Phelps to dokázal. Získal osmé zlato a přepsal historii

Red Spo
17. 8. 2008 5:33
Fenomenální plavec vyhrál s USA štafetu na 4x100 metrů
Michael Phelps se svou rekordní osmou zlatou medailí.
Michael Phelps se svou rekordní osmou zlatou medailí. | Foto: Reuters

Peking - Fenomenální plavec Michael Phelps získal na olympijských hrách osm zlatých medailí a překonal olympijský rekord Marka Spitze v počtu nejcennějších kovů.

V neděli završil Phelps své jedinečné představení s americkým týmem v polohové štafetě na 4x100 metrů.

Třiadvacetiletý plavec hlásil útok na rekord legendárního krajana Marka Spitze z olympiády v Mnichově v roce 1972 už před čtyřmi lety v Aténách. Tam ale skončil "jen" se šesti zlatými, dvakrát se musel spokojit s bronzem.

Michael Phelps zanechal na olympiádě v Pekingu nesmazatelnou zlatou stopu.
Michael Phelps zanechal na olympiádě v Pekingu nesmazatelnou zlatou stopu. | Foto: Reuters
Čtěte více:
Je fenomén Phelps normální člověk? Odpověď zní: Ne
Emotivní Phelps vzkazuje: Věřte mi, jsem čistý!

Nyní ale zdánlivě nesplnitelný úkol překonal. Američané se sice v posledním závodě po druhém úseku propadli na třetí místo, ale právě Phelps na motýlkářské stovce je znovu vrátil do vedení. 

Jason Lezak pak dohmátl ve světovém rekordu a symbolicky  tak byl posledním, kdo se podílel na Phelpsově "nanebevzetí".

Lezak rekordní pokus svého kolegy zachraňoval už ve štafetě na 4x100 volným způsobem. Tehdy Američané před posledním úsekem ztráceli více než půl vteřiny, ale Lezak fantastickým závěrem zachránil zlato.

Čtěte více: Phelpsův sen žije. Zlato zachránil hrdina Lezak

V polohové štafetě za Američany brali stříbro Australané, třetí skončili Japonci.

Michael Phelps se zapsal do historie už po motýlkářské dvoustovce, kdy ziskem desáté zlaté medaile z olympijských her překonal legendárního Carla Lewise, běžce Paava Nurmiho a Larisu Latyninovou v počtu nejcennějších cenných kovů.

Tím ale zdaleka nekončil, nyní Phelpsův medailový účet činí neuvěřitelných čtrnáct zlatých a dvě bronzové medaile. Ve svých třiadvaceti letech tak může snadno zaútočit i na absolutní rekord v počtu medailí, který s 18 kovy drží právě gymnastka Latyninová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy