Parabadmintonisté si zahráli v Polsku. Snažil jsem se hlavně nekazit, smál se Vaněk

Michal Havelka
6. 10. 2019 15:13
Mezinárodního turnaje v parabadmintonu v polském Zakopaném se zúčastnili dva Češi. V kategorii vozíčkářů reprezentoval na otevřeném mistrovství Polska Zbyněk Sýkora a mezi chodícími sportovci se na turnaji představil Bohumil Vaněk.
Zbyněk Sýkora společně s polskou partnerkou ve smíšené čtyřhře Aniou Wolnou.
Zbyněk Sýkora společně s polskou partnerkou ve smíšené čtyřhře Aniou Wolnou. | Foto: Michaela Sýkorová

Zbyněk Sýkora se parabadmintonu věnuje zhruba půl roku a už si stihl zahrát na otevřeném mistrovství České republiky. Umístil se na třetím místě, z českých hráčů byl druhý a z republikového šampionátu si tedy přivezl stříbrnou medaili. České mistrovství ovládl Polák Jakub Sikorski, se kterým se Sýkora utkal i na turnaji v Zakopaném.

Zbyněk Sýkora v akci.
Zbyněk Sýkora v akci. | Foto: Michaela Sýkorová

"Badmintonu se věnuje profesionálně a ve světovém žebříčku je dvaapadesátý. Mně se s ním podařilo uhrát jeden set a na to jsem fakt pyšný," hodnotil Sýkora po turnaji. Zklamaný nebyl, byť duel s Polákem Sikorskim prohrál. V dalších dvou zápasech už Zbyněk Sýkora uspěl, a v kategorii vozíčkářů tak obsadil druhé místo.

Parabadmintonistovi z jihu Čech se ještě lépe dařilo ve smíšené čtyřhře, kde spolu s mladou domácí reprezentantkou Aniou Wolnou turnaj vyhrál.

Pro ostravského Bohumila Vaňka to byla premiéra na turnaji v parabadmintonu. O možnosti hrát badminton s handicapovanými hráči se dozvěděl v létě na plaveckém kempu ve Strakonicích, kde byl se svým synem. "Do Polska jsem jel vlastně na zkušenou. Systematicky trénovat jsem začal až těsně před odjezdem na turnaj, takže jsem se vydal do neznáma," vypráví svůj příběh Vaněk.

V Čechách moc příležitostí zahrát si parabadminton není a do Zakopaného je to z Ostravy opravdu blízko. Pro nováčka byl premiérový turnaj náročný. S parabadmintonem se seznámil opravdu důkladně, během dvou dnů odehrál dvanáct zápasů. "U nás se hraje s plastovými míčky, zatímco v Zakopaném se hrálo s míčky z kachního peří. Ty mají úplně jiný odskok a ze začátku jsem měl problémy vůbec trefovat kurt. Postupně jsem si ale zvykl," popisuje své první zkušenosti s parabadmintonem Bohumil Vaněk.

Kromě singlu si zahrál i čtyřhru, parťákem mu byl polský reprezentant Bartosz Wróbel, který letos dokázal vyhrát český šampionát v Brně. "Snažil jsem se hlavně mu to nekazit," směje se Vaněk. Z osmi dvojic skončil česko-polský pár nakonec na pátém místě.

Oba Češi si pochvalovali atmosféru turnaje, na kterém se dvojice nepostižených hráčů úspěšně pokusila o zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Badminton vydrželi hrát nepřetržitě po dobu šestadvaceti hodin. Bohumil Vaněk si všiml, že parabadminton je mezi postiženými sportovci v Polsku mnohem populárnější než v Čechách. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy