Pekingský blog: Fyzička Češek, internet a psí maso

Martin Novák Martin Novák
14. 8. 2008 7:00
Čtěte zápisník reportéra Aktuálně.cz

13. srpna - Fyzička Češek, děravý internet a psí maso

Vyrazil jsem na basketbal do tolik opěvované haly Wukesong. Samozřejmě na zápas Česká republika - Španělsko.

Hala je to věru pěkná, ale jeden nedostatek má. Žalostně málo místa na nohy. Kroutil jsem je střídavě do obou stran, a to podotýkám, že jsem o hodně menší než Kobe Bryant.

Vyplnily se předpovědi české kapitánky Hany Machové. Když jsem s ní před turnajem mluvil, nevěřila zprávám, že všechny zápasy basketbalového turnaje jsou vyprodány.

V hale byly velké ostrovy, kde nikdo neseděl. Ale horní tribuny zaplnili Číňané slušně.

Móda pojmenovávání hal a arén podle telefonních operátorů nebo jiných podniků do Číny zatím nedorazila, takže žádná sestra T-Mobile arény nebo O2 arény tady nestojí. Hala Wukesong je nazvána podle stejnojmenné čtvrti.

Foto: Martin Novák

Češky rozehrály turnaj špatně, to asi řada z vás viděla v televizi. Porážka se Španělky o devatenáct bodů (55:74) se moc nečekala.

Zajímavé bylo vyjadřování hráček a trenéra v mix zóně, kde se sportovci a novináři setkávají po utkání.

Nejlepší česká střelkyně zápasu Eva Vítečková mi řekla, že příčina problémů je ve špatné fyzičce. "Máme dobré začátky zápasů, ale pak fyzicky odcházíme."

Krátce na to řekl skoro na stejném místě trenér Jan Bobrovský: "Ve fyzické kondici to rozhodně není."

Foto: Martin Novák

Nevím, v čem to je, ale každopádně to vypadá, že do čtvrtfinále půjdou Češky až ze čtvrtého místa ve skupině. A to znamená narazit na Austrálii, která ve dvojici s Amerikou naprosto neotřesitelně vládne ženskému basketbalovému světu...

Protože jsem do haly přišel dříve, stihl jsem ještě konec zajímavého "sesterského" souboje Bělorusko - Rusko. Rusky vyhrály a při jejich koších čínské publikum aplaudovalo více než při koších Bělorusek.

Foto: Aktuálně.cz

Zajímalo by mne, podle jakého klíče čínští cenzoři blokují internetové stránky. Často například nefugnuje BBC, zato CNN vždy.

Na stránku Amnesty International jsem se k mému překvapení dostal, zatímco weby o Tibetu nebo hnutí Falun Gong jsou jednoznačně tabu.

Wikipedia je přístupná, včetně hesel o Tibetu a Ujgurech.

Šušká se ovšem, že v hotelích, kde bydlí novináři, je prý jejich brouzdání po sítí monitorováno a údaje předávány.

Na závěr dobrá zpráva: Aktuálně.cz čínští cenzoři zatím nezablokovali.

Úřady prý doporučily všem restauracím v Pekingu, aby stáhly z nabídky psí maso. Aby se cizinci, zvyklí na jiné mravy, nepohoršovali.

V jedné z restaurací reagoval anglicky hovořící číšník na můj dotaz na psí pochoutky s pobavením. Psa prý nikdy neměli a nemají a vůbec v Pekingu je těžké jej sehnat na talíři.

Foto: Martin Novák

Čech, který dlouho žije v Pekingu, mi zase řekl, že pověst Číňanů jako lidí, kteří jsou schopni sníst úplně všechno, co leze, chodí nebo létá, není úplně pravdivá. Platí to spíše o obyvatelích jižní části Číny. Na severu - a tedy i v Pekingu - je jídelníček mnohem standardnější a bližší evropskému vkusu.

A konzumace psů je ve větší míře rozšířena v Koreji než v Číně.

Spolu se psy zmizeli - alespoň z centra města - i prodejci pirátských DVD, CD, textilu a dalšího zboží. Úřady je donutily na dobu olympiády odejít, aby se na nekalé pirátské praktiky příliš nevidělo.

Tržiště Silk Street
Tržiště Silk Street | Foto: Martin Novák

Ale kdo chce koupit téměř cokoliv levně, nemusí být zklamán. Je tady slavné kryté tržiště, známé jako Silk Street.

Ve čtyřech patrech se dostane vše - od kožených bund přes golfové hole až po perlové náhrdelníky.

Co je tady pravé a značkové a co podvrh, na to se radši nikdo moc nevyptává.

Cizinci a návštěvníci olympiády sem pořádají nájezdy i s kufry nebo rovnou taxíky, do kterých pak cpou přetékající tašky a krabice. O cenách se tady smlouvá.

Byl tu dokonce i George Bush senior, prý koupil hedvábné šály. Čínští novináři ho stihli vyfotit.

12. srpna - Smutek kajakáře Hradilka a Gruzínů

Český kajakář a bloger Aktuálně.cz Vavřinec Hradilek měl dnes nehoráznou smůlu.

Finále mu uteklo o dvanáct setin sekundy. Z patnácti semifinalistů dojel jedenáctý, postoupilo jich deset. I taková je olympiáda.

Kajakáři, kanoisté a veslaři jsou na tom ze všech sportovců nejhůře, co se týká dojíždění na sportoviště.

Z olympijské vesnice to mají vůbec nejdál ze všech. Organizátoři je vyštvali na kanál, kam trvá cesta nudnou dálnicí zhruba hodinu a půl.

Čtěte předchozí blogerské zápisky Martina Nováka: Další zlatá a zmoklý tenis

Ochozy dnes ale byly velmi slušně zaplněny. Některé země tady měly své divácké kotle. Řehtačky řehtaly, vlajky vlály. Slovenské, slovinské, rakouské, australské. Českou jsem zahlédl jednu.

Zejména Slováci povzbuzují opravdu mohutně, ale ani jejich zástupce Peter Čibák do finále neproklouzl.

Foto: Martin Novák

Kameraman vyhlíží závodníka
Kameraman vyhlíží závodníka | Foto: Martin Novák

Voda v kanále pořádně bouřila, takže hlasatel křičel při představování závodníků i během jízd, co mu síly stačily.

Vavřinec Hradilek byl ve chvíli, kdy dojel, sedmý, ale po něm šli ještě další závodníci.

Světelná tabule oznamuje Hradílkův start
Světelná tabule oznamuje Hradílkův start | Foto: Martin Novák

V cíli
V cíli | Foto: Martin Novák

Chvíli se ještě projížděl v cílovém prostoru, pak další průběh sledoval z břehu. Chybělo zmíněných dvanáct setin sekundy.

"Dalo by se to nazvat neštěstí, ale takový už tenhle sport je. Klidně jsem mohl o ty setiny být desátý a jít do finále. Ale tragédii z toho nedělám," řekl jednadvacetiletý reprezentant, který je na své premiérové olympiádě.

Foto: Martin Novák

Závodníkova samota po závodě
Závodníkova samota po závodě | Foto: Martin Novák

S kolegy a soupeři. V tuto chvíli už český kajakář ví, že se finále pojede bez něj.
S kolegy a soupeři. V tuto chvíli už český kajakář ví, že se finále pojede bez něj. | Foto: Martin Novák

Zlatou medaili přál svému francouzskému kamarádovi Benjaminu Boukpetimu, který kvůli přetlaku ve francouzské reprezentaci soutěží za africké Togo. Ten nakonec bral bronz, vyhrál Němec Grimm.

Zítra pojede na stejném kanálu kvalifikaci Štěpánka Hilgertová.

