Drahoninský našel na republikovém šampionátu přemožitele, přesto si turnaj pochvaloval

Kristýna Šperková
5. 4. 2017 18:47
Pod záštitou Českého lukostřeleckého svazu se v Plzni konal již třetí ročník Mistrovství České republiky v halové para-lukostřelbě, na kterém nemohl chybět nejlepší český reprezentant v tomto sportovním odvětví, držitel čtyř paralympijských medailí, David Drahonínský. První místo z loňského roku se mu ale obhájit nepodařilo, v dramatickém rozstřelu ho porazil Leoš Bartoš.
Foto: Pavla Vrbová

Plzeň - O uplynulém víkendu se v Plzni odehrálo mistrovství republiky hendikepovaných lukostřelců, které poněkud překvapivě nevyhrál loňský šampion a čtyřnásobný paralympijský medailista David Drahoninský, nýbrž Leoš Bartoš.

Bartoš ale Drahoninského porazil až v takzvaném rozstřelu, při kterém o vítězi při shodném dosavadním skóre rozhoduje jediná rána, přesněji vzdálenost trefy od středu terče.

Leoš Bartoš tímto způsobem triumfoval v disciplíně compound open (kladkový luk), rozstřel ale rozhodoval i v druhé hlavní disciplíně recurve open (reflexní luk), v níž zvítězil Václav Košťál, který porazil Martina Chaloupského také o pár milimetrů. Ve vloženém závodě začátečníků na 10 metrů zvítězila Nikola Ondrášková v ženské kategorii a Oliver Moučka za muže.

Roman Suda, předseda zdravotně postižených TJ Halma Zbůch a jeden z hlavních organizátorů mítinku, vyzdvihuje halový šampionát v Plzni právě pro zapojení nováčků. 

"Je to obrovská příležitost pro začínající sportovce, aby viděli závodit své sportovní vzory a díky vloženému závodu měli možnost toho být i součástí. Organizaci této akce bereme se vší vážností, tedy se všemi předepsanými náležitostmi, jako je například slib sportovců, slib rozhodčích, zahájení se státní hymnou a v neposlední řadě oficiální mistrovské medaile a diplomy Českého lukostřeleckého svazu," tvrdí Suda.

Nováčci závodili vedle matadorů

Mladí lidé, kteří se rozhodli věnovat se tomuto sportu, mají tak možnost zazávodit si vedle zkušených paralympioniků, jakým je například právě Drahonínský. Ten sám oceňuje právě tyto snahy organizátorů.

"Je hezké, že začínající sportovci si mohou vyzkoušet a zažít opravdové závody v Plzni. Nevím, jestli jiné sporty dělají takové akce, kde si začátečníci mohou vyzkoušet závod s paralympioniky téměř na světové úrovni. Možná to někoho motivuje, když přijede na závody, kde vidí toho Davida, který má ty čtyři medaile, že je to přiměje, aby na sobě taky makali. Je tristní, že za ty roky ty lidi spíš pomalu ubývají a noví nadějní nejsou," lituje Drahoninský.

Z mladší generace handicapovaných lukostřelců Drahonínský vyzdvihuje především Dana Fridricha a Šárku Musilovou, která s ním loni vyhrála bronzovou medaili na paralympiádě v Riu v disciplíně Mix team. Šárka Musilová byla také v nedávné anketě Handicapovaný sportovec roku 2016 vyhlášena jeho Objev roku.

Jak nalákat začátečníky?

Malou členskou základu by podle Drahonínského bylo dobré rozšířit. třeba tak, že se změní distribuce financí od ministerstva školství. Místo organizování finančně nákladných výjezdů zavedených reprezentantů na zahraniční závody, na kterých se nezískávají ani kvalifikační body pro větší šampionáty jako paralympiáda, by Drahoninský doporučoval věnovat finance na rekrutování nových členů Českého lukostřeleckého svazu. 

Foto: Pavla Vrbová

Dalším vhodným způsobem, jak přivést nováčky k lukostřelbě, může být i začleňování handicapovaných sportovců do kolektivu se zdravými lukostřelci, jak tomu je právě bylo v Plzni.

"Závod v Plzni super, pan Suda zařídil, aby mohli vozíčkáři trénovat se zdravými lukostřelci v klubu Arcus. Ale to je jenom Plzeň, ale ČR má spoustu dalších měst, kde by taková spolupráce mohla fungovat, byl by to hezký příklad pro ostatní. Kdyby zdravý klub měl v žádosti dodatek, že umožňuje střílet handicapovaným, tak by to hned nabylo na atraktivitě," dodává k tématu rozšiřování řad české para-lukostřelby hvězdný český paralympik.

