Plácání na sněhu a protesty. Praha si uřízla ostudu

Martin Jůzek
4. 1. 2010 22:20
Tour de Ski v Praze zase vzbudila vlnu nevole
Tour de Ski v Praze
Tour de Ski v Praze | Foto: Jan Langer

Praha - Tak to byla ostuda. Praha už potřetí hostila jednu etapu Tour de Ski, prestižního závodu běžců na lyžích, jenže stejně jako v minulých dvou letech se světová elita nestačila divit, jak může vypadat sprint.

"To bylo strašné," řekl Aktuálně.cz německý reprezentant René Sommerfeldt, tréninkový partner Lukáše Bauera, který má na svém kontě pět medailí z vrcholných akcí.

Stejně zuřil také po třech etapách vedoucí Nor Petter Northug (po sprintu o pozici lídra přišel), protože stejně jako Sommerfeldt či další favorité Angerer a Legkov vypadl v kvalifikaci. Italové dokonce chtěli protestovat, požadovali zrušení závodu.

Co se jim nelíbilo? Hlavně sníh, který pořadatelé vyrobili.

Čtěte dále: Kožíšek sahal na Strahově po triumfu. Nakonec je čtvrtý

Byl technický, což by ještě tolik nevadilo. Jenže způsob jeho zpracování a následná úprava tratě vypadala amatérsky. Bez jakékoliv nadsázky se dá tvrdit, že se jelo v hlubokém sněhu.

Podívejte se na snímky z pražské etapy Tour de Ski:

"Určitě se to dalo udělat lépe. Bylo by lepší, kdyby lidé viděli opravdové lyžování. Tohle bylo takové plácání," rýpla si zkušená Kamila Rajdlová, průběžně čtyřicátá žena Tour de Ski.

Našli se ale i tací, kterým špatná kvalita sněhu nevadila.

Spokojenost pochopitelně neskrýval čtvrtý Dušan Kožíšek, jemuž to sedlo, ale také třeba i Justyna Kowalczyková z Polska, která jela v Praze v černém dresu pro vedoucí závodnici.

"Podmínky nebyly snadné"

"Samozřejmě mě to překvapilo, sníh byl hodně měkký. Ale pro mě jen dobře, na tvrdším povrchu bych to měla těžší. Takže jsem spokojená," uvedla pro Aktuálně.cz Kowalczyková, která je po pražském sprintu druhá za Finkou Saarinenovou.

Regulérnost akce bránil i technický delegát Mezinárodní lyžařské federace (FIS) Erik Roeste. "Všichni to měli stejné," shodl se s názorem Lukáše Bauera, jenž mluvil úplně stejně, a některých dalších závodníků.

Hluboký sníh přinesl pády
Hluboký sníh přinesl pády | Foto: Jan Langer

"Někomu se prostě nedařilo a v emocích říká, že to bylo takové a takové. Podmínky nebyly snadné, ale jet se dalo," řekl.

Pražské závody ovšem byly terčem kritiky už v minulých dvou letech. V roce 2007 se jelo na Hradě, přímo na Hradčanském náměstí. Trať byla tak úzká, že se závodníci bouřili - nešlo předjíždět.

Čtěte dále: Sněhová Tour na Hradě: Drahý zážitek. A pro koho?

Další rok zvolili organizátoři Výstaviště, které se nelíbilo zase divákům. Viděli polovinu tratě, druhou zprostředkovaly jen televizní kamery.

Čtěte více: Pozitivum Pražské lyže: Obešla se bez kolon náklaďáků

Letos se po agentuře kolem Kateřiny Neumannové ujal pořádání přímo český svaz a jak vidno, ani ten si lyžaře nezískal.

"Myslím, že nejlepší to bylo loni," poznamenal Sommerfeldt.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy