infantina jednomyslně schválila na zasedání výkonného výboru v Curychu. Turnaj bude rozdělen do 16 skupin po třech účastnících, celkem se odehraje 80 zápasů oproti dosavadním 64.

Rozšíření světového šampionátu patřilo k hlavním cílům Infantina od jeho únorového zvolení. Mluvilo se také o zvýšení účastníků pouze na 40. Současný formát s 32 mužstvy platil od MS ve Francii 1998 a hrát se podle něj bude i příští rok v Rusku a v Kataru v roce 2022.

Peltu rozšíření potěšilo

Členové výkonného výboru vybírali celkem z pěti návrhů. Dva nabízely variantu s 48 účastníky, dva počítaly se 40 účastníky a jeden byl pro zachování aktuálního formátu.

Rozšíření MS podporovala například Fotbalová asociace ČR nebo i významné osobnosti jako José Mourinho či Diego Maradona. Proti byly některé svazy zejména z Evropy v čele s Německem, podle nichž utrpí kvalita turnaje.

"Jsme země, která na mistrovství světa těžko postupuje, takže rozšířený formát se nám samozřejmě líbí," řekl ČTK předseda FAČR Miroslav Pelta. "Pro nás je to samozřejmě dobře, to asi nemůžeme mluvit jinak. Představuje to pro nás větší šanci, jak se na mistrovství světa kvalifikovat," doplnil generální sekretář asociace Rudolf Řepka.

Sedm zápasů bude stačit k vítězství

Dva nejlepší celky ze skupin postoupí do dvaatřicetičlenné vyřazovací fáze. Přestože výrazně vzroste počet účastníků i zápasů, turnaj dál potrvá 32 dnů a finalisté během něho znovu odehrají sedm utkání.

Zvýšení účastníků sice podle analýzy FIFA přinese menší fotbalovou kvalitu, ovšem nabídne jiné výhody. Kromě rozšíření do dalších zemí také více peněz od sponzorů i z televizních práv. Rovněž by se časy výkopů mohly lépe přizpůsobit hlavním mediálním trhům. Zisk by podle analýzy mohl vzrůst až o 20 procent na 6,5 miliardy dolarů (asi 168 miliard korun).

"Těch modelů bylo možných pět a jediný, který podle nás připadal v úvahu, byla tato varianta s 48 týmy v 16 skupinách. Jednoznačně převládají pozitiva s jediným malinkým negativem, že by se měla malinko rozmělnit ta sportovní část. Ale po zkušenosti z Eura, kde došlo ke zvýšení počtu účastníků na 24, myslím, že ta kvalita nijak moc neutrpěla, takže to nebude tak výrazné. Pozitivum vidím také v tom, že se bude pořád o něco hrát, protože postupují dva," řekl ČTK Řepka.

O pořadateli MS 2026 má FIFA rozhodnout až v květnu 2020. Už dříve naznačily zájem hostit šampionát ve společné kandidatuře USA, Kanada a Mexiko, Austrálie s Novým Zélandem, Ázerbájdžán s Tureckem, Kazachstán nebo Maroko.

Na prvním mistrovství světa v roce 1930 se v Uruguayi přestavilo pouze 13 mužstev, ve Švýcarsku v roce 1954 už o trofej bojovalo 16 týmů. V roce 1982 se závěrečného turnaje ve Španělsku poprvé zúčastnilo 24 zemí a dalších osm národních výběrů přibylo od šampionátu v roce 1998.

 

Právě se děje

před 53 minutami

V noci na dnešek zemřel právník a někdejší politik Zdeněk Jičínský, bylo mu 91 let. Na přelomu 50. a 60. let byl mj. v komisi pro přípravu ústavy

Zdroj: ČTK
Další zprávy