Zanardi bude do příštího týdne v komatu, hrozí mu ztráta zraku

ČTK ČTK
23. 6. 2020 16:06
Alex Zanardi po vážné nehodě na handbiku může přijít o obě oči. Oznámila to nemocnice v Sieně v pravidelné zprávě o zdravotním stavu bývalého pilota formule 1.
Alex Zanardi (2003)
Alex Zanardi (2003) | Foto: Reuters

V příštích dnech specialisté vyhodnotí situaci, čtyřnásobný paralympijský vítěz každopádně vzhledem k rozsahu zranění hlavy a obličeje po srážce s nákladním vozem zůstane minimálně do příštího týdne v umělém spánku. Teprve tehdy se lékaři pokusí postupně snižovat dávky léků.

Třiapadesátiletý Zanardi, který v roce 2001 přišel o obě nohy po havárii v automobilovém závodě, měl těžkou nehodu v pátek nedaleko Pienzy. Při štafetovém závodě ztratil kontrolu nad handbikem a bočně narazil do protijedoucího vozu. Vrtulníkem byl převezen na kliniku v Sieně a podrobil se tříhodinové operaci hlavy. Od té doby je na jednotce intenzivní péče ve stabilizovaném, ale kritickém stavu. Lékaři dosud nevědí, nakolik může mít poškozený mozek. To bude možné učit až po pacientově probuzení.

Nadále pokračuje vyšetřování okolností nehody. V těle čtyřiačtyřicetiletého řidiče nákladního vozu nebyl zjištěn alkohol ani drogy, sám vypověděl, že se neúspěšně pokoušel střetu vyhnout. Prověřuje se také možné nedostatečné zajištění bezpečnosti při organizaci závodu. V této souvislosti byli podle italských médií vyslechnuti čtyři lidé.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Zahraniční obchod Česka skončil v říjnu schodkem. Bilanci ovlivnil obchod s ropou a plynem

Zahraniční obchod Česka vykázal v říjnu schodek 18,2 miliardy korun, meziročně tak byl výsledek o 49,4 miliardy horší. Bilanci negativně ovlivnil zejména větší deficit obchodu s ropou a zemním plynem. Vyplynulo to z předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), který je dnes zveřejnil na webu.

"Vyšší dovoz táhne celkovou obchodní bilanci za letošní rok stále blíže k červeným číslům. V říjnu, obdobně jako v září, skončila bilance zahraničního obchodu se zbožím v minusu. Dovoz byl nepříznivě ovlivněn zejména meziročním růstem cen fosilních paliv, ale i zvyšováním zásob zemního plynu před zimou," uvedl k říjnové obchodní bilanci vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Stanislav Konvička.

Vývoz zboží v říjnu meziročně klesl o 7,5 procenta na 331,6 miliardy korun, zatímco dovoz stoupl o 6,9 procenta na 349,8 miliardy Kč. Letošní říjen měl o jeden pracovní den méně než loňský. V meziměsíčním srovnání po sezonním očištění se vývoz zvýšil o 2,7 procenta a dovoz o 2,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Český průmysl zrychlil pokles. Znovu je důvodem zejména výroba automobilů

Meziroční pokles českého průmyslu v říjnu zrychlil na 4,9 procenta ze zářijových čtyř procent. Znovu je důvodem zejména výroba automobilů a jejich dílů. Hodnota nových zakázek v průmyslu klesla o dvě procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byla průmyslová výroba vyšší o 0,9 procenta.

"Říjnové výsledky průmyslu jsou do značné míry podobné těm zářijovým. Ve většině průmyslových odvětví produkce rostla. Problémy s dodávkami komponentů ve výrobě automobilů se však začaly projevovat i v navazujících odvětvích, například výrobě pneumatik," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Výroba automobilů se proti loňskému říjnu snížila o třetinu. Pohoršila si také produkce pryžových a plastových výrobků a o více než čtvrtinu slabší výsledky zaznamenalo rovněž zpracování dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy