Drahoninský našel na republikovém šampionátu přemožitele, přesto si turnaj pochvaloval

Kristýna Šperková
5. 4. 2017 18:47
Pod záštitou Českého lukostřeleckého svazu se v Plzni konal již třetí ročník Mistrovství České republiky v halové para-lukostřelbě, na kterém nemohl chybět nejlepší český reprezentant v tomto sportovním odvětví, držitel čtyř paralympijských medailí, David Drahonínský. První místo z loňského roku se mu ale obhájit nepodařilo, v dramatickém rozstřelu ho porazil Leoš Bartoš.
Foto: Pavla Vrbová

Plzeň - O uplynulém víkendu se v Plzni odehrálo mistrovství republiky hendikepovaných lukostřelců, které poněkud překvapivě nevyhrál loňský šampion a čtyřnásobný paralympijský medailista David Drahoninský, nýbrž Leoš Bartoš.

Bartoš ale Drahoninského porazil až v takzvaném rozstřelu, při kterém o vítězi při shodném dosavadním skóre rozhoduje jediná rána, přesněji vzdálenost trefy od středu terče.

Leoš Bartoš tímto způsobem triumfoval v disciplíně compound open (kladkový luk), rozstřel ale rozhodoval i v druhé hlavní disciplíně recurve open (reflexní luk), v níž zvítězil Václav Košťál, který porazil Martina Chaloupského také o pár milimetrů. Ve vloženém závodě začátečníků na 10 metrů zvítězila Nikola Ondrášková v ženské kategorii a Oliver Moučka za muže.

Roman Suda, předseda zdravotně postižených TJ Halma Zbůch a jeden z hlavních organizátorů mítinku, vyzdvihuje halový šampionát v Plzni právě pro zapojení nováčků. 

"Je to obrovská příležitost pro začínající sportovce, aby viděli závodit své sportovní vzory a díky vloženému závodu měli možnost toho být i součástí. Organizaci této akce bereme se vší vážností, tedy se všemi předepsanými náležitostmi, jako je například slib sportovců, slib rozhodčích, zahájení se státní hymnou a v neposlední řadě oficiální mistrovské medaile a diplomy Českého lukostřeleckého svazu," tvrdí Suda.

Nováčci závodili vedle matadorů

Mladí lidé, kteří se rozhodli věnovat se tomuto sportu, mají tak možnost zazávodit si vedle zkušených paralympioniků, jakým je například právě Drahonínský. Ten sám oceňuje právě tyto snahy organizátorů.

"Je hezké, že začínající sportovci si mohou vyzkoušet a zažít opravdové závody v Plzni. Nevím, jestli jiné sporty dělají takové akce, kde si začátečníci mohou vyzkoušet závod s paralympioniky téměř na světové úrovni. Možná to někoho motivuje, když přijede na závody, kde vidí toho Davida, který má ty čtyři medaile, že je to přiměje, aby na sobě taky makali. Je tristní, že za ty roky ty lidi spíš pomalu ubývají a noví nadějní nejsou," lituje Drahoninský.

Z mladší generace handicapovaných lukostřelců Drahonínský vyzdvihuje především Dana Fridricha a Šárku Musilovou, která s ním loni vyhrála bronzovou medaili na paralympiádě v Riu v disciplíně Mix team. Šárka Musilová byla také v nedávné anketě Handicapovaný sportovec roku 2016 vyhlášena jeho Objev roku.

Jak nalákat začátečníky?

Malou členskou základu by podle Drahonínského bylo dobré rozšířit. třeba tak, že se změní distribuce financí od ministerstva školství. Místo organizování finančně nákladných výjezdů zavedených reprezentantů na zahraniční závody, na kterých se nezískávají ani kvalifikační body pro větší šampionáty jako paralympiáda, by Drahoninský doporučoval věnovat finance na rekrutování nových členů Českého lukostřeleckého svazu. 

Foto: Pavla Vrbová

Dalším vhodným způsobem, jak přivést nováčky k lukostřelbě, může být i začleňování handicapovaných sportovců do kolektivu se zdravými lukostřelci, jak tomu je právě bylo v Plzni.

"Závod v Plzni super, pan Suda zařídil, aby mohli vozíčkáři trénovat se zdravými lukostřelci v klubu Arcus. Ale to je jenom Plzeň, ale ČR má spoustu dalších měst, kde by taková spolupráce mohla fungovat, byl by to hezký příklad pro ostatní. Kdyby zdravý klub měl v žádosti dodatek, že umožňuje střílet handicapovaným, tak by to hned nabylo na atraktivitě," dodává k tématu rozšiřování řad české para-lukostřelby hvězdný český paralympik.

"A klobouk dolů před panem Sudou a panem Horáčkem, je to hrozně fajn, těším se, až budou jejich svěřenci starší a zkušenější a co se z nich před paralympiádou vyklube," dodává na adresu organizátorů šampionátů Drahonínský.

Halový mistr ČR pro rok 2107 v kategorii compound open - Leoš Bartoš, který porazil v rozstřelu paralympijského medailistu Davida Drahonínského.
Halový mistr ČR pro rok 2107 v kategorii compound open - Leoš Bartoš, který porazil v rozstřelu paralympijského medailistu Davida Drahonínského. | Foto: Pavla Vrbová
 

Právě se děje

před 55 minutami

Poslanci jednali o změnách v rozpočtu, navrhují přesuny za 279 miliard

Poslanci ve středečním druhém čtení návrhu státního rozpočtu na příští rok navrhli přesuny uvnitř rozpočtu v celkovém objemu zhruba 279 miliard korun. Je to víc než loni, kdy navrhli přesunout asi 177 miliard korun. Navržené přesuny představují zhruba 15 procent plánovaných výdajů rozpočtu. O všech návrzích a o rozpočtu jako o celku rozhodnou poslanci při jeho závěrečném schvalování 16. prosince. Poslance bude čekat hlasování o stovce návrhů.

Návrh rozpočtu počítá se schodkem 320 miliard. Nepočítá ale s dopady schváleného daňového balíčku, který podle dosavadních předpokladů připraví veřejné rozpočty asi o 130 miliard korun.

Poslanci chtějí přidávat peníze na sociální služby, školy nebo třeba na kulturu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Předsedou Asociace krajů zvolili hejtmani Martina Kubu z ODS

Předsedou Asociace krajů ČR zvolili ve středu hejtmani jihočeského hejtmana Martina Kubu (ODS). Jeho prvním místopředsedou bude hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). Představitel opozičních občanských demokratů bude v čele asociace po 12 letech, mezi roky 2001 až 2008 ji vedl nynější europoslanec Evžen Tošenovský (ODS).

Po minulých krajských volbách před čtyřmi lety se předsedkyní Asociace krajů stala Jana Mračková Vildumetzová (ANO), která nahradila Michala Haška (ČSSD). Prvním místopředsedou byl zvolen Jiří Zimola (ČSSD). Zimola na funkci hejtmana rezignoval v dubnu 2017, mandát nedokončila ani Vildumetzová, která se na konci loňského roku funkce vzdala s ohledem na těhotenství.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump možná brzy ohlásí další kandidaturu na prezidenta

Do inaugurace nového amerického prezidenta zbývá ještě sedm týdnů, už nyní však není nouze o spekulace týkající se příštích voleb hlavy státu v USA. Pozornost se přitom upírá především k odcházejícímu šéfovi Bílého domu Donaldu Trumpovi, který by v roce 2024 mohl usilovat o druhý mandát. Ohlášení kandidatury by podle nejnovějších zpráv mohlo přijít už v lednu.

Trump se zatím k příštímu volebnímu cyklu jasně nevyjádřil. Pokud by už nyní kandidaturu potvrdil, uznal by tím, že jej 20. ledna ve funkci vystřídá bývalý viceprezident Joe Biden, který podle částečně potvrzených výsledků vyhrál letošní volby se ziskem 306 volitelských hlasů z celkových 538. Trump i skoro měsíc po konci hlasování ale porážku odmítá a pokračuje ve snaze změnit výsledky soudní cestou.

Jeho kroky v zákulisí ovšem naznačují, že si je dobře vědom toho, že Bílý dům po čtyřech letech bude muset opustit. Zpravodajský server Axios už 9. listopadu přinesl zprávu, že prezident údajně se svými poradci probíral plány ohledně roku 2024.

Další signál poskytla uniklá nahrávka pořízená při úterním vánočním večírku v Bílém domě. Na ní Trump naznačuje, že když se mu nyní nepodaří udržet při moci, pokusí se v dalších letech o návrat do čela Spojených států. "Byly to skvělé čtyři roky. Snažíme se udělat další čtyři roky. V opačném případě se uvidíme za čtyři roky," citovala jeho slova média.

Zdroj: ČTK
Další zprávy