"A klobouk dolů před panem Sudou a panem Horáčkem, je to hrozně fajn, těším se, až budou jejich svěřenci starší a zkušenější a co se z nich před paralympiádou vyklube," dodává na adresu organizátorů šampionátů Drahonínský.

Halový mistr ČR pro rok 2107 v kategorii compound open - Leoš Bartoš, který porazil v rozstřelu paralympijského medailistu Davida Drahonínského.
Halový mistr ČR pro rok 2107 v kategorii compound open - Leoš Bartoš, který porazil v rozstřelu paralympijského medailistu Davida Drahonínského. | Foto: Pavla Vrbová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Boeing po více než roční přestávce obnovil dodávky letadel 787 Dreamliner

Americká strojírenská společnost Boeing po více než roční přestávce obnovila dodávky letadel 787 Dreamliner. Letecká firma American Airlines ve středu oznámila, že obdržela první z celkem devíti letadel 787 Dreamliner, které očekává v letošním roce. Informovala o tom agentura Reuters.

Obnovení dodávek je pro Boeing významným milníkem v době, kdy se letecká doprava zotavuje z útlumu způsobeného pandemií covidu-19. Boeing musel dodávky letadel 787 Dreamliner pozastavit v květnu loňského roku kvůli výrobním vadám. V důsledku těchto problémů podnik přišel o zhruba 5,5 miliardy dolarů (130 miliard Kč).

Obnovení dodávek tento týden schválil americký Federální úřad pro letectví (FAA). Regulační orgán dospěl k závěru, že výrobce provedl nezbytné změny, aby splnil certifikační normy.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Senát schválil vstup Finska a Švédska do NATO, poslanci dodají souhlas na konci srpna

Senát ve středu podle očekávání hladce schválil rozšíření Severoatlantické aliance o Finsko a Švédsko. Oba severské státy o vstup do aliance požádaly počátkem července kvůli ruské invazi na Ukrajinu, a rozhodly se tak ukončit svou neutralitu. Souhlas za Česko se začleněním obou skandinávských zemí do aliance musí dodat ještě Sněmovna, která by se k tomu mohla sejít koncem srpna, a podepsat prezident.

Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (za STAN) senátorům řekl, že rozšíření aliance o Finsko a Švédsko "je v plném zájmu České republiky". Předseda senátního výboru pro obranu a bezpečnost Pavel Fischer (nezávislý) vyzdvihl obranyschopnost obou kandidátských států, které budou přínosem pro alianci.

Aby se obě země staly členy, musí přístupové dokumenty ratifikovat všech 30 aliančních států. Zatím je schválilo 23 zemí aliance, přičemž v úterý americkou ratifikaci dokončil svým podpisem prezident Joe Biden. Nejpomalejší jsou tak s ratifikací ve Španělsku, Portugalsku, na Slovensku, v Řecku, Maďarsku a v Turecku.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Spojené státy obvinily Íránce z plánování vraždy bývalého Trumpova poradce Boltona

Americké ministerstvo spravedlnosti v nepřítomnosti vzneslo obvinění proti 45letému muži z Íránu, který se podle něj loni pokoušel připravit atentát na někdejšího poradce prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Johna Boltona. Obviněný je údajně členem íránských revolučních gard a za vraždu nabízel až 300 tisíc dolarů (přes sedm milionů korun). Informace byly ve středu odtajněné u soudu ve Washingtonu.

"Íránské revoluční gardy se prostřednictvím obviněného pokusily zosnovat nestoudnou akci - atentát na bývalého amerického činitele na americké půdě v odvetě za kroky Spojených států," uvádí v tiskové zprávě státní zástupce Matthew Graves. Ministerstvo spravedlnosti za pravděpodobný motiv plánu označuje odvetu za likvidaci velitele elitních íránských jednotek Kásema Solejmáního, kterého na začátku roku 2020 zabil americký úder v Bagdádu.

Z přípravy atentátu na Boltona americká vláda obviňuje Šahrama Púrsafího, který údajně začal s lidmi v USA v této souvislosti komunikovat loni v říjnu, tedy v době, kdy už Bolton více než dva roky nebyl ve funkci. V listopadu podle ministerstva spravedlnosti Púrsafí nabídl jisté osobě za Boltonovu "eliminaci" 250 tisíc dolarů, později částku zvýšil o 50 tisíc dolarů. "Púrsafí doplnil, že měl dodatečnou 'práci', za kterou by zaplatil milion dolarů," uvádí tiskové prohlášení.

Úmyslem údajně bylo vraždu vykonat ve washingtonském federálním distriktu nebo v sousedním státě Maryland, letos na jaře ale plán vyzněl do ztracena. Obviněnému Íránci přesto hrozí až 15 let vězení za "snahu poskytnout materiální podporu pro mezinárodní osnování vraždy". Púrsafí se nezdržuje v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy