Po časovce družstev vede Gerrans, Kreuziger desátý

2. 7. 2013 18:11
Časovku družstev na Tour de France vyhrál tým Orica GreenEdge. Australská stáj porazila na 25 kilometrů dlouhé trati v Nice o jedinou sekundu favorizovaný belgický tým Omega Pharma - Quick-Step.
Simon Gerrans se díky vítězství svého týmu Orica GreenEdge oblékl do žlutého trikotu | Foto: Reuters

Nice - Časovku družstev na Tour de France vyhrál tým Orica GreenEdge. Australská stáj porazila na 25 kilometrů dlouhé trati v Nice o jedinou sekundu favorizovaný belgický tým Omega Pharma - Quick-Step a opanovala čelo průběžného pořadí.

Do žlutého trikotu se po 4. etapě oblékl její lídr Simon Gerrans, jenž ve spurtu vyhrál už pondělní třetí etapu.

Jediný český cyklista v pelotonu 100. ročníku slavného závodu Roman Kreuziger obsadil s týmem Saxo-Tinkoff v časovce 4. místo se ztrátou devíti sekund na vítěznou sestavu a v průběžném pořadí se posunul na desátou pozici.

Orica přespala historii

Australský tým se dnes navíc stal nejrychlejším časovkářským družstvem v historii Tour. Orica trať absolvovala průměrnou rychlostí 57,841 km v hodině. Dosavadní rekord, ovšem poznamenaný dopingem Lance Armstronga, držela stáj Discovery Channel z roku 2005 (57,324 km/h). Tehdy ale byla trať časovky téměř trojnásobně dlouhá, neboť měřila 67,5 km.

"Vůbec jsem si něco takového nedokázal představit. Je to jako sen nejen pro mne, ale i pro celý tým a spoustu lidí v Austrálii," řekl třiatřicetiletý Gerrans. "Mým prvním trenérem byl Phil Anderson, který jako první Australan v historii oblékl žlutý trikot. Tím je to ještě víc mimořádné," dodal s tím, že se nyní pokusí dres pro lídra závodu alespoň pár dní udržet.

Vítězové museli stahovat ztrátu

V metropoli Azurového pobřeží to přitom dlouho vypadalo na triumf stáje Omega Pharma - Quick-Step časovkářského mistra světa Tonyho Martina. Belgický tým odstartoval jako druhý v pořadí a na mezičase si až do konce udržel nejlepší čas před stájí Saxo-Tinkoff a Oricou. V druhé polovině etapy ale Australané zabrali a smazali třísekundovou ztrátu z 13. kilometru.

"Prohrát takový závod o necelou sekundu je velké zklamání. Po nezdarech z minulých dnů bychom dnes úspěch hodně ocenili," prohlásil Martin, jenž jede od pádu v úvodní etapě s rozsáhlými odřeninami.

Před Kreuzigrův tým se v závěru ještě prosadil britský Sky s velkým adeptem na celkové vítězství Chrisem Froomem. Ten je nyní v průběžném pořadí sedmý s odstupem tří sekund za Gerransem.

Cyklistický etapový závod Tour de France - 4. etapa: časovka družstev v Nice (25 km):

1. Orica GreenEdge 25:56, 2. Omega Pharma - Quick-Step -1, 3. Team Sky -3, 4. Saxo-Tinkoff -9, 5. Lotto, 6. Garmin oba -17, 7. Movistar -19, 8. Lampre -25, 9. BMC Racing -26, 10. Kaťuša -28.

Průběžné pořadí: 1. Gerrans (Austr./Orica) 12:47:24, 2. Impey (JAR/Orica), 3. Albasini (Švýc./Orica) všichni stejný čas, 4. Kwiatkowski (Pol./Omega Pharma-Quick-Step), 5. Chavanel (Fr./Omega Pharma-Quick-Step) všichni -1, 6. Boasson Hagen (Nor./Sky), 7. Froome (Brit./Sky), 8. Porte (Austr./Sky) všichni -3, 9. Roche (Ir./Saxo-Tinkoff), 10. Kreuziger (ČR/Saxo-Tinkoff) oba -9.