Rakouský závodník vylézá na souš
Rakouský závodník vylézá na souš | Foto: Martin Novák

Každý národní olympijský výbor má své sídlo - takzvaný Olympijský dům - v jednom z četných pekingských hotelů. Tam přijímá hosty, pořádá oslavy medailí, bankety, koktejly a jak se tomu tak všelijak říká.

Asi největší smutek zatím panuje v tom gruzínském, který je v hotelu Crowne Plaza.

Visí tu plakáty bývalých gruzínských medailistů, vlajky, fotografie prezidenta Michaila Saakašviliho i výzvy k zastavení ruské agrese.

Foto: Martin Novák

"Původně jsme chtěli odjet domů, neměli jsme myšlenky na olympiádu. Nakonec ale zvítězil názor, že naši sportovní fanoušci i všichni lidé doma budou raději, když zůstaneme a budeme dál reprezentovat Gruzii," řekl mi jeden ze členů gruzínského olympijského výboru.

Dnešní konec ruských vojenských operací, ohlášený prezidentem Dmitrijem Medveděvem, snad náladu Gruzínů zlepší.

Na autobusové zastávce jsem narazil na kameramana gruzínské televize. Zjevně nevyspalý se strništěm na tváři, kruhy pod očima a cigaretou v puse chrlil na Rusy sérii sprostých nadávek (mluvili jsme rusky).

Když jsem se zeptal na názor jakéhosi ruského atletického činovníka, odpověděl, že ho konflikt nezajímá, protože má dost starostí tady.

Mimochodem Rusové tady zažívají obrovské zklamání. Po třech dnech ještě neměli ani jednu zlatou medaili.

Blogové zápisky zahraničního zpravodaje
Foto: Aktuálně.cz
Pekingský blog:
4. srpna - Pěsti v metru, Faust a ulice záchodků

6. srpna - Zmizelá kola, cenzura a smažení brouci

8. srpna - Od Ptačího hnízda: jak se chystal ceremoniál
9. srpna - Emmons v televizi a cyklisté na náměstí
10. srpna - Další zlatá, mír na střelnici a zmoklý tenis

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie dopadla muže, který v Chomutově ukradl auto i s ročním dítětem

Policie dopadla muže, který ve středu 12. ledna v Chomutově ukradl nastartované auto i s ročním dítětem. Šestačtyřicetiletého muže z Teplicka zadrželi v pátek večer, k činu se přiznal. Obviněn byl ze spáchání tří trestných činů - neoprávněného užívání cizí věci, krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí, řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Vyšetřovatel podal zároveň státnímu zástupci návrh na vzetí obviněného do vazby, rozhodnout by se mělo podle mluvčí v pondělí.

Řidička vozu nechala ve středu své auto nastartované a odvedla starší dítě do školky. "Obviněný muž si dle svého vyjádření všiml u chomutovské školky nastartovaného vozu, chvilku prý vyčkával a poté vůz odcizil. Údajně se chtěl s autem jenom někam odvézt. Dítěte v autě si měl všimnout až po chvíli. Z tohoto důvodu vůz okamžitě odstavil a z místa odešel," doplnila Bartošová.

Policie po oznámení krádeže zorganizovala rozsáhlou pátrací akci. O několik desítek minut později si náhodní svědci nedaleko místa krádeže všimli odstaveného auta s rozsvícenými světly, ve kterém bylo malé dítě, a ihned zavolali policii.

S pátráním po neznámém zloději pomohly kamerové záznamy. Muže podezřelého z krádeže se pak podle Bartošové podařilo zadržet díky výzvě zveřejněné v médiích. "Tento případ, naštěstí bez vážného následku, je zároveň varováním pro řidiče, kteří nechávají svá auta s klíči v zapalování nebo dokonce nastartovaná. Případnému pachateli stačí jen pár sekund k tomu, aby se vozidla zmocnil," dodala policejní mluvčí.

Další zprávy