reklama
 
 

V Itálii skončilo MS v alpském lyžování handicapovaných. Češi si na závěr zlepšili náladu

3. 2. 2017
Český reprezentační tým absolvoval mistrovství světa v italském Tarvisiu. Po smolných jízdách na těžkých tratích vybojoval Pavel Bambousek patnácté místo v obřím slalomu na monoski. Miroslav Lidinský se v kategorii stojících lyžařů dvakrát vešel do světové dvacítky.

Tarvisio – Po dvou rychlostních disciplínách pokračovali čeští handicapovaní lyžaři v závodech na světovém šampionátu. Cílem reprezentace bylo atakovat v závěrečných třech startech hranici nejlepších dvaceti závodníků na světě.

Monolyžař Pavel Bambousek si nejlepším českým výsledkem zlepšil náladu po těžkých závodech na rozbitých tratích. Ještě v sobotní superkombinaci ztratil po lehkém skoku stabilizátor na levé ruce a v devadesátikilometrové rychlosti skončil v záchranné síti. V pondělí už mu jízda vyšla na výbornou.

Po prvním kole hájil osmnácté místo s velkým náskokem na ostatní monolyžaře. Taktickou druhou jízdou svou pozici ještě vylepšil a skončil patnáctý.

V závěrečném závodu český monolyžař bohužel navázal na smolnou sérii a slalom speciál nedokončil. Ve vyježděném korytě položil monoski na bok. „Stát se dobrým univerzálem znamená trávit na svahu soustavně osm měsíců v roce. Pro budoucí přípravu na další závody a paralympiádu podřídím tréninku maximum možného,“ přislíbil po konci šampionátu.

Válečný hrdina Lidinský bojoval o světovou dvacítku

Miroslav Lidinský absolvoval v Tarvisiu kompletní program. Po premiérovém sjezdu, ve kterém obsadil osmnácté místo, se vešel mezi nejlepších dvacet ještě dvakrát. Po úvodním kole superkombinace si agresivní jízdou v super-G těsně hlídal devatenáctou pozici.

Slalom jeho umístění ještě o jedno místo vylepšil. „Trať byla dnes na super-G velmi tvrdá a rychlá. Myslím, že zaskočila nejen mě, ale i většinu favoritů. Mnozí adepti na medailové umístění chybovali a závod nedokončili. Šel jsem agresivně do bran, což mě mohlo vytrestat. Vše jsem ale ustál a jsem ve světové dvacítce. Musím být spokojen,“ zhodnotil výsledek Lidinský.

V pondělním obřím slalomu si rodák z Chlumu u Třeboně vybral jedinou slabší chvilku z celého šampionátu. Po dvou rytmických třetinách tratě ho rozhodil závěrečný „padák“ do cíle, minul bránu a upadl. „Nechal jsem se ukolébat a podcenil jsem změnu rytmu mezi technickou částí a závěrečným padákem. Na tak příkrém kopci to jde jen těžko napravit,“ věděl Lidinský. V jediném startu na mistrovství světa neuspěl ani třetí český reprezentant Tomáš Vaverka, který chyboval už v najetí do závěrečného zlomu.

V posledním italském závodu se Lidinský znovu umístil ve světové dvacítce. Slalom projel v devatenáctém nejrychlejším čase a potvrdil zarputilost, kterou jistě získal už při cvičení Útvaru speciálních operací. Při nasazení bojové jednotky v Afghánistánu v roce 2007 ho protitanková střela připravila o levý kotník. O tři roky později přišel o celou část nohy pod kolenem. Za svou odvahu v bojovém nasazení získal Medaili Karla Kramáře a stříbrný a bronzový Záslužný kříž ministryně obrany. Reprezentant v kategorii stojících je také vášnivým golfistou.

Český tým se nyní pod vedením trenérky Kristy Halamičkové soustředí na zimní paralympiádu 2018 v Koreji. „Kluci jsou zdraví a bez úrazu absolvovali kompletní program. Česká republika je na mistrovství světa v kategorii stojících i sedících lyžařů zastoupená dvěma závodníky ve světové dvacítce. Výsledky jsou více než pozitivní,“ zhodnotila trenérka italský šampionát.

autor: | 3. 2. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama