Tři stovky cyklistů objedou během pěti dnů a nocí Česko. Startují extrémní vrchařskou prémií

Sport Sport
29. 7. 2018 9:00
V úterý 31. července se tři stovky zdravých a handicapovaných cyklistů ve společných týmech vydá na 2 222 km dlouhý cyklistický podnik z Prahy do Prahy napříč všemi kraji Česka. Startovat budou z Hellichovy ulice na Praze 1 od jedenácti dopoledne až třinácté hodiny. Přijít se podívat, podpořit cyklisty a zafandit, bude zážitek. Start je umístěn pod petřínskými sady a týmy budou hned po výstřelu ze startovní pistole zdolávat dva kilometry dlouhý kopec se sklonem až 30 procent. Jde o obrovskou výzvu pro zdravé, ale hlavně handicapované účastníky.
2222 km dlouhá trasa handy cyklo maratonu protíná všechny kraje republiky. Fandit můžete cyklistům tedy i od vás z domu.
2222 km dlouhá trasa handy cyklo maratonu protíná všechny kraje republiky. Fandit můžete cyklistům tedy i od vás z domu. | Foto: Cesta za snem

Praha -"Kamarádi mě od vrchařské prémie s tak obrovským převýšením na tak krátkém úseku zrazovali," přiznává ředitel závodu vozíčkář Heřman Volf a dodává. "Řekl jsem, že přes to nejede vlak. Ano, je to extrém, ale extrémy jsou od toho, abychom je pokořili. Je to důležité, hlavně pro nás handicapované. Posouvat vlastní limity. Toho, kdo kopec nedokáže vyjet, podpoří týmoví kolegové, pomůžou, to zakázané není. Ten, kdo se dokáže dostat z Malé strany nahoru na Strahov vlastními silami, bude na tento výkon vzpomínat celý život."

V letošním ročníku čeká na účastníky dlouhý kopec na Petřín se sklonem až 30%. Jde o obrovskou výzvu hlavně pro handicapované účastníky.
V letošním ročníku čeká na účastníky dlouhý kopec na Petřín se sklonem až 30%. Jde o obrovskou výzvu hlavně pro handicapované účastníky. | Foto: Cesta za snem

Unikátnost Metrostav handy cyklo maratonu ale tkví také v jeho otevřenosti. Osmičlenné nebo čtyřčlenné týmy tvoří pestrá paleta lidí. Profíci, hobíci, muži i ženy, dvacetiletí kluci i šedesátiletí veteráni, ale hlavně - lidé zcela zdraví spolu s lidmi s handicapem. Tento maraton jezdí i nevidomí cyklisté, vozíčkáři, amputáři, lidé po mozkové obrně. Lidé s těžkým postižením tu stojí po boku zdravých. A aby se dostali do cíle, musí spolupracovat. Je třeba naučit se komunikovat, zbourat bariéry, umět pomoci a umět si o pomoc říct.

2 222 kilometrů dlouhá trasa Metrostav handy cyklo maratonu protíná všechny kraje republiky. "Dlouhodobě spolupracujeme s hlavním městem Prahou. Dále pak s městskou částí Praha 1, kde se startuje a kde pod záštitou starosty Lomeckého organizujeme také cíl přímo na Kampě," říká ředitel projektu, Heřman Volf. Trasa protíná nejvýznamnější odkazy české státnosti u nás v rámci oslav 100 let od založení republiky.

"Chceme být vidět, chceme vzbudit diskusi. Každý z nás by měl mít právo se bavit, sbírat nové zážitky a zkušenosti, mít kamarády, žít naplno, sportovat, pracovat, být prospěšný sobě i společnosti. A sport je skvělý nástroj toto demonstrovat. Ukázat, že to jde," doplňuje Volf, který sám usedl na vozík po nehodě na lyžích před dvanácti lety.

Cíl závodu bude na pražské Kampě. Na letošního vítěze si budete. Jste poćkat.
Cíl závodu bude na pražské Kampě. Na letošního vítěze si budete. Jste poćkat. | Foto: Cesta za snem

Organizace Cesta za snem Heřmana Volfa pořádá také další projekty jako ČEZ handy kvadriatlon nebo Pražské léto s Českou pojišťovnou. "Děláme všechno, co se dá. Létáme, plaveme, jezdíme auty, střílíme, učíme sebeobranu, pořádáme zážitkové víkendy, cyklojízdy okolo měst a další větší či menší projekty. Přidat se může kdokoli. Neděláme projekty pro osoby s postižením. Děláme projekty pro všechny, kdo se mají chuť bavit a žít naplno bez předsudků a bariér." Přidat se můžete i vy. Na stránkách  www.cestazasnem.cz nebo facebooku Cesta za snem.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 43 minutami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 44 minutami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 1 hodinou

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy