Je mu 51 let a místo nohou má protézy. Přesto Zanardi opět zaskočil soupeře, byl pátý v závodě DTM

Radek Vičík Radek Vičík
27. 8. 2018 16:31
I když má místo obou nohou protézy, dokázal Alessandro Zanardi dojet v deštivém nočním závodě DTM doma v Misanu na pátém místě.
Alessandro Zanardi slaví páté místo v závodě DTM v Misanu.
Alessandro Zanardi slaví páté místo v závodě DTM v Misanu. | Foto: BMW Motorsport

Misano - Když před 17 lety Alessandro Zanardi přišel po děsivé havárii v závodě amerických formulí CART na okruhu Lausizring o obě nohy nad kolenem, vypadala to s jeho závodnickou kariérou černě. Ale houževnatý Ital se vrátil za závodní volant a vedle toho má dokonce šest paralympijských cenných kovů včetně čtyř zlatých.

I když se specializoval na závody na handbiku či para-triatlon, dnes 51letý si "nedá pokoj" ani se závoděním. Po tříleté pauze neodolal, usedl do upraveného BMW M4 DTM a o víkendu se zúčastnil dvou závodů prestižního šampionátu cestovních vozů na okruhu Misano Adriatico.

Historicky první noční závody DTM zdramatizoval déšť. V sobotu se krátce před půlnocí z triumfu radoval expilot F1 Paul di Resta s Mercedesem. V neděli to byla ještě větší "divočina", protože během závodu střídavě pršelo a trať osychala. Na tom nejvíce vydělal vítězný nováček Joel Eriksson s BMW.

Také jeho kolega v bavorském autě Zanardi měl štěstí, protože nestihl povinnou výměnu gum před dalším deštěm, takže rovnou přezul na gumy dna mokrou trať a z posledního místa na startovním roštu se prodral až na konečné páté místo.

"Myslel jsem si, že to páté místo je legrace. Jsem už starší muž, nestřílejte si ze mě," nevěřil v cíli svému výsledku poté, co v sobotu obsadil až 12. příčku.

"Jsem moc rád, že jsem v 51 letech dosáhl takového výsledku. Už nedostanu moc příležitostí získat takový úspěch. Od BMW to je velký dar a jsem za tu šanci moc vděčný," dodal bývalý pilot F1 Zanardi, který už s ručním ovládáním auta dokázal vyhrát v letech 2008 a 2009 závod MS cestovních vozů v Brně.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zpěvák Elton John musel přerušit koncert, přišel během něj o hlas. Vypadal, že se rozpláče, popsala média jeho odchod z pódia

Britský umělec Elton John byl donucen přerušit svůj koncert na Novém Zélandu. Viditelně zklamaný hudebník přišel během nedělního vystoupení na stadionu v Aucklandu o hlas. "Úplně jsem ztratil hlas. Nemůžu zpívat. Musím jít. Omlouvám se," řekl svým fanouškům Elton John. Již na začátku koncertu přítomné informoval o tom, že mu lékaři diagnostikovali zápal plic.

Jak popsala britská BBC, sir Elton John vypadal, že propukne v pláč, když se opřel o své piano a potřásl hlavou. Když následně za pomoci několika asistentů opatrně odešel z pódia, jeho fanoušci ho zahrnuli obrovským potleskem.

Britský zpěvák trpí lehčí formou zápalu plic, který v angličtině nese název walking pneumonia, tedy zápal plic, při němž se chodí. Jeho příznaky nebývají tak dramatické, připomínají spíše lehký zánět průdušek. Jde hlavně o kašel, bolest na hrudi, bolest v krku a bolest hlavy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy