Je mu 51 let a místo nohou má protézy. Přesto Zanardi opět zaskočil soupeře, byl pátý v závodě DTM

Radek Vičík Radek Vičík
27. 8. 2018 16:31
I když má místo obou nohou protézy, dokázal Alessandro Zanardi dojet v deštivém nočním závodě DTM doma v Misanu na pátém místě.
Alessandro Zanardi slaví páté místo v závodě DTM v Misanu.
Alessandro Zanardi slaví páté místo v závodě DTM v Misanu. | Foto: BMW Motorsport

Misano - Když před 17 lety Alessandro Zanardi přišel po děsivé havárii v závodě amerických formulí CART na okruhu Lausizring o obě nohy nad kolenem, vypadala to s jeho závodnickou kariérou černě. Ale houževnatý Ital se vrátil za závodní volant a vedle toho má dokonce šest paralympijských cenných kovů včetně čtyř zlatých.

I když se specializoval na závody na handbiku či para-triatlon, dnes 51letý si "nedá pokoj" ani se závoděním. Po tříleté pauze neodolal, usedl do upraveného BMW M4 DTM a o víkendu se zúčastnil dvou závodů prestižního šampionátu cestovních vozů na okruhu Misano Adriatico.

Historicky první noční závody DTM zdramatizoval déšť. V sobotu se krátce před půlnocí z triumfu radoval expilot F1 Paul di Resta s Mercedesem. V neděli to byla ještě větší "divočina", protože během závodu střídavě pršelo a trať osychala. Na tom nejvíce vydělal vítězný nováček Joel Eriksson s BMW.

Také jeho kolega v bavorském autě Zanardi měl štěstí, protože nestihl povinnou výměnu gum před dalším deštěm, takže rovnou přezul na gumy dna mokrou trať a z posledního místa na startovním roštu se prodral až na konečné páté místo.

"Myslel jsem si, že to páté místo je legrace. Jsem už starší muž, nestřílejte si ze mě," nevěřil v cíli svému výsledku poté, co v sobotu obsadil až 12. příčku.

"Jsem moc rád, že jsem v 51 letech dosáhl takového výsledku. Už nedostanu moc příležitostí získat takový úspěch. Od BMW to je velký dar a jsem za tu šanci moc vděčný," dodal bývalý pilot F1 Zanardi, který už s ručním ovládáním auta dokázal vyhrát v letech 2008 a 2009 závod MS cestovních vozů v Brně.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA pravděpodobně v sobotu

Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA pravděpodobně v sobotu. Řekl to novinářům před odjezdem z Bílého domu na předvolební akci ve státě Ohio. Potvrdil, že se rozhoduje mezi pěti uchazečkami a že by si přál, aby Senát o jeho kandidátce hlasoval ještě před listopadovými volbami hlavy státu. Již dříve oznámil, že do funkce navrhne ženu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Rakouská protikorupční prokuratura zastavila vyšetřování někdejšího rakouského vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho

Rakouská protikorupční prokuratura zastavila vyšetřování někdejšího rakouského vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho a dalších politiků kvůli možným skrytým finančním darům adresovaným protiimigrační Svobodné straně Rakouska (FPÖ). 

Vyšetřováni už nejsou někdejší šéf FPÖ Strache, bývalý šéf poslanců FPÖ Johann Gudenus, ani bývalý poslanec Markus Tschank.

Strache se na známém videu pořízeném ve vile na španělském ostrově Ibiza před rakouskými volbami v roce 2017 mimo jiné vychloubal, že sponzorské dary nejsou převáděny přímo na účet FPÖ, ale na spolky blízké straně. Protikorupční prokuratura se věcí začala zabývat a kriminální policie měla prověřit organizace blízké FPÖ.

Podle vyšetřovatelů není skutečný důvod k dalšímu stíhání. Posvítili si přitom na organizace Patria Austria, Austria in Motion, Wirtschaft für Österreich a Institut für Sicherheitspolitik.

před 7 hodinami

Microsoft koupí herní společnost ZeniMax Media za 7,5 miliardy dolarů

Americká softwarová firma Microsoft dnes oznámila, že za 7,5 miliardy dolarů (172,9 miliardy Kč) koupí herní společnost ZeniMax Media, která stojí mimo jiné za hrami Doom či Fallout. Microsoft tak chce rozšířit nabídku svých herních konzolí Xbox. ZeniMax je mateřskou společností firmy Bethesda Softwork, která mimo jiné vyvinula hry Wolfenstein nebo The Elder Scrolls.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Wall Street Journal: Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností.

Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností. Informoval o tom s odvoláním na obeznámené zdroje list The Wall Street Journal. Na seznamu se patrně objeví konkurent čínské společnosti Huawei, americký podnik Cisco Systems. Peking nicméně podle WSJ se sankcemi otálí, část čelných představitelů Číny chce o černé listině rozhodnout až po listopadových prezidentských volbách ve Spojených státech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy