Pekingský týden: Zlatí střelci, král Phelps i podvody

Jiří Šidliák
15. 8. 2008 20:00
Hlasujte o úspěch a propadák probíhající olympiády
Dojatá Kateřina Emmons
Dojatá Kateřina Emmons | Foto: Reuters

Peking - První olympijský týden je minulostí. České výpravě přinesl hodně radosti. Vše odstartovala ziskem vůbec první zlaté medaile, která se udělovala střelkyně Kateřina Emmons.

Dařilo se také jejímu kolegovi Davidu Kosteleckému, který hned druhý den olympiády přidal na konto České republiky druhé zlato.

Další dvě medaile, tentokrát stříbrné, přidali do české sbírky znovu Emmons a deblkanoisté Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek.

Připomeňte si:
Fantazie: Češka Emmons získala olympijské zlato!

Emmons vybojovala stříbro! Tentokrát zářila v malorážce
Češi mají druhé zlato! Kostelecký triumfoval v trapu
Výborně! Volf se Štěpánkem přidali stříbrnou medaili

Fenomén Phelps

Světovým fenoménem se podle předpokladů ukázal americký plavec Michael Phelps.

Jeho útok na osm zlatých a překonání Spitzova rekordu z Mnichova 1972 se čekal. Jakým způsobem ale Američan válcuje své protivníky, to je překvapení i pro jeho skalní fanoušky.

Třiadvacetiletý plavec vylovil z pekingského bazénu už šest nejcennějších kovů, ke všem navíc přidal i nový světový rekord.

S dalšími šesti zlatými medailemi a celkovými dvanácti se stal vůbec nejúspěšnějším olympionikem všech dob.

Čtěte také:
Emotivní Phelps vzkazuje: Věřte mi, jsem čistý!
Je fenomén Phelps normální člověk? Odpověď zní: Ne

Čína vládne i podvádí

Stejně jako skvělé výkony Phelpse se čekala také nadvláda čínských sportovců. Na domácích Hrách získávají jedno zlato za druhým a pevně vládnou medailovému pořadí. Nereálný nemusí být ani útok na celkových 50 prvních míst.

Medailové pořadí olympiády

Velkolepé bylo už samotné zahájení devětadvacáté olympiády. Celý svět žasl, jak skvělý ceremoniál se podařil Číňanům vytvořit.

Možná i tento záběr je podvrh...
Možná i tento záběr je podvrh... | Foto: Reuters

Jeho sláva ale přežila jen pár dnů. Pak se začal provalovat jeden podvod za druhým. Devítiletá holčička, která na stadionu Ptačí hnízdo zazpívala dojemnou píseň pouze otvírala ústa. Původní „pěvkyně" prý nevyhovovala vzhledově nastolenému mustru čínské vlády, tak byla vyměněna.

Také ne všechny ohňostrojové efekty byly dílem přímého přenosu, spoust jich šla z připraveného záznamu.

Týden po zahájení Her pak pořadatelé přiznali další podvod. Děti oblečené do folkloristických kostýmů, které reprezentovaly etnika celé Číny a nesly při zahájení čínskou vlajku, nepocházely ve skutečnosti z těchto etnických skupin a některé z nich byly blízkými příbuznými vládních činitelů.

Čtěte více: Podvody na OH: Čína falšuje věk i děti, tají zranění

Doping na Hry nepatří!

Stále mocněji roztahuje svá mračna také dopingový stín. Už před olympiádou se provalilo několik skandálů, z nichž největší rozruch vyvolalo vyřazení hned pěti atletek z ruské výpravy.

Čtěte také: Na hrách dopoval první medailista. Ze Severní Koreje

Nastolený „trend" pokračoval i v samotném Pekingu. Posledním dopingovým hříšníkem, a prvním takto postiženým medailistou, se stal střelc Kim Jong-su ze Severní Koreje.

 

Právě se děje

Další zprávy