reklama
 
 

V Brně proběhl další ročník parabadmintonového kempu

26. 3. 2019 13:07
Letošní účast na parabadmintonovém kempu, který uspořádal Klub Badminton Sharks Brno za podpory Českého badmintonového svazu, byla rekordní. Parabadminton si přijeli vyzkoušet reprezentanti florbalu, basketbalu, parahokeje a tenisu. Zúčastnila se i celá brněnská tréninková skupina. Na kempu zlepšovali své dovednosti také tři mladí brněnští hráči Tomáš Gryc, Dita Brabcová a Silva Chládková. Brněnští parabadmintonisté jsou průkopníci tohoto paralympijské sportu na českém území. Prvopočátky sahají do roku 2014, kdy maminka a amatérská hráčka tehdy devítiletého Tomáše Gryce oslovila trenéra Tomáše Vovse s žádostí o první lekce parabadmintonu v Brně.

V loňském roce proběhl v Brně dvoudenní seznamovací kemp, na který navázala letošní jednodenní akce. "Letošní kemp jsme s ohledem na příjezd sportovců z různých koutů republiky zahájili v 9:30. Potom už se jen trénovalo a hlavně hodně hrálo. V dopolední části jsme se v úvodu věnovali průpravě pohybu a držení rakety, poté následoval dril úderů z nahazování. Už před obědem jsme dali hráčům prostor odehrát krátké přátelské zápasy, v odpoledním bloku přišly na řadu i atraktivní čtyřhry," popisuje program trenér Tomáš Voves.

Kemp byl otevřen hráčům všech kategorií, jedním z účastníku tak byla i florbalistka pražského Tatranu Střešovice Zuzana Přibilová, která se účastnila už předchozích soustředění. "Na kempy jezdím moc ráda. Musím říct, že tentokrát jsem byla opravdu překvapená zlepšením zejména domácích brněnských hráčů. Je znát, že pravidelně trénují. Jinak samozřejmě platí, že čím více se parabadminton dostává do povědomí vozíčkářské veřejnosti, tím se podobných akcí účastní více lidí, kteří jsou dlouhodobě aktivní v jiných sportech. Já se samozřejmě primárně věnuji florbalu, ten je zatím pro mě číslo jedna, ale parabadminton mě baví a beru ho jako další sport, který můžu na vozíku dělat a zároveň se potkat s kamarády," líčí Přibilová.

Rekordní účast 15 hráčů byla podpořena i mladými nadějemi z Jánských Lázní, kde se parabadmintonu začínají věnovat pod vedením Tomáše Holuba studenti tamější střední školy. Na brněnském soustředění se tak sešel různorodý mix mladých začínajících hráčů s ostřílenými reprezentanty českých parasportů. Jedním z nich byl i paralympionik a parahokejový brankář mistrovského Zlína Jan Matoušek. Pro Matouška to také nebyla první zkušenost s parabadmintonem, vyzkoušel si už trénink s aktuálně nejlepším českým parabadmintonistou Lukášem Šemberou. I tak pro něj, byl letošní kemp náročný. "Řekl bych, že úroveň tréninků i celého kempu byla vysoká. Je znát, kdo se tomu už trochu věnuje a kdo je nováčkem. Měl jsem z toho však příjemný pocit a budu se snažit shánět kurt a soupeře pro trénování ve Znojmě. Parahokej je pro mě sice hlavní sport, ale jako brankář vidím v badmintonu ideální přípravu na koordinaci, postřeh a koncentraci. Baví mě a líbí se mi," říká o parabadmintonu nadšeně Matoušek.

Soustředění vedl hlavní trenér Tomáš Voves, kterému pomáhali trenéři Hynek Šabacký, Marika Davidová Luděk Maara. "Všichni noví hráči byli zdatní a jejich zkušenosti s pohybem na vozíku bez potíži přenesli i na kurt. Technika se samozřejmě nedá naučit za jeden den, ale i přesto si v odpoledních hodinách byli schopni zahrát všichni účastníci kempu. Doufám, že se nový hráči objeví i na turnaji v Rousínově, kam se mohou přihlašovat vozíčkáři WH1 a WH2 i bez klasifikace. Zvu všechny zájemce na III. ročník turnaje Victor Czech Parabadminton Open, který se bude konat 5. května v Brně," uzavírá Voves.

autor: Jan Herman | 26. 3. 2019 13:07

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama