Je mu 51 let a místo nohou má protézy. Přesto Zanardi opět zaskočil soupeře, byl pátý v závodě DTM

Radek Vičík Radek Vičík
27. 8. 2018 16:31
I když má místo obou nohou protézy, dokázal Alessandro Zanardi dojet v deštivém nočním závodě DTM doma v Misanu na pátém místě.
Alessandro Zanardi slaví páté místo v závodě DTM v Misanu.
Alessandro Zanardi slaví páté místo v závodě DTM v Misanu. | Foto: BMW Motorsport

Misano - Když před 17 lety Alessandro Zanardi přišel po děsivé havárii v závodě amerických formulí CART na okruhu Lausizring o obě nohy nad kolenem, vypadala to s jeho závodnickou kariérou černě. Ale houževnatý Ital se vrátil za závodní volant a vedle toho má dokonce šest paralympijských cenných kovů včetně čtyř zlatých.

I když se specializoval na závody na handbiku či para-triatlon, dnes 51letý si "nedá pokoj" ani se závoděním. Po tříleté pauze neodolal, usedl do upraveného BMW M4 DTM a o víkendu se zúčastnil dvou závodů prestižního šampionátu cestovních vozů na okruhu Misano Adriatico.

Historicky první noční závody DTM zdramatizoval déšť. V sobotu se krátce před půlnocí z triumfu radoval expilot F1 Paul di Resta s Mercedesem. V neděli to byla ještě větší "divočina", protože během závodu střídavě pršelo a trať osychala. Na tom nejvíce vydělal vítězný nováček Joel Eriksson s BMW.

Také jeho kolega v bavorském autě Zanardi měl štěstí, protože nestihl povinnou výměnu gum před dalším deštěm, takže rovnou přezul na gumy dna mokrou trať a z posledního místa na startovním roštu se prodral až na konečné páté místo.

"Myslel jsem si, že to páté místo je legrace. Jsem už starší muž, nestřílejte si ze mě," nevěřil v cíli svému výsledku poté, co v sobotu obsadil až 12. příčku.

"Jsem moc rád, že jsem v 51 letech dosáhl takového výsledku. Už nedostanu moc příležitostí získat takový úspěch. Od BMW to je velký dar a jsem za tu šanci moc vděčný," dodal bývalý pilot F1 Zanardi, který už s ručním ovládáním auta dokázal vyhrát v letech 2008 a 2009 závod MS cestovních vozů v Brně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy