Handicapovaní plavci museli kvůli zemětřesení odložit MS. Nevíme, co bude, smutní Češi

Kristýna Šperková
26. 9. 2017 16:50
Devastující zemětřesení, které v úterý 19. září postihlo Mexiko, má neblahý vliv i na mistrovství světa handicapovaných plavců. Šampionát, který se měl konat od 30. září do 6. října v hlavním městě Mexico City a na který se chystalo také sedm českých reprezentantů, byl Mezinárodním paralympijským výborem odložen na neurčito.
Na MS do Mexika se chystal i vítěz paralympiády v Riu Arnošt Petráček
Na MS do Mexika se chystal i vítěz paralympiády v Riu Arnošt Petráček | Foto: Archiv Arnošta Petráčka

Praha - Handicapovaní plavci si musejí na svůj světový šampionát počkat. Mistrovství světa mělo na přelomu září a října hostit Mexico City, zemi však postihlo ničivé zemětřesení a vrcholná akce musela být odložena.

Na šampionát v Mexiku se intenzivně připravovalo sedm českých plavců - dva v rámci Českého svazu tělesně postižených sportovců (ČSTPS) a pět pod hlavičkou České asociace tělesně handicapovaných sportovců (ČATHS).

Nyní zůstali v nejistotě. "Nikdo neví, jak, kdy a kde se mistrovství bude konat, jestli se vůbec konat bude. Čekáme na nějaké zprávy, které by měly přijít začátkem příštího týdne," přibližuje Andrea Věnseková, trenérka plavců ČATHS, kam patří mimo jiné paralympionici Jan Povýšil, loňský vítěz z Ria Arnošt Petráček nebo zrakově postižený Miroslav Smrčka.

"Něco takového se stalo poprvé v historii, určitě to bylo správné rozhodnutí, ale jinak moc nevíme, co se bude dít dál. Všichni byli nachystaní na to, že 30. září začnou závodit, euforie se stupňovala a pak přišlo trošku zklamání. Asi si každý dá dva, tři dny pauzu a pak začne trénovat dál," doplňuje Věnseková.

Plavci ČSTPS Vendula Dušková a Tomáš Hlavinka se na mexické mistrovství chystali mimo jiné na soustředění ve Strakonicích, příprava pak vrcholila soustředěním v Praze a směřovala k odjezdu do Mexika.

Pětinásobný účastník paralympiády Jan Povýšil.
Pětinásobný účastník paralympiády Jan Povýšil. | Foto: Archiv Jana Povýšila

"Teď sami nevíme, jak tu přípravu pojmout, když neznáme, kdy a kde se šampionát uskuteční. To nám přípravu komplikuje, plavci navíc nejistotou trochu ztratili motivaci," připojuje Štěpán Cagaň, který připravuje plavce z ČSTPS.

Jejich tým však doufá, že se nakonec mistrovství uskuteční a sportovci budou schopni podat kvalitní výkony. "Vždycky je náročné odhadnout, co s plavcem udělá, když nastane taková situace. Stává se, že se závody odloží třeba jen na druhý den a někoho to úplně rozhodí," přemítá Cagaň nad možnými výsledky svých svěřenců.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy