V Novém Městě přepisovali rekordy. Nejvíce medailí si odvezli íránští lukostřelci

David Nebor
27. 7. 2017 11:04
Nejúspěšnější luskostřelci v Novém Městě byli z Íránu, když zpět do vlasti odletěli s jedenácti medailemi.
Nejvíce medailí, jedenáct, získal tým z Íránu. Dařilo se i Rusku a Velké Británii. Česku vystřílel jedinou, avšak zlatou medaili David Drahonínský.
Nejvíce medailí, jedenáct, získal tým z Íránu. Dařilo se i Rusku a Velké Británii. Česku vystřílel jedinou, avšak zlatou medaili David Drahonínský. | Foto: Miroslav Holub

Nové Město nad Metují - V královéhradeckém kraji se uskutečnil světový žebříčkový turnaj spojený s Evropským pohárem v lukostřelbě handicapovaných. Sportovci skvělou střelbou vylepšili čtyři světové a dva evropské rekordy. Nejúspěšnější byla reprezentace Íránu, která zpět do vlasti odletěla s jedenácti medailemi.

"Je těžké dokonale uzpůsobit podmínky pro všechny, snažíme se však vycházet maximálně vstříc," říká sekretář organizačního výboru David Šnajdr.

Nejpřesněji stříleli Íránci, doma zůstalo jedno zlato

Dvoukolový Evropský pohár v lukostřelbě handicapovaných letos zažívá premiéru. První kolo se uskutečnilo v italském městě Olbia v první polovině června. Poté se soutěž přesunula do Česka. Jednalo se zároveň i o turnaj, jehož výsledky jsou započítávány do světového žebříčku handicapovaných lukostřelců. Individuálně soutěžili muži i ženy ve třech kategoriích (kladkový luk, reflexní luk a kategorie W1 pro lukostřelce s postižením horních i dolních končetin), stejné kategorie obsahovala také týmová lukostřelba. Přestože šlo o Evropský pohár, mezi pětadvaceti zúčastněnými výběry se nacházely i státy neevropské.

Během soutěžních dnů byl překonán nejeden rekord. Světové rekordy musely být přepsány dokonce čtyři. Zásluhu si za to mezi sebe rozdělili lukostřelci z Velké Británie a Íránu. Britský tým žen s kladkovými luky získal z 24 šípů 229 bodů. Ve stejné kategorii získalo íránské mužské družstvo bodů 232. Mezi jednotlivci světové rekordy překonaly hvězdy loňské paralympiády v Riu - Britka Jessica Strettonová, která si v kvalifikaci kategorie W1 vystřílela 662 bodů, a Íránka Zahra Nematiová, která pro změnu zazářila v kvalifikaci kategorie reflexního luku, během které získala 661 bodů.

O evropské rekordy se nepostaral nikdo jiný než opět britští handicapovaní. Překonat dosavadní světové maximum se podařilo družstvu žen s kladkovými luky, v klasifikaci totiž zastřílelo za 1980 bodů. Muži získali ve stejné kategorii dokonce 2044 bodů.

Evropský pohár v lukostřelbě handicapovaných si letos odbývá premiéru. Po prvním kole v Itálii se přesunul do Nového Města nad Metují.
Evropský pohár v lukostřelbě handicapovaných si letos odbývá premiéru. Po prvním kole v Itálii se přesunul do Nového Města nad Metují. | Foto: Miroslav Holub

Ve hře byly spousty medailí. České reprezentaci se podařila ukořistit pouze jedna, avšak ve své kategorii ta nejcennější. Pro domácí ji vybojoval David Drahonínský v kategorii W1. Blízko cennému kovu byl například i Václav Košťál, který s reflexním lukem skončil čtvrtý. Lukostřelec byl i součástí mužského družstva, avšak i s ním byl "bramborový". České družstvo s kladkovým lukem, složené kromě Drahonínského z Daniela Fridricha a Jaroslava Zelenky, skončilo taktéž na čtvrtém místě.

S nejvyšším počtem medailí vyšel z turnaje Írán se čtyřmi zlatými, třemi stříbrnými a čtyřmi bronzovými. V závěsu, s devíti medailemi, skončilo druhé Rusko. Osm cenných kovů získali rekordmani z Velké Británie. Češi byli v nasbíraných medailích pátí.

Během turnaje byly překonány čtyři rekordy světové a dva evropské. Zasloužili se o to Britové a Íránci.
Během turnaje byly překonány čtyři rekordy světové a dva evropské. Zasloužili se o to Britové a Íránci. | Foto: Miroslav Holub

Organizace není jednoduchá, ozývá se z organizačního výboru

Uspořádat turnaj světových rozměrů není nic jednoduchého. Své o tom ví sekretář organizačního výboru David Šnajdr, který připouští, že ne vždy je situace ideální. "Samozřejmě jsou věci, které se musí řešit až v průběhu události a těžko se na ně reaguje."

Podle něj je kámen úrazu například bezbariérovost ubytování. "Přijíždějí navíc lidé různých kultur z odlišných koutů světa. Část lukostřelců jsou například muslimové. Snažíme se tedy vyjít vstříc specifickým požadavkům, abychom se přiblížili organizační úrovni vrcholných světových turnajů," sděluje Šnajdr a dodává, že záleží také na ochotě a toleranci soutěžících, z nichž jsou někteří zvyklí na vyšší standard.

Co však podle sekretáře funguje perfektně, je personál, který tvoří sehraný tým a dokáže sportoviště skvěle připravit. Stadion gen. Klapáka disponuje dvěma střelnicemi s kompletním vybavením zahrnujícím 75 terčovnic a tři světelné a zvukové signalizace. "Škoda jen té bídné divácké kulisy. Snažíme se turnaje zpropagovat, avšak zájem veřejnosti prostě není vysoký," uzavírá Šnajdr.

Sotva Evropský pohár skončil, je potvrzen termín příštího ročníku, ve kterém opět zavítá do Nového Města. Uskuteční se první červencový týden roku 2018.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy