Je mu 51 let a místo nohou má protézy. Přesto Zanardi opět zaskočil soupeře, byl pátý v závodě DTM

Radek Vičík Radek Vičík
27. 8. 2018 16:31
I když má místo obou nohou protézy, dokázal Alessandro Zanardi dojet v deštivém nočním závodě DTM doma v Misanu na pátém místě.
Alessandro Zanardi slaví páté místo v závodě DTM v Misanu.
Alessandro Zanardi slaví páté místo v závodě DTM v Misanu. | Foto: BMW Motorsport

Misano - Když před 17 lety Alessandro Zanardi přišel po děsivé havárii v závodě amerických formulí CART na okruhu Lausizring o obě nohy nad kolenem, vypadala to s jeho závodnickou kariérou černě. Ale houževnatý Ital se vrátil za závodní volant a vedle toho má dokonce šest paralympijských cenných kovů včetně čtyř zlatých.

I když se specializoval na závody na handbiku či para-triatlon, dnes 51letý si "nedá pokoj" ani se závoděním. Po tříleté pauze neodolal, usedl do upraveného BMW M4 DTM a o víkendu se zúčastnil dvou závodů prestižního šampionátu cestovních vozů na okruhu Misano Adriatico.

Historicky první noční závody DTM zdramatizoval déšť. V sobotu se krátce před půlnocí z triumfu radoval expilot F1 Paul di Resta s Mercedesem. V neděli to byla ještě větší "divočina", protože během závodu střídavě pršelo a trať osychala. Na tom nejvíce vydělal vítězný nováček Joel Eriksson s BMW.

Také jeho kolega v bavorském autě Zanardi měl štěstí, protože nestihl povinnou výměnu gum před dalším deštěm, takže rovnou přezul na gumy dna mokrou trať a z posledního místa na startovním roštu se prodral až na konečné páté místo.

"Myslel jsem si, že to páté místo je legrace. Jsem už starší muž, nestřílejte si ze mě," nevěřil v cíli svému výsledku poté, co v sobotu obsadil až 12. příčku.

"Jsem moc rád, že jsem v 51 letech dosáhl takového výsledku. Už nedostanu moc příležitostí získat takový úspěch. Od BMW to je velký dar a jsem za tu šanci moc vděčný," dodal bývalý pilot F1 Zanardi, který už s ručním ovládáním auta dokázal vyhrát v letech 2008 a 2009 závod MS cestovních vozů v Brně.

před 36 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Aktualizováno před 41 minutami

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval autobus, na místě je zřejmě deset zraněných dětí

Na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka na Jihlavsku havaroval v pátek odpoledne autobus. Zřejmě se vyhýbal protijedoucímu autu a převrátil se na bok. V autobuse se zranilo několik dětí, podle odhadů hasičů asi deset. Mluvčí policie Dana Čírtková řekla, že zranění snad nebudou vážná.

Dopravce přistavil k nehodě náhradní autobus. "Zatím byly tři děti s lehkým zraněním z místa převezeny, ale ještě probíhá ošetřování dětí na místě ve druhém autobuse," řekla Čírtková.

Nehoda byla ohlášena po 14:00. "Řidič autobusu z dosud nezjištěných příčin, ale zřejmě z důvodu vyhýbání se protijedoucímu vozidlu, najel na krajnici. Ta krajnice se utrhla, autobus se převrátil na bok a narazil částečně do stromu," řekla Čírtková.