Tři stovky cyklistů objedou během pěti dnů a nocí Česko. Startují extrémní vrchařskou prémií

Sport Sport
29. 7. 2018 9:00
V úterý 31. července se tři stovky zdravých a handicapovaných cyklistů ve společných týmech vydá na 2 222 km dlouhý cyklistický podnik z Prahy do Prahy napříč všemi kraji Česka. Startovat budou z Hellichovy ulice na Praze 1 od jedenácti dopoledne až třinácté hodiny. Přijít se podívat, podpořit cyklisty a zafandit, bude zážitek. Start je umístěn pod petřínskými sady a týmy budou hned po výstřelu ze startovní pistole zdolávat dva kilometry dlouhý kopec se sklonem až 30 procent. Jde o obrovskou výzvu pro zdravé, ale hlavně handicapované účastníky.
2222 km dlouhá trasa handy cyklo maratonu protíná všechny kraje republiky. Fandit můžete cyklistům tedy i od vás z domu.
2222 km dlouhá trasa handy cyklo maratonu protíná všechny kraje republiky. Fandit můžete cyklistům tedy i od vás z domu. | Foto: Cesta za snem

Praha -"Kamarádi mě od vrchařské prémie s tak obrovským převýšením na tak krátkém úseku zrazovali," přiznává ředitel závodu vozíčkář Heřman Volf a dodává. "Řekl jsem, že přes to nejede vlak. Ano, je to extrém, ale extrémy jsou od toho, abychom je pokořili. Je to důležité, hlavně pro nás handicapované. Posouvat vlastní limity. Toho, kdo kopec nedokáže vyjet, podpoří týmoví kolegové, pomůžou, to zakázané není. Ten, kdo se dokáže dostat z Malé strany nahoru na Strahov vlastními silami, bude na tento výkon vzpomínat celý život."

V letošním ročníku čeká na účastníky dlouhý kopec na Petřín se sklonem až 30%. Jde o obrovskou výzvu hlavně pro handicapované účastníky.
V letošním ročníku čeká na účastníky dlouhý kopec na Petřín se sklonem až 30%. Jde o obrovskou výzvu hlavně pro handicapované účastníky. | Foto: Cesta za snem

Unikátnost Metrostav handy cyklo maratonu ale tkví také v jeho otevřenosti. Osmičlenné nebo čtyřčlenné týmy tvoří pestrá paleta lidí. Profíci, hobíci, muži i ženy, dvacetiletí kluci i šedesátiletí veteráni, ale hlavně - lidé zcela zdraví spolu s lidmi s handicapem. Tento maraton jezdí i nevidomí cyklisté, vozíčkáři, amputáři, lidé po mozkové obrně. Lidé s těžkým postižením tu stojí po boku zdravých. A aby se dostali do cíle, musí spolupracovat. Je třeba naučit se komunikovat, zbourat bariéry, umět pomoci a umět si o pomoc říct.

2 222 kilometrů dlouhá trasa Metrostav handy cyklo maratonu protíná všechny kraje republiky. "Dlouhodobě spolupracujeme s hlavním městem Prahou. Dále pak s městskou částí Praha 1, kde se startuje a kde pod záštitou starosty Lomeckého organizujeme také cíl přímo na Kampě," říká ředitel projektu, Heřman Volf. Trasa protíná nejvýznamnější odkazy české státnosti u nás v rámci oslav 100 let od založení republiky.

"Chceme být vidět, chceme vzbudit diskusi. Každý z nás by měl mít právo se bavit, sbírat nové zážitky a zkušenosti, mít kamarády, žít naplno, sportovat, pracovat, být prospěšný sobě i společnosti. A sport je skvělý nástroj toto demonstrovat. Ukázat, že to jde," doplňuje Volf, který sám usedl na vozík po nehodě na lyžích před dvanácti lety.

Cíl závodu bude na pražské Kampě. Na letošního vítěze si budete. Jste poćkat.
Cíl závodu bude na pražské Kampě. Na letošního vítěze si budete. Jste poćkat. | Foto: Cesta za snem

Organizace Cesta za snem Heřmana Volfa pořádá také další projekty jako ČEZ handy kvadriatlon nebo Pražské léto s Českou pojišťovnou. "Děláme všechno, co se dá. Létáme, plaveme, jezdíme auty, střílíme, učíme sebeobranu, pořádáme zážitkové víkendy, cyklojízdy okolo měst a další větší či menší projekty. Přidat se může kdokoli. Neděláme projekty pro osoby s postižením. Děláme projekty pro všechny, kdo se mají chuť bavit a žít naplno bez předsudků a bariér." Přidat se můžete i vy. Na stránkách  www.cestazasnem.cz nebo facebooku Cesta za snem.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zadina z Detroitu bude hrát do poloviny listopadu v Třinci

Hokejový útočník Filip Zadina z Detroitu zahájí sezonu v Třinci. Oceláři se dohodli s vedením Red Wings na zapůjčení šestky draftu z roku 2018 před novým ročníkem NHL. Dvacetiletý odchovanec Pardubic bude v Třinci působit do poloviny listopadu, pak by se měly v zámoří rozběhnout přípravné kempy. V Třinci se Zadina setká s otcem Markem, který je asistentem trenéra Václava Varadi.

K Zadinově angažmá v Třinci výrazně pomohlo, že se sám hráč bude finančně spolupodílet na uhrazení vysoké pojistky. "I když děláme vše proto, aby se sezona rozjela v řádném termínu, nacházíme se v nejisté době. Bylo by velmi riskantní platit velké množství peněz za pojistku pro hráče NHL, když se může stát, že odehraje třeba jen tři utkání," řekl klubovému webu sportovní manažer Jan Peterek.

"Filip se nabídl, že se na té finanční zátěži bude sám podílet. Je to ohromné gesto, kterého si vážíme a ukazuje to, jak moc stojí o to si v Třinci zahrát," doplnil Peterek na adresu talentovaného střelce, který v NHL odehrál 37 zápasů a nasbíral 18 bodů za devět branek i přihrávek.

S Třincem už Zadina trénoval a nyní je jasné, že dres Ocelářů oblékne stejně jako v minulosti jeho otec, který má v jejich barvách na kontě 338 zápasů. "Pro mě to bylo jednoduché rozhodování. Třinec patří v Česku ke špičce. Myslím, že právě tady jsou ty nejlepší podmínky pro hokej v Česku," prohlásil Zadina.

Další zprávy