Drahoninský našel na republikovém šampionátu přemožitele, přesto si turnaj pochvaloval

Kristýna Šperková
5. 4. 2017 18:47
Pod záštitou Českého lukostřeleckého svazu se v Plzni konal již třetí ročník Mistrovství České republiky v halové para-lukostřelbě, na kterém nemohl chybět nejlepší český reprezentant v tomto sportovním odvětví, držitel čtyř paralympijských medailí, David Drahonínský. První místo z loňského roku se mu ale obhájit nepodařilo, v dramatickém rozstřelu ho porazil Leoš Bartoš.
Foto: Pavla Vrbová

Plzeň - O uplynulém víkendu se v Plzni odehrálo mistrovství republiky hendikepovaných lukostřelců, které poněkud překvapivě nevyhrál loňský šampion a čtyřnásobný paralympijský medailista David Drahoninský, nýbrž Leoš Bartoš.

Bartoš ale Drahoninského porazil až v takzvaném rozstřelu, při kterém o vítězi při shodném dosavadním skóre rozhoduje jediná rána, přesněji vzdálenost trefy od středu terče.

Leoš Bartoš tímto způsobem triumfoval v disciplíně compound open (kladkový luk), rozstřel ale rozhodoval i v druhé hlavní disciplíně recurve open (reflexní luk), v níž zvítězil Václav Košťál, který porazil Martina Chaloupského také o pár milimetrů. Ve vloženém závodě začátečníků na 10 metrů zvítězila Nikola Ondrášková v ženské kategorii a Oliver Moučka za muže.

Roman Suda, předseda zdravotně postižených TJ Halma Zbůch a jeden z hlavních organizátorů mítinku, vyzdvihuje halový šampionát v Plzni právě pro zapojení nováčků. 

"Je to obrovská příležitost pro začínající sportovce, aby viděli závodit své sportovní vzory a díky vloženému závodu měli možnost toho být i součástí. Organizaci této akce bereme se vší vážností, tedy se všemi předepsanými náležitostmi, jako je například slib sportovců, slib rozhodčích, zahájení se státní hymnou a v neposlední řadě oficiální mistrovské medaile a diplomy Českého lukostřeleckého svazu," tvrdí Suda.

Nováčci závodili vedle matadorů

Mladí lidé, kteří se rozhodli věnovat se tomuto sportu, mají tak možnost zazávodit si vedle zkušených paralympioniků, jakým je například právě Drahonínský. Ten sám oceňuje právě tyto snahy organizátorů.

"Je hezké, že začínající sportovci si mohou vyzkoušet a zažít opravdové závody v Plzni. Nevím, jestli jiné sporty dělají takové akce, kde si začátečníci mohou vyzkoušet závod s paralympioniky téměř na světové úrovni. Možná to někoho motivuje, když přijede na závody, kde vidí toho Davida, který má ty čtyři medaile, že je to přiměje, aby na sobě taky makali. Je tristní, že za ty roky ty lidi spíš pomalu ubývají a noví nadějní nejsou," lituje Drahoninský.

Z mladší generace handicapovaných lukostřelců Drahonínský vyzdvihuje především Dana Fridricha a Šárku Musilovou, která s ním loni vyhrála bronzovou medaili na paralympiádě v Riu v disciplíně Mix team. Šárka Musilová byla také v nedávné anketě Handicapovaný sportovec roku 2016 vyhlášena jeho Objev roku.

Jak nalákat začátečníky?

Malou členskou základu by podle Drahonínského bylo dobré rozšířit. třeba tak, že se změní distribuce financí od ministerstva školství. Místo organizování finančně nákladných výjezdů zavedených reprezentantů na zahraniční závody, na kterých se nezískávají ani kvalifikační body pro větší šampionáty jako paralympiáda, by Drahoninský doporučoval věnovat finance na rekrutování nových členů Českého lukostřeleckého svazu. 

Foto: Pavla Vrbová

Dalším vhodným způsobem, jak přivést nováčky k lukostřelbě, může být i začleňování handicapovaných sportovců do kolektivu se zdravými lukostřelci, jak tomu je právě bylo v Plzni.

"Závod v Plzni super, pan Suda zařídil, aby mohli vozíčkáři trénovat se zdravými lukostřelci v klubu Arcus. Ale to je jenom Plzeň, ale ČR má spoustu dalších měst, kde by taková spolupráce mohla fungovat, byl by to hezký příklad pro ostatní. Kdyby zdravý klub měl v žádosti dodatek, že umožňuje střílet handicapovaným, tak by to hned nabylo na atraktivitě," dodává k tématu rozšiřování řad české para-lukostřelby hvězdný český paralympik.

"A klobouk dolů před panem Sudou a panem Horáčkem, je to hrozně fajn, těším se, až budou jejich svěřenci starší a zkušenější a co se z nich před paralympiádou vyklube," dodává na adresu organizátorů šampionátů Drahonínský.

Halový mistr ČR pro rok 2107 v kategorii compound open - Leoš Bartoš, který porazil v rozstřelu paralympijského medailistu Davida Drahonínského.
Halový mistr ČR pro rok 2107 v kategorii compound open - Leoš Bartoš, který porazil v rozstřelu paralympijského medailistu Davida Drahonínského. | Foto: Pavla Vrbová
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy