Zanardi bude do příštího týdne v komatu, hrozí mu ztráta zraku

ČTK ČTK
23. 6. 2020 16:06
Alex Zanardi po vážné nehodě na handbiku může přijít o obě oči. Oznámila to nemocnice v Sieně v pravidelné zprávě o zdravotním stavu bývalého pilota formule 1.
Alex Zanardi (2003)
Alex Zanardi (2003) | Foto: Reuters

V příštích dnech specialisté vyhodnotí situaci, čtyřnásobný paralympijský vítěz každopádně vzhledem k rozsahu zranění hlavy a obličeje po srážce s nákladním vozem zůstane minimálně do příštího týdne v umělém spánku. Teprve tehdy se lékaři pokusí postupně snižovat dávky léků.

Třiapadesátiletý Zanardi, který v roce 2001 přišel o obě nohy po havárii v automobilovém závodě, měl těžkou nehodu v pátek nedaleko Pienzy. Při štafetovém závodě ztratil kontrolu nad handbikem a bočně narazil do protijedoucího vozu. Vrtulníkem byl převezen na kliniku v Sieně a podrobil se tříhodinové operaci hlavy. Od té doby je na jednotce intenzivní péče ve stabilizovaném, ale kritickém stavu. Lékaři dosud nevědí, nakolik může mít poškozený mozek. To bude možné učit až po pacientově probuzení.

Nadále pokračuje vyšetřování okolností nehody. V těle čtyřiačtyřicetiletého řidiče nákladního vozu nebyl zjištěn alkohol ani drogy, sám vypověděl, že se neúspěšně pokoušel střetu vyhnout. Prověřuje se také možné nedostatečné zajištění bezpečnosti při organizaci závodu. V této souvislosti byli podle italských médií vyslechnuti čtyři lidé.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Benátky zažívají nápor turistů. Příští rok už bude vstup do centra za peníze

Do Benátek se před pondělním církevním svátkem Ferragosto vydalo téměř sto tisíc turistů. S fenoménem masového turismu se tak město na laguně potýká stejně jako před koronavirovou pandemií, poznamenala agentura APA.

Před svátkem, který je zároveň vrcholem období dovolených, v sobotu v Benátkách úřady napočítaly na 93 000 turistů. Bylo mezi nimi 75 000 cizinců, vyplývá z dat benátské koordinační a monitorovací centrály, která má k dispozici veškeré městské kamery.

Letošní léto je přitom poslední, kdy se mohou jednodenní turisté do historického centra dostat bez vstupného, které bude zavedeno v příštím roce. Turisté, kteří žijí mimo region Benátsko a nehodlají ve městě přespat, si pak budou vstup do historického města rezervovat na internetu. Lidé, kteří se objednají dlouho dopředu, mají dostat slevu.

Podle toho, který den se do Benátek vydají, budou platit za vstup do města tři až deset eur (73 až 244 korun). Rezervační systém má být otestován už v příštích týdnech.

Benátská radnice zatím nechystá stanovit denní limit počtu turistů, ale chce příliv návštěvníků regulovat. V některé dny bývá ve městě na laguně přes 100 000 turistů.

Svátek Ferragosto, který je v Itálii dnem pracovního volna, zavedl v roce 18 před naším letopočtem císař Augustus, a připomínal ukončení sklizně první srpnový den. V křesťanské éře byly oslavy posunuty na polovinu měsíce a spojeny se svátkem Nanebevzetí Panny Marie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy